سرنوشت مغموم مجسمه های یک مجسمه ساز خاموش

گفت و گو با ایرج محمدی طراح, نقاش و مجسمه ساز

حتما یکی از آثار ایرج محمدی مجسمه‌ساز برجسته اما خلوت گزیده را دیده‌اید یا در بوستانی که کنار پل گیشا یا همان جلال آل احمد امروزیست، مجسمه رفتگرش را دیده اید، یا در بوستان ساعی مجسمه دکتر ساعی‌اش را دیده اید، یا در بوستان قیطریه مجسمه امیرکبیرش را دیده اید، یا در بوستان پارک شهر مجسمه باغبانش را دیده اید یا در بوستان بهشت مادران که هفته گذشته افتتاح شد مجسمه بانوی شهیده را دیده‌اید، یا در کیش مجسمه‌های نیم تنه سعدی و عزت‌الله انتظامی و مرحوم سپنتا و... را دیده‌اید یا در جشن خانه سینما تندیس‌هایی که او ساخته است را دیده‌اید و یا.... با این همه خیلی از مجسمه‌های او را هم من و بسیاری از هم‌نسلان من لااقل ندیده‌اند.

مجسمه شاه‌عباس صفوی اش، یا مجسمه ستارخانش، یا مجسمه کاوه آهنگرش، یا مجسمه سهراب سپهری اش، یا نیم تنه استاد عزت‌الله انتظامی‌اش که حالا در گوشه کارگاهش خاک می‌خورد و یا.... ایرج محمدی را به زحمت و با کمک حسین خسروجردی پیدا کردم. در کارگاهش در اطراف کرج. در خلوت خودش عالمی دارد که خیلی از ما حسرتش را داریم. بخشی کوچک از گفت‌وگوی مفصل ما با او را می‌خوانید:

▪ انگار مجسمه‌های شما طلسم شده اند؟

ـ چطور؟

▪ تعداد زیادی از آنها سرنوشت غم‌انگیزی پیدا کرده‌اند.

ـ قبول دارم. دردناک‌ترپنش بر سر مجسمه شاه‌عباس رخ داد.

▪ داستان تلخی دارد انگار این مجسمه؟

ـ خیلی ناراحت‌کننده است ماجرایی که بر سر آن مجسمه رفت.

▪ ممکن است برای ما تعریف کنید. اصلا چطور شد شما آن مجسمه را ساختید؟

ـ سال ۱۳۵۰ یک مسابقه مجسمه‌سازی برای ساخت یک مجسمه متناسب با میدان اقبال آن زمان اصفهان گذاشته شد که من هم در آن شرکت کردم.

▪ همان دروازه شیراز قدیم اصفهان.

ـ همان دروازه شیراز. یک مجسمه‌ای از شاه‌عباس صفوی می‌خواستند که سوار بر اسب باشد. من هم تازه از هنرستان فارغ التحصیل شده بودم.

▪ کدام هنرستان؟

ـ هنرستان هنرهای زیبای تهران.

▪ و شما در آن مسابقه شرکت کردید؟

ـ بله، اتفاقا در میان آنهمه شرکت کننده و استاد مجسمه‌سازی و... کار من پذیرفته شد.

▪ چند سالتان بود؟

ـ دیپلمم را گرفته بودم و دو سال هم رفته بودم سربازی. ۲۳ یا ۲۴ سالم بود.

▪ تا آنجایی که من می‌دانم شما دو تا دیپلم دارید.

ـ بله، هم دیپلم ریاضی دارم که به‌خاطر برادر بزرگ‌ترم آن را گرفتم و هم دیپلم هنرهای تجسمی. من تا کلاس ۱۰ ریاضی آن زمان خوانده بودم که یک روز سر کلاس شروع کردم طرح معلممان را کشیدن و صدایم کرد در دفتر و بعد از کلاس‌ها گفت هنرستانی ساخته شده که مخصوص شماهاست. بهتر است بروی آنجا درس بخوانی. اما برادرم مخالف تغییر رشته من بود. بنابراین من مجبور شدم همزمان برای دو دیپلم درس بخوانم.

▪ از مجسمه شاه‌عباس صفوی می‌گفتید.

ـ ساخت این مجسمه دو سال تمام زمان برد. مجسمه‌ای بود به ارتفاع ۵/۶ متر که ۵/۸ تن برنز مصرف کرد. آن هم به شیوه موم گمشده.

▪ این شیوه یکی از سخت‌ترین شیوه‌های برنزریزی برای مجسمه است، درسته؟

ـ یک نوع ریخته‌گری هنری است که در کل جهان برای ساخت مجسمه‌های برنز از این روش استفاده می‌شود و کار بسیار دشواری است و هر کسی از پس آن بر نمی‌آید. در واقع طرح شما را با تمام جزئیات و زیبایی‌هایش به برنز تبدیل می‌کند و کاری است یکپارچه.

▪ مجسمه شاه‌عباس صفوی شما در زمان خودش بزرگ‌ترین مجسمه برنزی ایران بود.

ـ آن زمان جزو بزرگ‌ترین‌های برنز بود. البته کارهای بتنی و غیره بزرگ‌تر داشتیم اما مجسمه برنز به آن بزرگی و ارتفاع در آن زمان نداشتیم.

▪ این مجسمه تا سال ۵۸ هم در همان میدان اقبال بود.

ـ بله تا اینکه درهمین سال، مجسمه را برداشتند به انباری که در یکی از پادگان‌های اطراف همان میدان قرار داشت بردند و سال‌ها در آنجا بود و خودم دیدم که کار خیلی سالم در انبار مانده. اما چند سال بعد خبر دادند که مجسمه‌ای با این حجم و ارتفاع گم شده است.

▪ چه سالی بود؟

ـ در بحبوحه جنگ بود. به ما گفتند که مجسمه شما را خورد کردند و ریخته‌اند در زاینده رود.

▪ واقعا؟

ـ نه، اینطور نبود. چند وقت بعد یکی از دوستان من مشاور شهردار وقت اصفهان شد و به من خبر داد که مجسمه سالم است.

▪ پس چرا گفتند گم شد؟

ـ داستان این بود که می‌خواستند این مجسمه را خورد کنند و برنزش را آب کنند و پولش را به جیب بزنند...

▪ چه کسانی می‌خواستند اینکار را بکنند؟

ـ ( سکوت می‌کند ) نمی‌دانم.

▪ از دوستتان می‌گفتید.

ـ این دوست من می‌گفت وقتی معاون عمرانی شهردار وقت اصفهان متوجه این موضوع می‌شود، با استفاده از تمام ابزار و آلات لازمه که در اختیارش بود، برای جلوگیری از تعرض به این مجسمه، شبانه آن را دفن می‌کند.

▪ دفن می‌کند؟ کجا در زیر زمین؟

ـ دوست من می‌گفت این آقا، یعنی همین معاون شهردار گفته تا زمانی که این مجسمه اجازه نصب پیدا نکند، نمی‌گویم که محل دفن این مجسمه کجاست.

▪ واقعا!

ـ اصولا اصفهانی‌ها این رازداری را در همیشه تاریخ خود داشته‌اند. آنها مثل جانشان از فرهنگ و تمدن و آثار تمدنی شهرشان مراقبت می‌کنند. شاید این اتفاق هم از سر همین خوی و منش آنها نشأت گرفته باشد.

▪ این معاون شهردار کی بود؟ اسمش را شما نمی‌دانید؟

ـ اسمش را نمی‌دانم. نه اینکه نمی‌خواهم یا نتوانم بگویم. واقعا نمی‌دانم.

▪ پیدا کردنش راحت است. در چه سالی این اتفاق افتاد؟

ـ در سال‌های ۶۱ تا ۶۳ و ۶۴.

▪ پیش از زمان مدیریت غلامحسین کرباسچی در اصفهان بوده؟

ـ قبل از آن بوده است. به هرحال این معاون شهردار اعلام کرده بود تنها زمانی جای این مجسمه را فاش خواهد کرد که از نصب مجدد آن در شهر اصفهان اطمینان کامل حاصل کند.

▪ این ماجرا تا کی ادامه داشت؟

ـ این گذشت تا سال ۱۳۷۹. در این سال آقای جمشیدی گویا شهردار اصفهان شد . ایشان خیلی به مجسمه شاه‌عباس صفوی علاقه داشت و گفته بود سازنده این مجسمه را اگر کسی می‌شناسد و نمرده به من معرفی کند.

▪ چرا؟

ـ می گفت من دوست دارم یک مجسمه از اساطیر اصفهان در مجاورت سی و سه پل ساخته شود.

▪ چه کسی شما را به ایشان معرفی کرد؟

ـ آقای نعمت‌اللهی که از مجسمه سازان خوب اصفهان هم هست و من را می‌شناخت. ایشان من را به شهردار معرفی کرد و من هم به اصفهان رفتم و جلسه‌ای گذاشته شد و آقای جمشیدی شهردار وقت از من خواست که یک مجسمه متناسب با تاریخ و اساطیر اصفهان بسازم. من هم رفتم و تحقیق کردم و به سه موضوع رسیدم.

▪ این موضوعات چی بودند؟

ـ یکی طرحی از یک چوگان باز بود، یکی کاوه آهنگر بود و یکی هم طرحی بود از مردی که با نفس خودش که چون اژدهایی می‌نمود در جدال بود.

▪ و از میان آنها کاوه آهنگر را انتخاب کردید؟

ـ کاوه یکی از بزرگ‌ترین اساطیر اصفهانی است و اصفهانی‌ها کاوه شاهنامه را اصفهانی می‌دانند. حتی هنوز هم که هنوز است در اصفهان یک عده هست که در آن مجسمه‌های کاوه را می‌فروشند. با آنها که من حرف می‌زدم می‌گفتند که کاوه آهنگر متعلق به این دوره بوده است.

▪ این موضوع در شاهنامه هم قید شده.

ـ بله. در شاهنامه هم آمده که کاوه آهنگر از سپاهان حرکت می‌کند و به کوه‌های البرز می‌آید و فریدون را که در بند ضحاک اسیر شده است رها می‌کند و به اتفاق طرفدارانش به سمت کاخ ضحاک می‌روند و حکومت او را از بین می‌برند و موجبات سلطنت فریدون را فراهم می‌آورند.

▪ انگار شما خودتان علاقه ویژه‌ای هم به شخصیت کاوه آهنگر دارید؟

ـ همینطور است. من وقتی بچه بودم، بارها و بارها مادرم داستان کاوه آهنگر را با همان شیرینی و شیوایی خاصی که قصه گفتن مادرها برای بچه‌ها دارد، برایم تعریف می‌کرد و کاوه آهنگر یکی از شخصیت‌های اسطوره‌ای ذهن من مانده است و می‌ماند.

▪ غیر از کاوه شما مجسمه چوگان‌باز را هم ساختید؟

ـ بله، علاوه بر آن طرحی هم از مردی زدم که با خودش در جدال است و تیر و کمانی گرفته است و دارد با خودش مبارزه می‌کند. البته حجم زیبایی نبود و در حد همان ماکت ماند.

برگردیم به سرنوشت مجسمه شاه‌عباس و بعد به سراغ کاوه آهنگر بیاییم که آنهم البته به سرنوشت مشابهی مبتلا شد.

بعد از انتخاب طرح مجسمه کاوه آهنگر، فروردین ماهی را من در اصفهان بودم و در یک مراسمی که تمام هنرمندان اصفهانی هم دعوت شده بودند، من هم به عنوان مهمان هنرمندی دیگر، به این مراسم رفتم و در همان مراسم مرا به شهردار وقت اصفهان معرفی کردند و گفتند که ایشان سازنده همان مجسمه شاه‌عباس است.

▪ چه سالی بود؟

ـ سال ۱۳۷۹.

▪ جالب است.

ـ در همان میهمانی آلبوم کارهایم همراهم بود و وقتی شهردار آن زمان اصفهان عکس‌های مجسمه شاه‌عباس را دید گفت من در ایام جوانی این مجسمه یادم هست و پرسید این مجسمه حالا کجاست؟ گفتم داستانش از این قرار است. گفت شما بروید آن معاون شهردار را پیدا کنید من خودم موضوع را با مقامات عالیرتبه نظام در میان می‌گذارم و اجازه نصب مجدد این مجسمه را می‌گیرم و مجسمه را کنار کوه صفه می‌گذاریم به عنوان نمادی از هویت و تاریخ این شهر باستانی که میراث پدران ماست.

▪ عجیب است که مسوولان شهرداری در سال ۵۸ با شاه‌عباس صفوی مساله داشته‌اند.

ـ البته آن زمان تازه انقلاب شده بود و به نظرم این موضوع خیلی هم غیرطبیعی نیست. اما به هر حال شاه‌عباس‌صفوی بود که موجبات سرافرازی شیعیان را فراهم کرد. به‌هرحال این آقای شهردار یک نفر را مامور کرد که فردا صبح آن معاون شهردار را پیدا کند و گفت که فردا صبح من منتظر هستم که تو ایشان را بیاوری.

▪ منظورتان همان آقای جمشیدی است؟

ـ بله، فکر می‌کنم جمشیدی بود.

▪ آن آقا معاون سابق را پیدا کرد؟

ـ از بخت من فردا صبح این آقا آمد و گفت که دیروز سوم این آقای معاون شهردار سابق بوده است و ایشان دارفانی را وداع گفته.

▪ شخص دیگری از محل دفن مجسمه شاه‌عباس صفوی اطلاع نداشت؟

ـ چرا. اتفاقا من همان روزها این موضوع را با مستندسازی درمیان گذاشتم و ایشان استقبال کرد و گفت من فیلم این را می‌سازم و تا پیدا کردن مجسمه هم می‌آیم. ایشان البته خیلی زحمت کشید و آدم‌های بسیاری را هم پیدا کرد اما آنها حاضر نبودند که این راز را برملا کنند و چون رئیس‌مان از ما خواسته بود که این موضوع را به کسی نگوییم ما هم نخواهیم گفت. حتی رفته بود پیش شهردار وقت و از او پرسیده بود چرا مجسمه شاه‌عباس صفوی را پایین آورده‌ای که او هم گفته بود به من حکم کردند که من اینکار را بکنم وگرنه من خودم این مجسمه را خیلی هم دوست داشتم.

▪ شما چرا خودتان درصدد کشف محل اختفای این مجسمه برنمی آیید؟

ـ خود من هم یک مدتی رفتم دنبالش، اما راستش این مساله نیاز به مدت زمان طولانی‌تری دارد که از عهده من خارج است.

▪ یعنی برای شما ارزش ندارد که برای پیدا کردن چنین مجسمه‌ای وقت بگذارید؟

ـ چرا دارد.

▪ پس چرا وقت نمی‌گذارید؟

ـ ( می‌خندد )

▪ فکر می‌کنید این مجسمه بالاخره پیدا خواهد شد؟

ـ این مجسمه حتما روزی پیدا خواهد شد. فقط کافی است که مسوولان اهتمام جدی بر این موضوع داشته باشند.

▪ شما خودتان چقدر امیدوارید که پیدا بشود؟

ـ من صددرصد امیدوارم... می‌دانم که یک جای مطمئنی دفن شده است و در بیابان دفن نشده.

▪ اگر تمام کسانی که از محل دفن این مجسمه مطلع هستند بمیرند چطور؟

ـ خب باید زودتر اقدام کرد دیگر.

▪ فکر می‌کنید چه کسی باید اقدام کند؟

ـ فکر می‌کنم این کار مسوولیتش با همان شهرداری اصفهان است. البته انجام این کار منوط به عنایت مقامات عالی رتبه مملکت است. بدون اجازه آنها انجام چنین کاری ممکن نیست. در این صورت است که به راحتی با یک فراخوان عمومی می‌شود این مجسمه را پیدا کرد.

▪ یعنی شما معتقدید که این راز سر به مهر جزئی از اسرار مردم اصفهان شده است؟

ـ دقیقا همینطور است. شما اگر تاریخ را بخوانید، پی به این خصیصه اصفهانی‌ها خواهید برد. مثلا زمانی که مغول‌ها به اصفهان حمله می‌کنند، به قدری اصفهانی‌ها با یکدیگر همدل و همسو بوده‌اند که اجازه ورود مغول‌ها را به شهرشان نمی‌دهند. الان هم همین همدلی و هماهنگی میان مردم اصفهان وجود دارد.

▪ بنابراین مطمئن هستید که مجسمه‌تان پیدا می‌شود.

ـ صددرصد پیدا می‌شود.

▪ در زمان حیات شما یا بعد از آن؟

ـ من اگر فرصتی بکنم و بتوانم مساعدت سازمانی یا نهادی را پیدا کنم، خودم برای پیدا کردنش اقدام می‌کنم.

▪ چرا با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وارد مذاکره نمی‌شوید؟

ـ باید با سازمانی این چنینی وارد مذاکره شوم.

▪ ظاهرا مجسمه شاه‌عباس صفوی در زمان نصبش هم با مشکل مواجه شده بود؟

ـ بله، زمانی که من این مجسمه را ساختم شهردار و فرماندار وقت اصفهان عوض شده بودند و بعدی‌ها که آمده بودند زیر بار نمی‌رفتند و تا ۴ سال نصب نشد. بالاخره با پادرمیانی مسوولان مملکتی مساله فیصله پیدا کرد.

▪ مجسمه کاوه آهنگر را هم کنار پایه همان شاه‌عباس نصب کرده بودند.

ـ بله و البته کاوه هم به سرنوشتی مشابه این مجسمه دچار شد و قربانی بازی‌های سیاسی و جناحی شد و الان در انباری شهرداری اصفهان خاک می‌خورد.

▪ هفته گذشته بود که بوستان زنان تحت عنوان بهشت مادران توسط شهرداری تهران افتتاح شد و مجسمه و نماد این بوستان را شما ساخته اید.

ـ بعد از انقلاب تا الان یکی از مسائلی که کمتر به آن بها داده شده است، زنان شهید ما بوده‌اند. شهدای زن ما متاسفانه کمتر مورد توجه مسوولان بوده‌اند. چرایش را من نمی‌دانم. من تا الان ندیده‌ام که نام یکی از خیابان‌ها یا کوچه‌ها یا بزرگراه‌ها و میادین شهرهای ایران به نام زنی باشد که در جریان انقلاب و جنگ تحمیلی شهید شده است.

البته چند جایی هست.

اگر هم هست خیلی کم بوده. به نظرم این اولین باری است که یک مسوول و یک شهردار به این امر توجه کرده است. به هرحال زنان همپای مردان ما در جبهه و جنگ بوده‌اند. چه زنانی که زیر آوار بمباران بعثی‌ها کشته نشدند و چه پرستارانی که در خطوط مقدم جبهه شهید نشدند و پزشکان زن و... شاید شهردار فعلی تهران از معدود کسانی بود که به نوعی یادی از این بانوان شهید کرد و خواستار یادبودی برای این شهدا شد.

▪ پس مجسمه شما مادر نیست.

ـ نه این زنی است که من به یاد تمام زنان کشته شده در جریان انقلاب و بمبگذاری‌ها و جنگ تحمیلی ساخته‌ام. به یاد تمام شهدای زن. برای من این مجسمه خیلی اهمیت داشت و دوست داشتم که دین خودم را به این شهدا ادا کرده باشم.

▪ شعار می‌دهید؟

ـ نه! نه. اصلا این ادای دین من است به زنان شهید شده ایرانی در طول تمام این سال‌ها. به همین خاطر من این مجسمه را طوری طراحی کرده‌ام که نشان دهنده عروج یک مادر و یک همسر است.

▪ این کار را کی به شما سفارش دادند؟

ـ اینکار را حدود دو سال پیش به من سفارش دادند.

▪ انگار برای ساختن آن هم دردسر بسیار کشیده اید؟

ـ بله، من یکبار اینکار را کامل ساختم و آماده نصب بود و قرار بود که ما دو روز دیگر ببریم و نصب کنیم و زمانی که ما مجسمه را با جرثقیل بالا بردیم که سوار کامیونش کنیم، در اثر اتفاقی از بالا پرت شد پایین و چون قسمت‌هایی از آن بلور مصنوعی بود، آسیب دید و من مجددا این مجسمه را از ابتدا ساختم.

▪ چرا آن را ترمیم نکردید؟ مثلا جوش بدهید یا بست بزنید و...

ـ چون می‌دانستم که در طول ۳۰ سال گذشته این اولین باری است که قرار است مجسمه‌ای از یک زن شهید ساخته شود، ترجیح دادم آن را دوباره بسازم.

▪ چقدر وقت از شما گرفت؟

ـ حدود ۹ تا ۱۰ ماه وقت من را گرفت و من پارسال بیشتر وقت خودم را صرف اینکار کردم.

▪ حتما کلی هم برای آن متضرر شده اید؟

ـ الان که با شما صحبت می‌کنم، بدهکاری‌هایی پیدا کرده‌ام به‌خاطر این مجسمه که در طول تمام عمرم اصلا با این نوع بدهی مواجه نشده بودم. با این همه راضی‌ام و خوشحال که دین خودم را به شهدای زنمان ادا کرده‌ام.

▪ نام این مجسمه را چی گذاشتید؟

ـ برای من این زن، بانوی شهیده است.

▪ حالا پی به حرف من بردید که گفتم اغلب آثارتان دچار سرنوشت غم انگیزی هستند؟

ـ متاسفانه نمی‌دانم چرا. هم برای مجسمه شاه‌عباس صفوی‌ام این اتفاق افتاد هم برای مجسمه کاوه آهنگرم که حالا در گوشه یک انباری خاک می‌خورد و هم برای مجسمه ستارخان که در ایتالیا نابود شد و...

▪ در ایتالیا؟

ـ بله، من این مجسمه را زمانی ساختم که در ایتالیا تحصیل می‌کردم. قرار بود که این مجسمه را برنز کنیم که انقلاب شد و بعد از انقلاب اسلامی من موضوع این مجسمه را با مسوولان وقت در میان گذاشتم و گفتم که چنین مجسمه‌ای ساخته شده و آماده است تا برنز شود که به من گفتند تو هر چقدر بابت ساخت این مجسمه پول گرفته‌ای باید به ما پس بدهی؟

▪ چرا؟

ـ می گفتند چرا رفتی قرارداد بستی. گفتم آقا من نماد انقلاب مشروطه را ساخته‌ام و ستارخان را ساخته‌ام.

▪ قانع شدند؟

ـ تنها لطفی که کردند این بود که از من پولی نگرفتند و بقیه پولم را هم ندادند.

▪ سرنوشت این مجسمه چطور شد؟

ـ این مجسمه ۴ متر و خرده‌ای سال‌ها در ایتالیا ماند و یک روز به من زنگ زدند که با این مجسمه ما چه کنیم و من هم گفتم هرکاری که دلتان خواست بکنید و آنها خوردش کردند.

▪ عجب سرنوشت غم انگیزی دارند آثار شما.

ـ همینطور است.

▪ موافقید همین را تیتر کنیم؟

ـ موافقم.

احمد جلالی فراهانی