ویلیام هولدن؛ پسر طلایی هالیوود

برای اینکه بدانید با چه بازیگر درجه یکی طرفید، کافی ست فقط یک بار به تماشای «سانست بولوار» و «پل رودخانۀ کوای» و «این گروه خشن» بنشینید. گنجینه های جاودانۀ تاریخ سینما، که جلوه های مثال زدنی از خلاقیت و قدرت بازیگری ویلیام هولدن هستند.

برای اینکه بدانید با چه بازیگر درجه یکی طرفید، کافی ست فقط یک بار به تماشای «سانست بولوار» و «پل رودخانۀ کوای» و «این گروه خشن» بنشینید. گنجینه های جاودانۀ تاریخ سینما، که جلوه های مثال زدنی از خلاقیت و قدرت بازیگری ویلیام هولدن هستند.

هولدن در هر نقشی که ظاهر می شد -از پسر جوان و خوشگذران «سابرینا» و فیلمنامه نویس سرگردان و گریزان «سانست بولوار»، تا نقش پیچیدۀ غریب اش در «این گروه خشن» که اوج درخشش اوست- به شکل حیرت انگیزی در مسیر تقویت ساختار و تأثیر فیلم گام برمی داشت. شیوۀ اجرای او و ظرافت های بازی اش در تکمیل شخصیت پردازی فیلم نقش بسزایی داشت و حس و نگاه و رفتار و گفتار و اقتدار مردانۀ او نوع متفاوتی از قهرمان را به سینما معرفی کرد.


چند نکتۀ جالب پیرامون کار و زندگی ویلیام هولدن:

- در اصل انگلیسی تبار بود. اما رگه های ایرلندی و فرانسوی هم داشت.

- به رعایت بهداشت شدیدا مقید بود و روزی چهار بار دوش می گرفت!

- بسیاری بر این گمان اند که جی.دی سلینجر نام هولدن کالفیلد قهرمان کتاب «ناتورِ دشت» را وقتی برگزید که فیلم «روت عزیز» (1947) با نقش آفرینی ویلیام هولدن و جون کالفیلد را دید.

- در حالی که اولین داستان سلینجر به نام «من دیوانه ام» با محوریت شخصیت هولدن کالفیلد، در 22 دسامبر 1945 یعنی یک سال و نیم قبل از اکران آن فیلم منتشر شده بود.

- هولدن مهم ترین آدمی بود که در مراسم عروسی رونالد ریگان و نانسی ریگان به سال 1952 شرکت کرده بود.

- برای فیلم «بازداشتگاه 17» (1953، بیلی وایلدر) برندۀ جایزۀ اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی شد و وقتی برای دریافت مجسمۀ طلایی به روی سن رفت، به سادگی اظهار داشت: «متشکرم.» و صحنه را ترک کرد.


- او بعدها عنوان کرد که سزاوار دریافت این جایزه نبوده و اسکار باید به برت لنکستر برای «از اینجا تا ابدیت» (1953) تعلق می گرفته است. همسر هولدن نیز معتقد بود که این جایزه درواقع به خاطر عذرخواهی و دلجویی از هولدن بابتِ ندادن اسکار برای بازی درخشانش در «سانست بولوار» (1950) به او اهدا شد.

- به ژاپن و فرهنگ و هنر آن سرزمین بسیار علاقه مند بود و در سفرش به ژاپن در سال 1954 با توشیرو میفونه رفیق شد.

- هولدن هنرپیشۀ محبوب ژاکلین کندی بانوی اول آمریکا در آن دوران بود. کندی وقتی فهمید که هولدن طرفدار جمهوری خواهان است فوق العاده غمگین و ناامید شد.

- یک کلکسیونر مشتاق و علاقه مند به آثار هنری بود. ویلای شخصی اش در بالای تپه ای در پالم اسپرینگز به طور چشمگیری علاقۀ او به آثار عتیقۀ هنری آسیا را نشان می دهد.

- از مراسم آتش بازی بسیار لذت می برد.

- در دو فیلم با آدری هپبورن هم بازی بود: «سابرینا» (1954) و «وقتی پاریس می جوشد» (1964).- قبل از آنکه برای بازی در نقش پایک بیشاپ در «این گروه خشن» انتخاب شود، این نقش به لی ماروین، برت لنکستر، جیمز استوارت، چارلتون هستون، گرگوری پک و رابرت میچم پیشنهاد شده و به دلایلی رد شده بود.

- از بین آنها ماروین ابتدا بازی در نقش را پذیرفت؛ اما پروژه را به دلیل پیشنهاد مالی بیشتر در «دلیجانت را رنگ کن» (1969) ترک کرد.

- هولدن تا آخر عمرش بسیار قدردان باربارا استانویک بود که برای انتخاب او در اولین نقش زندگی اش در «پسر طلایی» (1939) به شدت اصرار ورزیده بود. هولدن هر سال در سالروز اولین روز فیلمبرداری این فیلم، برای استانویک یک دسته گل می فرستاد. نام پسر طلایی تا دوران پیری همراه هولدن بود.

- در فهرست بزرگترین اسطوره های پردۀ سینما به انتخاب AFI، رتبۀ 25-ام را کسب کرد.

- یک روز پیش از 38-مین زادروز پسر بزرگترش پیتر درگذشت.

- پس از مرگ او خاکسترش را به اقیانوس آرام ریختند.

چند گفته اش

- بازیگری برای من اصلا کار شاقی نیست؛ مگر در لحظه هایی که واقعا بازی می کنم.

- هر چه قدر که می توانید فیلم بسازید. از هر چهار فیلم تان یکی خوب از آب درمی آید؛ از هر ده تا یکی خیلی خوب می شود؛ و برای یکی از پانزده تا جایزۀ اسکار می گیرید.

- شاید بازیگری سینما افتخارات خاص یک هنر واقعی را در پی نداشته باشد. اما یک کار سخت لعنتی است.

- واقعا نمی دانم چرا، اما احساس خطر همیشه بخش مهمی از زندگی من بوده است. اینکه تا چه حد می توانم دوام بیاورم بدون اینکه سقوط کنم، و تا چه حد می توانم سریع رو به جلو بروم بدون اینکه متلاشی شوم.

- بازیگری زجر جسمانی خاصی می طلبد. همۀ بازیگران جسم شان را به بالاترین پیشنهاد می فروشند.


- گاهی اوقات شور و اشتیاق خود را برای بازیگری از دست می دهم. بازیگری را در نهایت شغلی می دانم که می تواند از نظر مالی حمایتم کند.

- در جریان ساخت فیلم «به سوی ناشناخته» (1956)، به عنوان تهیه کننده و بازیگر و مسئول انتخاب بازیگران تلاش شبانه روزی داشتم. دیگر چنین اشتباهی را تکرار نمی کنم.

- دربارۀ همکاری با کلینت ایستوود: در «بریزی» (1973)} ایستوود شخصیت آرام و خونسردی دارد؛ ویژگی خاصی که در بین فیلمسازان به ندرت دیده می شود. همۀ عوامل فیلم مثل کوه پشت اش هستند و همین به هموار شدن مسیر ساخت فیلم بسیار کمک می کند.

- دربارۀ همفری بوگارت: ازش متنفرم!

- یک دقیقه در این سن وسال برای من بیشتر ارزش دارد تا یک ماه برای یک آدم 21 ساله.

- پیری یک فرآیند اجتناب ناپذیر است. دلم نمی خواهد جوان تر شوم. هرچه پیرتر می شوی به دانایی ات افزوده شده و حساب بانکیِ آگاهی ات پرپول تر می شود!

- دربارۀ باربارا استانویک: 39 سال پیش در همین ماه در حال بازی در فیلمی به نام «پسر طلایی» (1939) بودیم. در ابتدا فیلم به خوبی پیش نمی رفت و من جایگزین یکی از بازیگران شدم. اگر من امشب اینجا هستم فقط به خاطر این انسان نازنین و دوست داشتنی ست؛ به خاطر تشویق ها و دلگرمی ها و ورای همۀ این ها به خاطر سخاوتمندی اش.