نگاهی كلی بر فراز نگارخانه های تهران

در كاتالوگ پاییز امسال, آثار به نمایش درآمده از ۳۷ نگارخانه معرفی شده است در معرفی نگارخانه ها, تقدم و تأخر براساس رعایت حروف الفباست, كه از نگارخانه «آتبین» تا نگارخانه «هما» را دربرمی گیرد از كیفیت متوسط چاپ و رنگ بندی نازیبای كاتالوگ كه بگذریم, می توان به طراحی روی جلد بسیار ضعیف آن اشاره كرد

كاتالوگ نمایشگاه های هنرهای تجسمی نگارخانه های تهران - پاییز ۱۳۸۴

از انتشارات: مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی

زیرنظر: مركز هنرهای تجسمی، وزارت ارشاد اسلامی

در كاتالوگ پاییز امسال، آثار به نمایش درآمده از ۳۷ نگارخانه معرفی شده است.در معرفی نگارخانه ها، تقدم و تأخر براساس رعایت حروف الفباست، كه از نگارخانه «آتبین» تا نگارخانه «هما» را دربرمی گیرد.از كیفیت متوسط چاپ و رنگ بندی نازیبای كاتالوگ كه بگذریم، می توان به طراحی روی جلد بسیار ضعیف آن اشاره كرد. این طرح جلد در مقایسه با برخی كاتالوگ های منتشر شده در فصل ها یا سالهای گذشته، هیچ برتری خاصی را نشان نمی دهد.در حالی كه به نظر می رسد طراحی گرافیك برای كاتالوگ هایی از این دست كه نظم انتشار فصلی دارند، علی القاعده می بایستی از یك یونیفورم انحصاری و در حد شخصیت و جایگاه مهمی كه واجد آن است، طراحی شود.اصولاً طراحی یك كاتالوگ كه سرشار از آثار هنری است، فرصتی طلایی برای هر گرافیست به حساب می آید تا با بهره گیری از آن یك گرافیك فرهیخته و هنرمندانه را سازماندهی كند.كاتالوگ پاییز ،۸۴ فاقد شماره صفحه است. این كاتالوگ به ما نمی گوید كه در لابه لای صفحاتش (كه نمی دانیم چند صفحه است)، چه تعداد اثر از چند هنرمند به چاپ رسیده است.این كاتالوگ می توانست یك پیشگفتار مختصر داشته باشد. پیشگفتاری با جنبه آماری و روشنگرانه كه پیشاپیش مصرف كننده را در جریان اطلاعات ضروری و مفید قرار می داد. چنین اطلاعاتی حتی بر روی یك قوطی سیگار یا یك حشره كش نیز وجود دارد. اما كاتالوگ نفیس مركز توسعه هنرهای تجسمی بی مقدمه و بی شماره و بی حساب و كتاب صرفاً به رعایت حروف الفبا بسنده كرده است.در تماس های مكرری كه با مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی از طرف روزنامه برقرار شد، موفق به گفت وگو با رئیس مؤسسه نشدیم. تقاضای روزنامه برای دریافت كاتالوگ نیز بی نتیجه ماند. این گزارش با استفاده از كاتالوگ اهدایی از سوی نگارخانه آریا فراهم شده است. لازم به یادآوری است كه كاتالوگ پاییز امسال خیلی دیرتر از سالهای گذشته منتشر شد.اما برای رفاه حال مخاطبان این كاتالوگ زحمت مسؤولان تهیه و تولید كاتالوگ را كم كرده، به اطلاع می رسانیم كه در این كاتالوگ ۱۱۱ صفحه ای، ۲۹۲ نمایشگاه در طول سه ماه توسط ۳۷ نگارخانه برپا می شود كه این فعالیت ها با حضور حدود ۵۰۰ هنرمند شكل گرفته است. البته در صفحه دوم كاتالوگ فهرست ۵۷ نگارخانه دیگر با ذكر نام و نشانی و تلفن دقیق آنها قید شده است. به میزان و چگونگی فعالیت این ۵۷ نگارخانه هیچ اشاره ای نشده است. انتشار این كاتالوگ، فرصت خوبی برای یك بازدید فشرده و جامع در اختیار می گذارد. از این فرصت بهره گرفته و آثاری را برگزیده و پیشنهاد برپایی یك نمایشگاه رؤیایی را در پایان هر فصل مطرح می كنیم:

۱ اثر از فرشته شادی (نگارخانه آرته)

۲ اثر از كاوه نامغ (نگارخانه آتبین)

۳ اثر از سلیم ناظریان (نگارخانه آتشزاد)

۲ اثر از حسین محجوبی (نگارخانه آشیان نقش و مهر)

۲ اثر از مینا قویدل (نگارخانه ابن سینا)

۲ اثر از مؤسسه ارژنگ (نگارخانه ارژنگ)

۲ اثر از زنان نقاش زنجان (نگارخانه ثروت)

۳ اثر از هنرستان غزال، ۱ اثر از میترا احمدی (نگارخانه بنفشه)

۳ اثر از منصوره حسینی، احمد اسفندیاری و حسین علی ذابحی (نگارخانه دریابیگی)

۲ اثر از یدالله درخشانی (نگارخانه سبلان)

۲ اثر از سمانه شریفی (نگارخانه سرمه)

۳ اثر از شمایل های مذهبی و ۲ اثر از محمد محمدی زاده و موثقی (نگارخانه سعدآباد)

۲ اثر از احمد نصراللهی، ۲ اثر از هومن نصیری، ۲ اثر از احمدرضا دالوند (گالری سیحون)

۲ اثر از نازبانو تركاشوند، ۲ اثر از مرتضی اسدی (نگارخانه شاهد)

۲ اثر از گروه دیوار سفید (نگارخانه شفق)

۲ اثر از فرشاد شیرازی (نگارخانه شیرازی)

۲ اثر از مرضیه رمضانی (نگارخانه فام)

۱ اثر از محمدرضا وكیلی (نگارخانه فام)

۲ اثر از علی صادقی حریری (نگارخانه بهزاد)

۳ اثر از احمد وثوق احمدی، حسین زمردی، بهمن نیكو (نگارخانه گیتا)

۱ اثر از لیلا پروا (نگارخانه لاله)

۲ اثر از نازنین افشار، افسانه صفوی (نگارخانه مژده)

۲ اثر از امین نورائی، ۲ اثر از شهاب موسوی زاده، ۲ اثر از كاوه گلستان، ۲ اثر از مریم سالور (نگارخانه ممیز)

۳ اثر از نیلوفر قادری نژاد (نگارخانه مهرین)

۳ اثر از فوشوچون (چینی) : نگارخانه مهرین)

۲ اثر از اشین دانیلی ذكریان و محمد حاج ابوالفتح و ۲ اثر از محمد كوچكپور كپورچالی (نگارخانه نیكول)

۲ اثر از اكبر میخك (نگارخانه والی)

۲ اثر از مریم خزایی (نگارخانه هفت ثمر)

۲ اثر از هادی جمالی، ۱ اثر از فرید جهانگیر، ۱ اثر از بهرام دبیری (نگارخانه هما).

یك پیشنهاد

> انتخاب ۸۰ اثر از میان ۵۰۰ هنرمند كه در ۳۷ نگارخانه در سطح شهر به نمایش درآمده است می تواند در پایان هر فصل انجام شود. این انتخاب می تواند توسط اساتید، پیشكسوتان، منتقدین و كارشناسان انجام شود. آثار برگزیده را می توان در یك فضای مناسب عرضه كرد. بدین طریق در طول سال ۴ بار گزینش صورت می گیرد و در پایان هر سال یك كاتالوگ سالانه از آثار برگزیده هر سال منتشر شده و مثلاً موزه هنرهای معاصر این آثار را هر سال یك بار به نمایش بگذارد. برای تكمیل چنین ایده ای می بایستی از ادبیات متناسب كه به نقد و تفسیر آثار پرداخته و به این بهانه در ارتقای فهم تجسمی مخاطبان می پردازد، استفاده كرد.

> انتخاب آثاری از كاوه نامغ در نمایشگاه رؤیایی موردنظر به دلیل بیان قوی و اكسپرسیون مؤثر و نافذی است كه در آثار او موج می زند.


شما در حال مطالعه صفحه 1 از یک مقاله 2 صفحه ای هستید. لطفا صفحات دیگر این مقاله را نیز مطالعه فرمایید.