پیروزی آتش بر دیو سرما در پیش است

یلدا نزدیک است. وقت زایش خورشید. وقت پیروزی آتش بر دیو بزرگ سرما. یلدا را قدیمی ترها چله صدا می کنند. گرچه چله را امروزه نماد آغاز زمستان می دانیم اما در گذشته ایرانیان آن را نقطه پایان «سردترین» روزهای سال می دانستند. نماد شکستن کمر سرما و زمان نفس کشیدن زمین.

چله همان عدد چهل است. بر اساس متون قدیمی ایران باستان، یک چله بزرگ داریم و یک چله کوچک که احتمالا حکایت از یک تقویم مردمی دارد. از ابتدای فصل سرما به مدت ۴۰ روز «چله بزرگ» و ۲۰ روز پایانی فصل سرما «چله کوچک» نامگذاری می شده است.

حال که روزشماری برای شب چله یا یلدای فارسی زبانان شروع شده است، پیام سلطانی -پژوهشگر حوزه فرهنگ و زبان های باستان- در گفت وگویی که با ایسنا داشته، می گوید: مردم ایران باستان دو رویداد طبیعی را در هر سال جشن می گرفتند؛ یکی انقلاب تابستانی در روزهای اوج گرما، (اول تابستان) و دیگری در انقلاب زمستانی، روزهای اوج سرما (اول زمستان). جشن فصل سرما با عنوان شب یلدا یا شب چله شناخته می شود.

واژۀ چله، همان عدد چهل است که اشاره به ۴۰ روز سرما دارد. البته عدد ۴۰، لزوماً به طور دقیق مربوط به گذشت ۴۰ روز نیست، بلکه عدد ۴۰ در فرهنگ ایرانیان باستان نماد یک عدد بزرگ است، بنابراین به احتمال قوی، چله به معنای عبور از «بیشتر روزهای سرد سال» و در عین حال نویدبخش آغاز بلندتر شدن روز و کوتاه تر شدن شب است.

یلدا به معنای زایش خورشید

این کارشناس ارشد حوزه فرهنگ و زبان های باستان، با اشاره به این نکته که یلدا به معنای «زایش خورشید» است، این طور توضیح می دهد که جشن شب یلدا یا چله جشنی به مناسبت شروع فرآیند پایان سرما با زایش مجدد خورشید در فردای بلندترین شب سال است. دقت داشته باشیم که بر اساس تقویم جلالی (مبنای گاه شماری ایرانی از قرن پنجم هجری شمسی- در دوران جلال الدین ملکشاه سلجوقی)، در اول دی ماه، یعنی فردای شب چله یا فردای بلندترین شب سال، روزها آغاز به بلندتر شدن می کنند و این یعنی آغاز مردن دیو سرما و زایش خورشید. شاید وجه تسمیه نام چله این باشد که چهل روز بعد در جشن سده، زمین شروع به نفس کشیدن می کند.

البته نمی توانیم ادعا کنیم که گاه شماری در دوران های خیلی دور هم بدین شکل بوده است. برای همین انگار در گذشته، جشن چله بعد از گذشت بیشتر روزهای سرد سال برگزار می شد. به هر صورت، جشن شب یلدا چه در تقویم ناشناخته دوران های کهن که پس از اتمام سرما برگزار می شده و چه براساس تقویم امروزی که در بلندترین شب سال برگزار می شود، فلسفه وجودی آن، نه پاسداشت سرما و زمستان، بلکه برعکس، جشن زایش خورشید و آغاز فرآیند گرم تر شدن است.

نگاه ایرانیان باستان به سرمای دیوآفریده

سلطانی در ادامه با تأکید بر اینکه خورشید و گرما برای ایرانیان باستان بسیار اهمیت داشته است، تصریح می کند که در باورهای کهن ایرانی، سرما «دیوآفریده» به حساب می آمد و ایرانی ها نسبت به سرما نگاه منفی داشتند. بنا به متون پهلوی، خاستگاه اقوام آریایی (ایران ویج) سرزمینی به شدت سردی بوده است. به طوری که که ۱۰ ماه از سال زمستان و تنها دو ماهِ گرم وجود داشته است. برای همین در باور ایرانی ها، سرما آفریده دیو تلقی می شده و در نتیجه برآمدن خورشید، عنصر حیاتی به حساب می آمده است. ضمن آنکه خورشید در باور ایرانیان باستان در مقام ایزدی مستقل مورد احترام بوده است.


این پژوهشگر فرهنگ باستانی، در پاسخ به این پرسش که سابقه جشن یلدا به چه دوره تاریخی برمی گردد؟، با تأکید بر اینکه در متون پیش از اسلام هیچ اشاره ای به جشن یلدا یا چله نشده است، می گوید: در متون پس از اسلام، کتاب آثارالباقیه ابوریحان بیرونی (در قرن پنجم هجری قمری-مصادف با دوره حکومت غزنویان)، یکی از نخستین متونی است که در آن به «شب چله» اشاره شده است.

نمی توانیم با قاطعیت بگوییم که چله در دوران قبل از اسلام وجود داشته یا نه، اما اطمینان داریم که جشن هایی با هدف پایان فصل سرما و تولد مجدد خورشید در آن دوران وجود داشته و یلدا از گونۀ همان جشن ها، جشنی برای بزرگداشت گرما در مقابل سرما بوده است.