هنرمندان ایرانی که در سال ۱۳۹۷ آسمانی شدند

در سال ۹۷ که سال تلخی برای اهالی سینما و تلویزیون ایران بود چهره های سرشناسی دارفانی را وداع گفتند که برخی از آن ها در اوج جوانی به دلیل ایست قلبی جانشان را از دست دادند.

هرچه به روزهای پایانی نزدیک می شویم با نگاهی به تقویم و ورق زدن روزهای سال 95 می بینیم که بارها عزادار هنرمندان و عزیزانی شده ایم که هرکدام با نام و آثار خود ماندگار شده اند.
سال ۱۳۹۷ با تمامی خوبی ها و بدی ها و اتفاق های عجیب و جالب رو به پایان است و امید داریم سال ۱۳۹۸ سالی بهتر برای هم وطنانمان باشد و گشایش های مالی و رویداد های شادتری را برای عموم مردم شاهد باشیم.
.1خشایار الوند: فیلمنامه نویس سریال های «نقطه چین»، «در حاشیه» و «پایتخت»
تاریخ فوت: ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ (سکته قلبی)
خشایار الوند فیلمنانویس موفق کشورمان که بیشتر مخاطبان او را با آثار طنزی، چون «نقطه چین»، «در حاشیه» و «مجموعه های پایتخت» می شناسند، در اولین دهه اسفند سال ۱۳۹۷ بر اثر سکته قلبی درگذشت.
خشایار الوند متولد سال ۱۳۴۶، فیلمنامه نویس ایرانی و برادر سیروس الوند کارگردان سینما و تلویزیون بود. الوند فعالیت در سینما را با نگارش فیلمنامه های «مزاحم» و «برگ برنده» هر دو به کارگرداین سیروس الوند (برادرش) را آغاز کرد. اما عمده شهرت او به نگارش فیلمنامه سریال ها و مجموعه های طنز موفق، چون «نقطه چین» «شب های برره»؛ «باغ مظفر»؛ «گنج مظفر»؛ «مرد هزار چهره»؛ «مرد دو هزار چهره»؛ «قهوه تلخ»؛ «ویلای من»؛ «شوخی کردم» و «در حاشیه» همه به کارگردانی مهران مدیری؛ «پایتخت»؛ «پایتخت ۳»؛ «پایتخت ۵»؛ «در حاشیه»؛ «پایتخت ۴» و «علی البدل» به کارگردانی سیروس مقدم؛ «کمربند ها را ببندیم» به کارگردانی مهدی مظلومی؛ «مسافران» به کارگردانی رامبد جوان؛ «دیوار به دیوار» و «دیوار به دیوار ۲» به کارگردانی سامان مقدم باز می گردد.
۲. رضا صفایی تبریزی: کارگردان، فیلم نامه نویس، تهیه کننده
تاریخ فوت: ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ (سکته قلبی)
رضا صفایی تبریزی متولد ۱ اردیبهشت ۱۳۱۶، کارگردان، فیلم نامه نویس، تهیه کننده، تدوین گر و بازیگر بود. او در ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ در سن ۸۱ سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت. این هنرمند، کارگردانی ۵۳ فیلم سینمایی را در کارنامه خود دارد که از این نظر میان کارگردانان ایرانی رکوردشکن است.
رضا صفایی مؤسس سازمان تولید و توزیع فیلم شهر فرنگ در سال ۵۳ بود. او فعالیت در سینما را به عنوان دستیار مدیر تهیه در فیلم «دختری فریاد می کشد» به کارگردانی خسرو پرویزی در سال ۱۳۴۰ آغاز کرده بود و در ادامه فیلم های زیادی را کارگردانی کرد. کتاب «من و سینما» (سال ۱۳۸۰) نیز از او منتشر شده است. در کارنامه کاری صفایی ساخت مجموعه های تلویزیونی «آتیه» و «مأموریت» به چشم می خورد. همچنین فیلم هایی، چون «قیام»، «ماموریت»، «شیطان صفتان»، «لانه عقاب ها» و … را کارگردانی یا تهیه کرده است.
۳. حسین محب اهری: بازیگر پیشکسوت تئاتر سینما و تلویزیون
تاریخ فوت: ۲۶ دی ۱۳۹۷ (وخامت حال ناشی از بازگشت سرطان)
حسین محب اهری بازیگر پیشکسوت تئاتر سینما و تلویزیون، حوالی ساعت ۲ بامداد روز چهارشنبه (۲۶ دی) ماه بر اثر ایست قلبی، علیرغم تلاش پزشکان دار فانی را وداع گفت.
حسین محب اهری متولد سال ۱۳۳۰ در تهران و فارغ التحصیل رشته ادبیات فارسی از مدرسه عالی ادبیات و زبان های خارجی بود. از سال ۱۳۵۰ به عکاسی تجربی و بازی در تئاتر پرداخت؛ در سال ۱۳۵۴ یک دوره آموزش بازیگری را در کارگاه نمایش زیر نظر آربی اوانسیان گذراند و با ایفای نقش کوچکی در فیلم «رابطه» به کارگردانی پوران درخشنده وارد سینما شد.
آن مرحوم، طی این سال ها در فیلم های زیادی به ایفای نقش پرداخته که از آن جمله می توان به «محموله»، «سفر جادویی»، «دو فیلم با یک بلیت»، «همسر»، «من زمین را دوست دارم»، «روز فرشته»، «روز واقعه»، «کاکادو»، «وقتی همه خوابیم»، «خوابم می آد»، «فرزند چهارم»، «ساکن طبقه وسط»، «قشنگ و فرنگ»، «سه بیگانه» و… اشاره کرد
۴. پیام صابری: گریمور سینما
تاریخ فوت: ۱۸ آذر ۱۳۹۷ (ایست قلبی)
پیام صابری گریمور و همسر زیبا بروفه حوالی ساعت ۱۴ روز ۱۸ آذر ماه بر اثر ایست قلبی درگذشت. پیام صابری قبلا هیچ سابقه بیماری قلبی نداشته و به طور ناگهانی در خانه دچار نفس تنگی می شود و به اصرار زیبا بروفه به بیمارستان می رود، اما در بیمارستان فوت می کند.
او متولد ۱۳۵۲ تهران بود. وی در سریال ریحانه به کارگردانی سیروس مقدم ایفای نقش نمود و چهره پردازی را با دستیاری در مجموعه تلویزیونی امام علی با همکاری داوود میرباقری و بازیگری در «خانه شلوغ» به کارگردانی علی شوقیان در سال ۱۳۷۳ به صورت جدی آغاز کرد و بعد از آن در فیلم شب روباه به کارگردانی همایون اسعدیان ظاهر شد. آخرین کار او کارگردانی سریال «کوله پشتی» برای شبکه زاگرس بود.
۵. سعید کنگرانی: بازیگر قدیمی سینما
تاریخ فوت: ۲۳ شهریور ۱۳۹۷ (سکته قلبی)
سعید کنگرانی بازیگر قدیمی سینمای ایران در روز ۲۳ شهریور ۱۳۹۷ در سن ۶۴ سالگی بر اثر سکته قلبی از دنیا رفت. کنگرانی در سال ۱۳۳۳ متولد شده بود و در سال ۱۳۶۷ ایران را ترک کرد و به مدت ۱۶ سال از ایران و بازیگری حرفه ای دور ماند. وی پس از بازگشت به ایران در فیلم سینمایی «ازدواج به سبک ایرانی» حسن فتحی به ایفای نقش پرداخت.
کنگرانی پیش از مرگ در تئاتری به نام «نیرنگ اورنگ» در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه رفت. پیمان جعفری یکی از فعالان عرصه ی سینما نیز گفته بود که قرار بوده در «رقص روی شیشه» مهدی گلستانه در شبکه نمایش خانگی جلوی دوربین برود. «رضا موتوری»، «خواب نامه رحمان سرایدار»، «دایره مینا»، «دایی جان ناپلئون»، «پرواز در قفس»، «فصل خون»، «گرداب» و… از جمله فیلم هایش است.
۶. احترام السادات حبیبیان: بازیگر
تاریخ فوت: ۱۹ آبان ۱۳۹۷ (کهولت سن)
احترام السادات حبیبیان مدت ها به دلیل بیماری در بیمارستان قائم کرج بستری بود و علی رغم تلاش های ۱۵ روزه پزشکان در تاریخ ۱۹ آبان ۱۳۹۷ به دلیل کهولت سن درگذشت.
احترام السادات حبیبیان در هفت فیلم سینمایی همچون مصائب شیرین، بچه های بد، هوو، مرحم و کلاس هنرپیشگی ایفای نقش کرده است. او برای بازی در فیلم مصائب شیرین برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم زن در هفدهمین دوره جشنواره فیلم فجر شد.
۷. یدالله صمدی: کارگردان سینما و تلویزیون
تاریخ فوت: ۳ مهر ۱۳۹۷ (پیوند کبد)
یدالله صمدی کارگردان سینما و تلویزیون در سن ۶۶ سالگی دارفانی را وداع گفت. این کارگردان که مدتی قبل برای پیوند کبد در بیمارستان بستری شده بود، روز سوم مهر ماه ۱۳۹۷ درگذشت.
یدالله صمدی متولد سال ۱۳۳۱ در شهر مراغه بود. شروع فعالیت این کارگردان در سینما با دستیاری نصرت الله کریمی در فیلم «تخت خواب سه نفره» بود و بعد ها با این کارگردان در فیلم «خانه خراب» نیز همکاری کرد. او در فیلم های «دست شیطان» حسین زندباف و «دادشاه» حبیب کاوش دستیار کارگردان بود و در سال ۱۳۶۳ اولین فیلمش را با نام «مردی که زیاد می دانست» ساخت. اتوبوس، ایستگاه، ساوالان، آپارتمان شماره ۱۳، دو نفر و نصفی، دمرل، معجزه خنده، سارای، بانوی من، شهرآشوب از دیگر فیلم های او هستند و آخرین فیلمش در سینما هم با نام «پدر آن دیگری» در سال ۹۳ ساخته شد. او همچنین کارگردانی دو سریال «شوق پرواز» و «هفت سین» را بر عهده داشته است.
۸. مهدی آرین نژاد: دوبلور پیشکسوت
تاریخ فوت: ۲۳ شهریور ۱۳۹۷ (ایست قلبی)
مهدی آرین نژاد، دوبلور پیشکسوت پس از سال ها مبارزه با بیماری ظهر روز جمعه ۲۳ شهریور ۱۳۹۷ درگذشت. مهدی آرین نژاد متولد سال ۱۳۱۸ بود و فعالیت حرفه ای در دوبلاژ را از سال ۱۳۴۱ آغاز کرد. او در آثاری، چون لوک خوش شانس (یکی از برادرها)، مورچه و مورچه خوار (مورچه خوار)، بازرس (گروهبان دودو)، رابین هود (پدر تاک)، چوبین (برونکا) و مجموعه های دایی جان ناپلئون (شمس علی میرزا) و هزاردستان صداپیشگی کرده است.
۹. عطاالله صفرپور: هنرمند پیشکسوت عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون
تاریخ فوت: ۱۰ شهریور ۱۳۹۷ (بیماری ریوی)
عطا الله صفرپور هنرمند پیشکسوت عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون و استان گلستان ۱۰ شهریور ماه ۹۷ از دنیا رفت. صفر پور که از چندی پیش به علت بیماری ریوی در بیمارستان بستری بود، ۱۰ شهریور ماه از دنیا رفت. وی در سال ۱۳۲۴ در شهر گرگان متولد شد و از سال ۱۳۳۲ با اجرای نمایش سرباز عیالوار وارد عرصه بازیگری تئاتر شد. صفر پور از سال ۱۳۴۶ به عنوان بازیگر وارد رادیو گرگان شد و سپس به عنوان نویسنده و کارگردان هم فعالیت کرد.
از فعالیت های وی می توان به ساخت بیش از ۵۰ میان پرده تلویزیونی آموزشی، ترویجی، کشاورزی و بیش از ۳۰ میان پرده اجتماعی و ساخت دو فیلم بلند تلویزیونی اشاره کرد. صفر پور بازی در فیلم های «ابروآفتاب»، «دختری به نام تندر»، «رسم عاشقی» و «شمشادخان»، سریال «پایتخت ۴» و «گلشیفته» را در کارنامه خود دارد.
۱۰. ضیاءالدین دری کارگردان سینما و تلویزیون
تاریخ فوت: ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ (عوارض عفونی بعد از جراحی پیوند کبد)
ضیاءالدین دری، کارگردان سینما و تلویزیون، به دلیل عوارض عفونی بعد از جراحی پیوند کبد پیش از ظهر روز ۲۶ مرداد ماه درگذشت. سید ضیاءالدین دری متولد سال ۱۳۳۲ در تهران بود؛ او در رشته علوم سیاسی و تحلیل فیلم در نیو انگلند کالج انگلستان تحصیلات خود را ناتمام گذاشته است. وی شروع فعالیت خود در سینما را با دستیاری کارگردان فیلم «گرداب» به کارگردانی حسین دوانی در سال ۶۱ شروع کرد.
او فیلم های «دیدار در غبار»، «باد و شقایق»، «صاعقه»، «لژیون»، «در سرزمینی دیگر»، «سینما سینماست» را در کارنامه هنری خود داشت. آخرین پروژه سید ضیاءالدین دری، «کلاه پهلوی» بود که سال ۹۱ و ۹۲ از شبکه اول پخش شد. این کارگردان همچنین ساخت سریال تاریخی کیف انگلیسی را با بازی لیلا حاتمی و علی مصفا در کارنامه هنری اش داشت، همچنین یکی از کارگردانان سریال «کمند خاطرات» در سال ۱۳۶۹ بود. «سردار سنجرخان» تازه ترین پروژه ضیاءالدین دری بود که توسط خود وی به نگارش درآمده و قرار بود ساخته شود. دری عضو شورای پروانه ساخت و نمایش سازمان سینمایی وزارت ارشاد بود.
۱۱. عزت الله انتظامی: بازیگر پیشکسوت سینما
تاریخ فوت: ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ (کهولت سن)
عزت الله انتظامی بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر صبح روز ۲۶ مرداد ماه در بیمارستان باهنر تهران درگذشت. عزت الله انتظامی معروف به «آقای بازیگر» طی چند سال اخیر خانه نشین شده بود و ساعت ۴ صبح اواخر مرداد ماه از دنیا رفت. عزت الله انتظامی سال ۹۳ در سالروز تولدش اظهار امیدواری کرد همه سلامت باشند و او هم کمردردش بهبود پیدا کند. عزت الله انتظامی متولد ۳۰ خرداد ۱۳۰۳ در تهران فارغ التحصیل دانشکده هنر های زیبای تهران که در سال ۱۳۳۲ به آلمان غربی رفت و در مدرسه شبانه تئاتر و سینما به نام «فولکس هوخ شوله» در «هانوفر» تحصیل کرد و در سال ۱۳۳۷ به ایران بازگشت.
از فیلم های سینمایی این بازیگر که در این لینک تمام فعالیت هایش قابل مشاهده است می توان به «آقای هالو»، «پستچی»، «گاو»، «ستارخان»، «صادق کرده»، «حاجی واشنگتن»، «گراند سینما»، «هامون»، «ناصرالدین شاه آکتور سینما»، «روز واقعه»، «خانه ای روی آب»، «دیوانه از قفس پرید»، «گاو خونی»، «مینای شهر خاموش»، «آتش سبز»، «راه آبی ابریشم» و «چهل سالگی» اشاره کرد.
۱۲. ناصر ملک مطیعی: بازیگر قدیمی
تاریخ فوت: ۵ خرداد ۱۳۹۷ (نارسایی کلیه و تنگی نفس)
ناصر ملک مطیعی بازیگر پیشکسوت سینمای ایران در خرداد ماه ۱۳۹۷ پس از مدت ها تحمل رنج بیماری در هشتاد و هشت سالگی دارفانی را وداع گفت. ناصر ملک مطیعی متولد ۱۳۰۹ در خیابان بهارستان تهران بود. او دیپلم رشته تربیت بدنی از دانش سرای عالی تهران را داشت و قبل از اینکه به سینما راه پیدا کند، معلم ورزش دبستان های تهران بود. ملک مطیعی پس از ورود به سینما در سال ۱۳۲۸ و کسب محبوبیت، به فعالیت در تئاتر (از ۱۳۳۵) و دوبله فیلم (۱۳۳۸) نیز پرداخت.
او ۹۹ فیلم سینمایی را در کارنامه کاری خود داشت که ۹۷ فیلم قبل از انقلاب ساخته شده بود. ملک مطیعی، دوران پس از انقلاب را دوران سختی توصیف کرده است، زیرا دچار انزوا و تنهایی و از طرفی، عشق و علاقه مفرطی که به فیلم و سینما داشت، قابل تحقق نبود و امکان کار هنری برای او مهیا نبود. پس از مدتی، به دعوت عوامل تولید «برزخی ها» محصول سال ۱۳۶۲، نقش مثبت و کوتاهی را بازی می کند. دومین فیلمی که پس از انقلاب با بازی او به روی پرده نقره ای رفت، «نقش نگار» نام داشت که در سال ۹۲ به کارگردانی علی عطشانی اکران شد.