همه چیز درباره روز ولنتاین (valentine day)

روز ولنتاین (valentine day)، روز عشاق و یا روز عشق ورزی است. روز ولنتاین برای مسیحیان روز ۱۴ فوریه و در ایران ۲۵ و بعضی سال ها ۲۶ بهمن است.

دانستنی ها درباره روز ولنتاین (valentine day) + ولنتاین چیست؟
روز والنتاین، روز عشاق و یا روز عشق ورزی، در فرهنگ مسیحی و فرهنگ مدرن غربی، روز ابراز عشق است. هر سال در روز ۱۴ فوریه مطابق با ۲۵ بهمن ماه و بعضی سال ها ۲۶ بهمن ماه این مناسبت برگزار می شود.
تاریخچه روز ولنتاین به جشنی باز می گردد که به افتخار قدیس ولنتاین در کلیساهای کاتولیک برگزار می شد. روز ولنتاین برگرفته از سنت های روم باستان و مسیحیت است.
ابراز عشق در این روز معمولا با فرستادن کارت تبریک ولنتاین و یا خرید هدایایی همچون گل سرخ، خرس های عروسکی و شکلات انجام می شود.
داستان روز ولنتاین چیست؟
این داستان به ولنتاین قدیس و مریدانش بازمی گردد. تاریخچه کامل و دقیقی از ولنتاین در دست نیست و آنچه از پیشینه این روز می دانیم با افسانه درآمیخته شده است.
کلیسای کاتولیک امروزه به این نتیجه رسیده اند که حداقل سه قدیس به نام ولنتاین یا والنتیوس وجود داشته اند که همگی به قتل رسیده اند، به همین دلیل چندین افسانه سعی در باب تاریخچه این رسم وجود دارد.
براساس یک افسانه مشهور در روم باستان در دوران فرمانروایی کلاودیوس دوم در سده سوم میلادی، کشیشی به نام ولنتاین زندگی می کرده است. کلودیوس عقیده داشته که مردان مجرد نسبت به آنانی که همسر و فرزند دارند سربازان جنگجوتر و بهتری هستند. به همین خاطر ازدواج را برای مردان جوان امپراتوری روم ممنوع می کند. ولنتاین معتقد بود که این حکم ناعادلانه است؛ بنابراین مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می نمود. هنگامی که کلاودیوس این موضوع را فهمید، ولنتاین را به محکوم به مرگ کرد.
نامه کشیش ولنتاین به محبوبش
افسانه دیگر بر این اساس است که شاید کشیش ولنتاین به علت نجات دادن و فراری دادن مسیحیان از آزار و شکنجه رومیان کشته شده است. مطابق یک افسانه، کشیش ولنتاین خود عاشق دختر زندانبانش شده و نخستین کارت ولنتاین را خود او قبل از مرگش برای آن دختر فرستاد و در آن نوشت " از طرف ولنتاین تو ".
تاریخچه روز ولنتاین
احتمالا کشیش والنتاین حدود سال ۲۷۰ میلادی به قتل رسیده است. برخی معتقدند که روز والنتین، سالگرد فوت یا به خاکسپاری ولنتاین است. عده ای هم معتقدند کلیسای کاتولیک به علت مسیحی سازی یک سنت باستانی و مشرکانه لوپرکالیا که در روم مرسوم بوده، این تاریخ را انتخاب کرده است. در امپراتوری روم تا اواخر قرن پنجم میلادی جشن لوپرکالیا به مناسبت باروری برپا می شد. در سال ۴۹۸ میلادی، برگزاری جشن لوپرکالیا توسط پاپ ژلازیوس یکم، ممنوع شد. پاپ ژلازیوس به منظور مقابله با اعمال مشرکانه ۱۴ فوریه را به عنوان روز ولنتاین اعلام کرد.
ولنتاین در سده های میانه اروپا، بخصوص در انگلستان و فرانسه، یکی از محبوب ترین قدیسان بوده است. مخصوصا همزمانی شروع جفت گیری پرندگان با روز ولنتاین، این باور را که روز ولنتاین به واقع، روز عشاق است، تشدید می کند.
قدیمی ترین یادبود ولنتاین که امروز در دست می باشد، مربوط به چارلز دوک اورلئان است. وی که در پی شکست در نبرد آزینکورت در برج لندن زندانی بود نامه هایی را در سال ۱۴۱۵ برای معشوقه اش نوشت که اکنون در مجموعه دست نویس های کتابخانه بریتانیایی نگهداری می شود.
نسبت دادن شهرها به قدیس ولنتاین
بر اساس باورهای کنونی، بقایای قدیس ولنتاین که در سده ۱۹ میلادی در قبرستانی باستانی در ایتالیا کشف شد هم اکنون در سه شهر رم، دوبلین و گلاسگو نگهداری می شود. بخشی از این بقایا پس از انتقال به یک تابوت طلایی توسط پاپ گرِگوری شانزدهم به کلیسای کاتولیک وایت فرایر در دوبلین پایتخت جمهوری ایرلند اهدا شد. بخش دیگری از این بقایا که گفته می شود شامل استخوان های والنتین قدیس است توسط یک خانواده متمول فرانسوی در سده نوزدهم به کلیسای فرانسیس مقدس در شهر گلاسگو در اسکاتلند منتقل شد.
خارج از حلقه های مذهبی از مردم عادی کمتر کسی از وجود این بقایا در شهر اطلاع داشت تا اینکه در سال ۱۹۹۹ تصمیم به انتقال این بقایا به کلیسای دیگری به نام The Blessed John Duns Scotus گرفته شد. این اقدام توجه گسترده رسانه ها و به طبع آن عموم مردم را به دنبال داشت به طوری که شهر گلاسگو به خاطر میزبانی والنتاین قدیس "شهر عشاق" لقب گرفت و از سال ۲۰۰۲ این شهر در روز والنتین میزبان فستیوالی به نام "فستیوال عشق" می باشد.
آداب و رسوم روز ولنتاین
از هدایای مرسوم در این روز هدایای شکلاتی را می توان نام برد. در کشورهای اروپایی و آمریکائی دادن شکلات به عنوان هدیه روز والنتین از شهرت خاصی برخوردار است. تزئین شکلات و پختن انواع آن نیز از آداب این روز به شمار می رود.
اعتقادات کشورهای دیگر درباره روز ولنتاین
برخی معتقدند که ولنتاین فراتر از سنتی غربی است که پیش از این در بسیاری کشورهای جهان موجود بوده است. در کشور چین، روزی مشابه ولنتاین موجود است که تحت عنوان "شب هفت ها" نامیده می شود. برابر با افسانه ای چینی، پسر گاوچران و دختر بافنده، در هفتمین روز هفتمین ماه از تقویم قمری در آسمان با یکدیگر ملاقات کردند. آخرین "شبِ هفتها" در ۳۰ اوت ۲۰۰۶ بود. روایتی دیگر از این روز با اندکی تفاوت نسبت به چین، در ژاپن نیز موجود است که از آن به عنوان "تاناباتا" یاد می گردد و برابر با هفتم ژوئیه تقویم خورشیدی است. در کشور مصر، روز عشق دیگری موجود است که برابر با ۴ نوامبر هر سال است. در کره جنوبی، در ۱۱ دسامبر هرسال، روزی تحت عنوان "روز پِپِرو" موجود است که در آن زوج های جوان هدایایی به یکدیگر تقدیم می کنند.
در ایران باستان دو جشن با والنتین تقریبا از بعضی جوانب مشابهت داشته اند. یکی جشن مهرگان که در شانزدهم مهر ماه برگزار می شده و در آن مردم به یکدیگر هدیه می داده اند و دیگر جشن اسفندگان یا سپندارمذگان بوده که پنجم اسفند برگزار می شده و مردان به همسران خود هدیه داده و از آن ها تجلیل می کرده و بر تخت می نشانده اند.
انتقاد به روز ولنتاین
عده ای از علمای مسلمان بخصوص از اهل سنت بخاطر آن که این یک رسم رومی و مسیحی است بزرگداشت آن را بدعت شمرده و حرام می دانند.
گروهی نیز روز ولنتاین را به علت ترویج مصرف گرایی قبیح می دانند. حتی این افراد جنبشی را تحت عنوان ضد ولنتاین گرایی ایجاد نموده و افراد را تشویق به اهدای هدایای ارزان یا رایگان می کنند. از دید برخی در ایران نیز ولنتاین مظهر تجمل گرایی و مصرف گرایی است. به نظر آن ها جوانان بیشتر از آنکه به ابراز محبت بپردازند به ارزش مادی هدایا توجه می کنند. بنابراین هدیه بسیار گرانقیمت را نشانه ی علاقه می دانند.
ولنتاین در ایران
از سال ۱۳۸۹ در ایران تولید انواع پوستر، بروشور، جعبه و کارت های تبلیغاتی با نمادهای قلب، نیم قلب، گل رز قرمز و هر گونه فعالیتی مبنی بر اطلاع رسانی در این روز ممنوع است و از سوی مراجع قانونی با متخلفین برخورد قانونی می شود. گروهی دیگر به جای آن جشن اسفندگان را که برگرفته از آیین های ایرانی است و در روز پنجم اسفند (اسفندروز از اسفندماه) برگزار می شود را به جای ولنتاین پیشنهاد می کنند.
اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان دوره هشتم مجلس شورای اسلامی جشن مهرگان را روز عشق حقیقی و واقعی در فرهنگ ایرانی می داند و از نظر او مردم باید به جای ولنتاین این روز را جشن بگیرند و گرامی بدارند. در هر صورت این روز در میان گروهی از جوانان ایرانی محبوبیت دارد.
همچنین ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه آورده است که ایرانیان باستان این روز را روز بزرگداشت زن و زمین می دانسته اند. فلسفه بزرگداشت این روز به عنوان "روز عشق" به این صورت بوده است که در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند، هر یک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند.
به عنوان مثال روز اول "روز اورمزد"، روز دوم، روز بهمن معنی "سلامت، اندیشه" که نخستین صفت خداوند است، روز سوم اردیبهشت یعنی "بهترین راستی و پاکی" که باز از صفات خداوند است، روز چهارم شهریور یعنی "شاهی و فرمانروایی آرمانی" که خاص خداوند است و روز پنجم "سپندار مذ" بوده است. سپندار مذ لقب ملی زمین است. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندار مذگان را بعنوان نماد عشق می پنداشتند.
ولنتاین، روز ولنتاین و تاریخ ولنتاین در ایران باستان
سپندارمذگان جشن زمین و گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می کردند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده، به آنها هدیه داده و از آنها اطاعت می کردند. اخیرا گروهی از دوستداران فرهنگ ایرانی پیشنهاد کرده اند که به منظور حفظ فرهنگ ایرانی سپندارمذگان بجای ولنتاین به عنوان روز عشق گرامی داشته شود.
ولنتاین درعربستان سعودی
فروش محصولات مربوط به روز والنتین در عربستان سعودی مانند گل رز در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۸ ممنوع گردید و پلیس مذهبی این کشور از مغازه داران خواست تا چنین چیزهایی را نفروشند.
ولنتاین در مالزی
در مالزی برخی مقامات حکومتی و مذهبی بخاطر نامتناسب بودن این جشن با فرهنگ مسلمانان این کشور آن را قبیح می دانند و با راه اندازی کمپین ضد ولنتاین، تلاش می کنند مردم را از برگزاری جشن روز ولنتاین دور کنند. در چند ایالت مالزی، مقامات قصد دارند با وضع کردن قوانینی مانع از برقراری رابطه جنسی پیش از ازدواج میان دخترها و پسرهای مجرد در هتل ها شوند. در مجموع همه مردم آن کشور با مواضع ضد ولنتاین حاکمان آن کشور موافق نیستند و برخی برگزاری این جشن را بی ضرر می دانند.
نکته های جالب درمورد روز ولنتاین
در قرون وسطی دختران غذاهای عجیب وغریب می خوردند با این اعتقاد که همسر رویاهای خود را پیدا خواهند کرد و همچنین اگر دوستی نزدیکی بین دو طرف وجود داشت همدیگر را ولنتاین صدا می کردند.
بهترین تعطیلات برای گل فروشان در سرتاسر جهان شناخته شده است و ارزش مادی برابر ۱۵ میلیارد دلار در این روز صرف تهیه کادو برای ابراز عشق می شود.
سالانه حدود ۱۸۹ میلیون شاخه گل دراین روز درامریکا فروخته می شود که ۱۱۰ میلیون شاخه آن رُز قرمز می باشد، جالب است بدانید، امریکا به طور خاص برای روز ولنتاین ازکلمبیا و اکوادور گل رُز وارد می کند.
۷۳ درصد از آقایان وتنها ۲۷درصد از خانم ها دراین روز شاخه گل می خرند، جدا از ۱۵ درصد از خانم ها که دراین روز برای خودشان، مادر و یا دخترانشان گُل می خرند.
در اواخر سال ۱۸۰۰ میلادی اولین بسته شکلات مخصوص برای روز ولنتاین توسط کمپانی Cadbury به بازار عرضه شد. سالانه حدود ۳۵ میلیون جعبه شکلاتی قلب شکل در این روز خریداری می شود و تنها درامریکا حدوداً یک میلیارد دلار شکلات فروخته می شود.
حدود ۱۰ درصد ازازدواج هایی که درطول سال انجام می شود یعنی حدود ۰۰۰، ۲۲۰ ازدواج تنها دراین روز صورت می گیرد.
جالب است بدانید حدود نه میلیون نفر که حیوانات خانگی نگهداری می کنند هم برای حیوانات خود کادو تهیه می کنند.
در تایلند هر دسته گل ۱۲ تایی از گل رُز قرمز با نرخ ۴۸۷ دلار به فروش می رسد و هر تک شاخه قیمتی معادل ۴۵ دلار دارد و در امریکا قیمت هر دسته گل رُز قرمز ۷۵ دلار است.
تعداد شاخه گل رُز قرمز در روز ولنتاین معنایی خاص دارد. ۱ شاخه گل به معنی عشق در نگاه اول و ۱۰۸ شاخه پیشنهاد ازدواج را منتقل می کند وهم چنین رنگ ها معانی خاص خود را دارند برای مثال رُز قرمز به معنای عشق و احترام، شاخه گل صورتی به معنای این است که اوقات خوشی را با هم دارید. رُز سفید به معنای قدردانی است.
حدود ۸ میلیارد عدد شکلات سالانه به مناسبت روز ولنتاین در سرتاسر جهان تولید می شود.
گرچه روز ولنتاین روز شادی و هیجان است، تحقیقات نشان می دهد ۴۰ درصد از افراد موضعی منفی نسبت به این روز دارند. طبق تحقیقات ازهر۱۰ فرد تنها یک نفر در این روز احساس افسردگی و تنهایی بیشتر می کند.