مترجم The interpreter

معرفی فیلم های سال ۲۰۰۵

- قلمرو بهشت (ریدلی اسکات) با شرکت اورلاندو بلوم، اوگرین، لیام نیسن، جرمی آیرونز، برندان گلیسون، شوالیه‌ها از اروپا به بیت‌المقدس می‌روند و صلاح‌الدین ایوبی محترمانه آنها را شکست می‌دهد.

- مترجم (سیدنی پولاک) با شرکت نیکول کیدمن، شان‌ پن، جسپر کریستنسن؛ کیدمن در نقش مترجمی در سازمان‌ ملل‌متحد که تصادفاً به توطئهٔ قتل رهبری آفریقائی پی می‌برد، به‌ کمک یک مأمور FBI (شان پن) سعی می‌کند این توطئه را خنثی کنند و ضمناً زندگی خودش را هم نجات دهد.

- گروگان (فلوران امیلیون سیری) با شرکت بروس ویلیس، کوین پولاک، جاناتان تاکر، بن فاستر؛ ویلیس در فیلمی به کارگردانی یک فرانسوی. پس از سرقتی ناموفق، دزدان سنگر گرفته در بانک، زن و بچه‌ٔ پلیس لس‌آنجلسی را به گروگان می‌گیرند. پلیس مربوطه که خود را بازنشسته هم کرده، وارد میدان می‌شود تا حساب دزدها را کف دستشان بگذارد و خانوادهٔ خود را نجات دهد.

- صحرا (برک آیزنر) با شرکت متیو مک‌کوناهی، پنه‌لوپه، کروز، لامبر ویلسون و استیو زان.

- خوشگذرانی با دیک و جین (دین پریسوت) با هنرنمائی جیم کری، تئالئونی و آنجی هارمون؛ بازسازی فیلمی کمدی (۱۹۷۷) با شرکت جین فاندا: بدیبیاری زوجی بخت‌برگشته که تصمیم می‌گیرند برای پولدار شدن، گاو صندوق دوستان خود را خالی کنند.

- (هواپیمای) استلث (راب کوئن) با شرکت جیمی فاکس، جاش لوکاس، جسیکا بیل، سام شپرد و جو مورتون؛ فیلمی از کارگردان سریع و خشمگین دربارهٔ سه خلبان که مأموریت دارند یک برنامهٔ ”هوش مصنوعی“ را قبل از به راه انداختن جنگ جهانی سوم، متوقف کنند.

- سه ایکس: وضعیت کشور (لی تاماهوری) با شرکت آیس کیوب، ویلم دافو و ساموئل ال جکسون. دنبالهٔ قبلی، این‌بار آیس کیوب جانشین وین دیزل شده.

- تایدلند (تری گیلیام) با شرکت جودل فرلند، جف بریجز، برندان فلچر و جنیفر تیلی؛ پس از مرگ مادر خود بر اثر بیماری جلیزا رُز را به مزرعه‌ای در مناطق روستائی می‌فرستند. دخترک بی‌پناه که نمی‌تواند با شرایط جدید کنار بیاید و با آدم‌ها ارتباط برقرار کند، فقط با عروسک خود حرف می‌زند.

- خویشاوندان هیولا صفت (رابرت لوکه‌تیک) با شرکت جنیفر لوپز، جین فاندا و مایکل وارتان. نخستین فیلم جین فاندا پس از پانزده سال و متأسفانه یکی دیگر از حضورهای عذاب‌دهندهٔ جنیفر لوپز که در اینجا فکر کرده سرانجام شوهر ایده‌آل خود را یافته تا آن که با مادرشوهر بدجنس خود آشنا می‌شود.

- چارلی و کارخانهٔ شکلات‌سازی (تیم برتون) با شرکت جانی دپ، فردی هایمور، هلنا بونهم کارتر و کریستوفر لی؛ تلاقی دنیای شگفت‌انگیز روالد دال (نویسندهٔ کتاب چارلی و کارخانهٔ شکلات‌سازی) با دنیای عجیب و غریب و منحصر به فرد تیم برتون. جانی دپ در نقش ویلی وانکا، صاحب کارخانهٔ شکلات‌سازی عنوان فیلم که چارلی توانسته افتخار گشتی مجانی در آن را بیابد.

- کنستانتین (فرانسیس لارنس) با شرکت کیانو ریوز، ریچل وایز، جیمون هانسون و تیلدا سوینتون. اقتباس سینمائی دیگری از یکی دیگر از کامیک‌های ”ردهٔ ب“.

- آدم به آدم (رژیس وارنیه) با شرکت جوزف فاینس، کریستین اسکات تامس، یان گلن و هیو بونویل - یکی از فیلم‌های منتخب جشنوارهٔ برلین - مردم‌شناسی اسکاتلندی با دو کوتولهٔ آفریقائی در چمدان به کشور خود بازمی‌گردد. او مسیری طولانی پیش رو دارد تا ثابت کند این ”کوتوله‌“ها حیوانات سیرک نیستند و آدم‌هائی هستند مثل آدم‌های دیگر.

- هیچ (اندی تننت) با شرکت ویل اسمیت، اوا مندز و کوین جیمز؛ فیلمی کمدی که طی آن خانم روزنامه‌نگاری با یک دلال ازدواج (ویل اسمیت) درمی‌افتد.

- تیغه بُرنده (کاستا گاوراس) با شرکت کارن ویار، خوزه گارسیا و اولیویه گورمه.

- جاپایش (کرتیس هنسان) با شرکت کامرون دیاز، تونی کولت و شرلی مک‌لین، فیلمی کمدی ساختهٔ کرتیس هنسان (محرمانهٔ لس‌آنجلس) که همهٔ فیلم‌های او را باید جدی گرفت. حکایت دو خواهر که آب‌شان در یک جوی نمی‌رود و با سر رسیدن یک پسربچه یاد می‌گیرند باهم کنار بیایند.

- بتمن می‌آغازد! (کریستوفر نولان) با شرکت کریستیان بیل، مایکل کین، لیام نیسن، مورگان فریمن و گری اولدمن. طرفداران بتمن پس از آن دو دنبالهٔ مفتضحانه، دعا می‌کنند این یکی خوب از آب دربیاید؛ به‌خصوص که این یکی ار نولان، کارگردان یادگاری و بی‌خوابی ساخته و قطعاً امضاء خودش را پایش گذاشته است: در اینجا با چون و چرای تبدیل شدن این میلیاردر گوشه‌نشین به بتمن آشنا می‌شویم.

- جهنم (دنیس تانوویچ) با شرکت امانوئل بئار، کارن ویار، ژاک پرن و ماری لیگن. فیلمی از کارگردان سرزمین هیچ‌کس (Noman۰۳۹;sland) براساس فیلمنامه‌ای از کیشلوفسکی: سرنوشت سه خواهر که ۲۰سالی قبل‌تر شاهد قتل مادرشان توسط پدرشان و خودکشی این آخری بوده‌اند.

- روبات‌ها (کریس وج، کارلوس سلدنها) با صدای اوان مک‌‌گرگور، هالی بری، گرگ کینی‌یر، مل بروکس و رابین ویلیامز. محصولی از کمپانی ”بلواسکای“، خالقان عصر یخ دربارهٔ مافیائی که ساکنان آن روبا‌ت‌ها هستند و یکی از آنها، رادنی، سعی دارد به‌رغم تلاش‌های یک سرمایه‌دار حریص و یک دانشمند دیوانه، آن را بهتر کند.

- گردشگر شان در مارس (روبر گدیگیان) با شرکت میشل بوکه، جلیل لپر و شانتال بانلیه. زندگی فرانسوآ میتران، رئیس‌جمهور فرانسه (۱۹۸۱ تا ۱۹۹۵).

- چهار شگفت‌انگیز (فانتاستیک فور) ساختهٔ تیم استوری با شرکت یون گراناد، مایکل چیکلیس، جسیکا آلبا و کریس ایوانز. چهار فضانورد که اشعه‌های کهکشانی به مرد انعطاف‌پذیر، زن نامرئی، مرد مشعل و مردی ”سنگین“ تبدیل‌شان کرده، سعی می‌کنند دنیا را از توطئه‌های اهریمنی دکتر ”دو وم“ برهانند.

- جوجه کوچولو (انیمیشنی کامپیوتری به کارگردانی مارک دیندال) با صدای زاک براف، جان کیوزاک، استیو زان، گری مارشال و دان ناتز.

- حکایت واقعی شنل‌قرمزی (انیمیشن کمپیوتری) ساختهٔ تادر ادواردز و تونی لیچ.

- افسونگر (ساحرهٔ محبوب من) به کارگردانی نورا افرون با شرکت نیکول کیدمن، ویل فارل، شرلی مک‌لین، مایکل کین و جون پلورایت. اقتباس سینمائی یک سریال معروف تلویزیونی دههٔ ۱۹۷۰-۱۹۶۰؛ نیکول کیدمن نقشی را برعهده گرفته که سامانتا استیون را به شهرت رساند. ببینیم کدام‌یک دماغ‌ خود را بهتر تکان می‌دهند.

- سه تدفین ملکوئیدس استرادا (تامی‌لی جونز) با شرکت تامی‌لی جونز، بری پی‌یر و خولیو سزار سدیو، جذابیت نخستین تجربهٔ تامی‌لی جونز در پشت دوربین این است که فیلمنامه‌ای از گیلرمو آریاگوآ (۲۱ گرم) را به فیلم برگردانده: ماجرای پیت پرکیز که تصمیم گرفته وصیت دوست خود را برآورد و او را که تازه فوت کرده، در دهکدهٔ زادگاه او به خاک سپارد.

- جنگ سالار (آندرو نیکول) با شرکت نیکلاس کیج، ایتن هاوک، جیرد لیتو و بریجیت مویناهان. فیلمی گزنده از کارگردان گاتاکا دربارهٔ بازار اسلحه در آمریکا، از وراء ماجراهای دلال اسلحه‌ای (کیج) که توسط یک مأمور FBI (هاوک) تحت تعقیب قرار گرفته.

- والاس و گرومیت (استیو باکس و نیک پارک) با صدای پیتر سالیس، هلنا بونهم‌کارتر، رالف فاینس و پیتر کی.

در حالی‌که پرده‌های سینما را انیمیشن‌های کامپیوتری پر کرده، خالقان فرار جوجه‌ای همچنان به ساخت شخصیت‌های آنها با خمیر و تکنیک ”استاپ موشن“ ادامه می‌دهند. در این‌جا والاس و همراه وفادار او گرومیت، دنبال هیولاهائی هستند که چند روزی مانده به رقابت‌های کشاورزی، مزارع سبزیجات دهکده‌ای را تاراج می‌کنند.

- خانم و آقای اسمیت (داگ لیمن) با شرکت براد پیت، آنجلینا جولی، گرگ الیس و الیجا الکساندر. ماجراهای زن و شوهری متنی و موقر درطی روز و آدمکش در شب، که سرانجام هر یک مأموریت می‌یابند آن یکی را بکشد.

- دنیای نو (ترنس مالیک) با شرکت کالین فارل، کریستیان بیل، کریستوفر پلامر و دیوید تولیس. از فیلم‌های مالیک چه خوش‌مان بیاید و چه نیاید، هرچند سال یک‌بار کنجکاو هستیم ببینیم چه ساخته. او این بار افسانه‌ٔ پوکاهونتاس و جان اسمیت را به تصویر کشیده.

- ماداگاسکار (انیمیشن کامپیوتری به کارگردانی اریک دارنل و تام مک گراث) با صدای کریس راک، بن استیلر و جیدا پینک اسمیت؛ انیمیشن جدید کمپانی دریم و رکس، با تصاویری به سبک نقاشی‌های دو آنیه روسو، نقاش معروف فرانسوی: یک اسب آبی، زرافه، شیر و گورخر از باغ‌وحش منهتن فرار می‌کنند و ناخواسته سوار یک کشتی می‌شوند که دارد می‌رود آفریقا!

- اتومبیل‌ها (انیمیشن کامپیوتری به کارگردان جان لاسه‌تر) با صدای اوون ویلسون، پل نیومن، بانی هانت و ریچارد پتی. آخرین همکاری کمپانی پیکسار و دیزنی و اولین فیلم رئیس پیکسار. پس از داستان اسباب‌بازی ۲: حکایت‌ ماشین مسابقه‌ٔ کوچکی که خیلی به خودش می‌نازد و حالا در بزرگراه ۶۶ آمریکا راه گم کرده است.

- برادران گریم (تری گیلیام) با شرکت مت دیمون، هیث لجر، جاناتان پرلیس، لنا هدی و پیتر استورمیر. پس از تجربهٔ ناتمام دون کیشوت، همه کنجکاو هستند ببینند گیلیام چطور گلیم خود را از آب بیرون کشیده: حکایت دو برادر خالی‌بند، ویل و جیک گریم، که از دهکده‌ای به دهکدهٔ دیگر سفر می‌کنند و مدعی هستند که ساکنان منطقه‌ را از شرّ موجودات افسانه‌ای خلاص خواهند کرد.

- آب‌های ظلمانی (والتر سالس) با شرکت جنیفر کانلی، آریل گید، تیم راث، جان سی.رایلی و داگری اسکات. بازسازی آمریکائی فیلمی ژاپنی ساختهٔ هیدیو ناکاتا (حلقه / زنگ تلفن) که در اینجا فیلمنامه را نوشته است. والتر سالس (یادداشت‌های موتورسیکلت) داستان دلهره‌آور مادر و دختری را تعریف می‌کند که به خانه‌ای اسباب‌ کشیده‌اند که سقف آن چکه می‌کند و اشباحی در گوشه و کنار آن به کمین نشسته‌اند.

- افسانهٔ زورو (مارتین کمپبل) با شرکت آنتونیو باندراس، کاترین زیتاجونز، آدریان آلونسو و روفوس سوئل. دنبالهٔ زورو، ۷ سال پس از اولی با همان بازیگرها.

- اولیور تویست (رومن پولانسکی) با شرکت بن کینگزلی، بارنی کلارک، لوئیس چیس، جیمی فورمن و مارک استرانگ. فیلمبرداری این فیلم در پراگ انجام می‌شود.

- پلنگ صورتی (شان لوی) با شرکت استیو مارتین، ژان رنو، کوین کلاین، بیانسه و امیلی مورتیمور. ”پسامد“ پلنگ صورتی (۱۹۶۳) که در آن استیو مارتین جای پیتر سلرز را گرفته و نقش ”کارآگاه کلوزو“ی ناشی را ایفا می‌کند. ژان رنو هم نقش رفیق و همراه ”زردپوست“ خود پونتون را بازی کرده است. این دو باید از معمای قتل یک مربی فوتبال و جواهر گران‌قیمت او، پلنگ صورتی سر در بیاورند.

- حلقه (زنگ تلفن) ۲ (هیدیو ناکاتا) با شرکت نائومی واتس، سیسی اسپیسک، سایمون بیکر و دیوید دورنمن. دنبالهٔ بازسازی آمریکائی فیلمی ژاپنی، توسط کارگردان اصلی‌اش! نائومی واتس به اتفاق پسر خود به ”اوره‌گن“ پناه برده ولی دیری نمی‌گذرد که جنایت‌هائی اتفاق می‌افتند و دوباره پای ... یک نوار ویدیوئی به میان می‌آید.

- ویان (انیمیشن کامپیوتری به کارگردانی گری چمن) با صدای ایوان مک‌گرگور، جان کلیز، جیم برودبنت و جان هرت. محصول استودیوی ”ونگارد انیمیشن“ که رئیس او جان.اچ.ولیامز، یکی از تهیه‌کننده‌های شرک است. ماجرای ویان (شجاع)، کبوتری مسافر که در دوران جنگ جهانی دوم مأموریت دارد دریای مانش را طی کند و پیام‌هائی به جبهه مقاومت فرانسه برساند.

- خونسرد باش (اف.گری‌گری) با شرکت جان تراولتا، اوما تورمن، دنی دو ویتو و جیمز گندولفینی. دنبالهٔ شورتی را بگیرید، پس از ۸ سال. این‌بار چیلی پالمر (تراولتا) به صنعت موسیقی نفوذ کرده و باید با مافیا و یک جنایت و یک محافظ سروکله بزند.

- جنگ‌های ستاره‌ای، اپیزود ۳: انتقام ”سیث‌ها“ (جرج‌ لوکاس) با شرکت ایوان مک‌گرگور، هیدن کریستنسن، ناتالی پورتمن و ساموئل ال.جکسون. سلسله فیلم‌های جنگ‌های ستاره‌ای با این اپیزود به پایان می‌رسد. این یکی از همه تلخ‌تر و سیاه‌تر است.