خاطره بازی با مسعود کیمیایی در تولد ۷۷ سالگی اش

سینمای گرم و پرخون کیمیایی با شور و شرافت و اعتراض و رفاقت، با دیالوگ هایی که به زبان مردم راه یافتند و با قهرمانان جذاب و دوست داشتنی اش، حس را با میزانسن معنا بخشید و آرمان سیاسی و اعتراض اجتماعی و روابط عاطفی آدم های تنها و تک افتاده را به زبان سینما متبلور ساخت.

به پشتوانه بیش از نیم قرن فعالیت پرثمر هنری با ٢٨ فیلم بلند سینمایی، ٢ فیلم کوتاه، ٣ رمان و یک مجموعه شعر منتشر شده، مسعود کیمیایی، هنرمند بی بدیل این سرزمین است. هنرمندی صاحب سبک و امضا که از عنفوان جوانی استعداد و هنر خویش را نمایان کرد و با قریحه سرشارش سرودهای مخالف را در دل سینمای جریان اصلی دهه ٤٠، با همان بازیگران، همان عوامل فنی، همان امکانات و همان مناسبات حرفه ای، سر داد و در جهت عکس سینمای مطلوب و محبوب (فیلمفارسی) حرکت کرد و با همراهی چند فیلمساز همنسلش، بنیانگذار سینمایی متفاوت شد.


در طول یک دهه، او تنها کارگردان سینمای ایران بود که هم منتقد و روشنفکر تاییدش می کرد و هم مردم عادی با شیفتگی به تماشای فیلم هایش می نشستند. تاثیر سینمای کیمیایی به توده تماشاگر، روشنفکران، فیلمسازان خوشفکری که از راه رسیدند و فیلمفارسی سازانی که سینمای جریان اصلی را نمایندگی می کردند، بنیادین و غیرقابل انکار بوده است. مسعود کیمیایی مشخصا با «قیصر» و «گوزن ها» در قله سینمای قبل از انقلاب ایستاده و با فاصله موفق ترین و بهترین کارگردان سینمای ایران در آن دوران بوده است.

گنجینه «قیصر» و «گوزن ها» پس از گذشت سال های طولانی هنوز تلالو و درخشش دارد و سینمای ناب کیمیایی هنوز هم کار می کند و نسل های بعدی را تحت تاثیر قرار می دهد. سینمای گرم و پرخون کیمیایی با شور و شرافت و اعتراض و رفاقت، با دیالوگ هایی که به زبان مردم راه یافتند و با قهرمانان جذاب و دوست داشتنی اش، حس را با میزانسن معنا بخشید و آرمان سیاسی و اعتراض اجتماعی و روابط عاطفی آدم های تنها و تک افتاده را به زبان سینما متبلور ساخت.


با تمام مخالفت ها و دشمنی های روشنفکران «ایدک» رفته که لهجه تهرونی و پایین شهری فیلم های کیمیایی را نشانه لمپنیسم می خواندند، برآیند عمومی، آثار قبل از انقلاب او را پیشرو، جریان ساز و به شدت موثر می دانست. در آن سال ها زمانه شناسی کیمیایی همپای سینماشناسی اش مطرح بود و هوش درخشانی که می دانست چگونه از عصیان قیصر علمی بر ضد سیستم ظالمانه بسازد و جسارتی که در اوج خفقان ساواک «گوزن ها» خلق می کرد و شاخک های حس تیزی که صدای پای انقلاب مذهبی را با «سفر سنگ» می شنید، او را به فیلمسازی بدل کرد که با همه دشواری های راه، به موفقیت در تمام جبهه ها می رساند. کیمیایی پس از انقلاب، با توقیف در اولین گام (خط قرمز) و جرح و تعدیل فراوان در قدم بعدی (تیغ و ابریشم) با دشواری ها و موانع بسیار بیشتر مواجه شد و مخالفانش «شناسنامه ای با تاریخ مرگ» برایش تدارک دیدند. کیمیایی اما ماند و همچنان فیلم ساخت. زبانش شخصی تر و ارجاعاتش به دلمشغولی ها و علایق و سلایقش پررنگ تر شد و صراحت و سادگی دهه اول فیلمسازی اش به مرور جای خود را به پیچیدگی و تناقض هایی داد که میدان را برای مخالفت با سینمایش گشوده تر از سابق می کرد.


نتیجه اینکه در این ٤ دهه، بارها به عدم درک مناسبات روز جامعه متهم شد. مد روز نبودن سینمایش و همراهی نکردنش با بادهای موسمی نشانه ای آشکار به واپسگرایی دانسته شد. اتهام قدیمی لمپنیسم هم با قدرت و قوت بیشتر همچنان مطرح بود و هر تازه از راه رسیده ای به خود اجازه می داد هرچه می خواهد علیه فیلم های او بگوید و بابت دشنام هایش لابد تشخص کسب کند و روشنفکر بنماید. طنز روزگار است که در این ٤ دهه سازنده فیلم هایی چون «خط قرمز»، «اعتراض» و «جرم» به درک نکردن روح زمانه متهم و لحن پیشگویانه آثارش نادیده گرفته شده که جواهری چون «دندان مار» و فیلم های درخشانی مانند «سرب» و «ردپای گرگ» کمتر از آنچه استحقاقش را داشتند، قدر دیدند.

در این چهار دهه کیارستمی جهانی شد، مهرجویی در طول یک دهه از «اجاره نشین ها» تا «درخت گلابی» درخشان ترین فیلم هایش را ساخت، تقوایی پس از خلق شاهکارش «ناخدا خورشید»، کمتر پشت دوربین رفت و بیشتر احترام و تشخص کسب کرد. همچنان که بیضایی سرانجام بی مهری ها را تاب نیاورد و جلای وطن کرد. نادری به سودای جهانی شدن از این سرزمین رفت و قبل از مهاجرت با «دونده» یکی از آثار آغازگر سینمای نوین ایران را ساخت.


علی حاتمی هم پس از مرگ کشف شد و منتقدان دیروز به ستایشگران امروزش بدل شدند و قبای «سینمای ملی» را به تن فیلم های اصیل و منحصر به فردش پوشاندند. ظاهرا کیمیایی از تمام هم نسلان موج نویی اش عقب ماند. در حالی که او بیشتر از همه آنها در صحنه ماند، فیلم ساخت، رمان نوشت، شعر گفت و به حضور خلاقش تداوم بخشید.

جنس سینمای کیمیایی و التهابی که در آثارش مشهود است و آن رئالیسم اجتماعی که با «قیصر» آغاز شد و تا «قاتل اهلی» همچنان ادامه یافته، آسیب پذیری او را در تندباد حوادث بیشتر از سایرین کرده است. کارگردانی که اگر هم فیلم ضعیف ساخته هرگز به ساخت فیلم خنثی تن نداده، حالا سال هاست ابزارهای بیانی اش را عوض کرده، سال هاست که ضمن وفادار ماندن به اصول و حفظ فردیت و امضای خاص و منحصر به فردش، از لحن ساده سیاه و سفیدهایش فاصله گرفته. اما هنوز هم درد جامعه ایران برایش مساله است.

همچنان از همین خیابان ها گزارش می دهد و هنوز عدالت اجتماعی و عشق و رفاقت برایش مساله است. همچنان که مهارتش در گفتارنویسی و میزانسن هنوز مثال زدنی است. مهم تر از همه اینها تاثیر او در شکل گیری سینمای جدی و متفکرانه ایران و اعتلای صنعت فیلمسازی از هر شخص و جریان دیگری بیشتر و پررنگ تر است. جمله مشهوری از اورسن ولز درباره دیوید وارک گریفیث وجود دارد که «هیچ شهر، هیچ صنعتی، هیچ حرفه ای، هیچ هنری هرگز تا این حد به یک نفر مدیون نبوده است» و سینمای ایران بیش از هر فیلمسازی مدیون کیمیایی است.


کافی است سینمای ایران را قبل از ظهور «قیصر» به یاد بیاوریم و دستاوردهای فیلم های کیمیایی در عرصه های مختلف از بازیگری، موسیقی متن، دکوپاژ، مونتاژ، تیتراژ، گفتارنویسی و میزانسن را در خاطر بسپاریم. در «عکس»های خوش ترکیبش خیره شویم و قهرمان های جذاب و دوست داشتنی اش را مرور کنیم که بخشی از خاطره جمعی ما ایرانیان هستند. قیصر، فرمان، رضا موتوری، داش آکل، صالح، مصیب، سید، قدرت، فاطی، غزل، حجت، زینی، بازپرس جلالی، سوسن مکاشی، نوری، دانیال، مونس، رضا، احمد، آقاجلال، زیور، رستم، بهمن، رضا، آقاتهرانی، طلعت، صادق خان، علی یزدانی، عبد، جواد، سلطان، امیرعلی، محسن دربندی، رضا معروفی، حد میثاق، محسن، فروزنده، رضا سرچشمه و این آخری سیاوش. در پس همه خستگی ها و آشفتگی ها و لکنت های بیانی که بخشی اش حاصل جدایی دائمی هنرمند با شرایط ناهمگون و نامساعد است و همه آن فیلم های ظاهرا شکست خورده و ناکام، این گوهر تابناک سینمای کیمیایی است که همچنان می درخشد و هر شکست او را به ضیافتی جذاب تر و دلپذیرتر از پیروزی خیلی ها بدل می کند و قراری که از ٥٠ سال پیش، از «قیصر» تا به امروز گذاشته شده همچنان اعتبار دارد و باز هم این پرده بزرگ سینماست که برای نمایش فیلم بعدی کیمیایی ملتهب و منتظر است.