پای ۶ زن در میان است

شش سال پیش به واسطه تلاش هفت گالری دار, اتفاقی در حوزه تجسمی کشور افتاد که باعث ورود آثار هنری بسیاری در منازل هنردوستان ایرانی شد اتفاقی که عنوان هفت نگاه را به واسطه نام گروه تشکیل دهنده اش با خود یدک کشید

شش سال پیش به‌واسطه تلاش هفت گالری‌دار، اتفاقی در حوزه تجسمی کشور افتاد که باعث ورود آثار هنری بسیاری در منازل هنردوستان ایرانی شد؛ اتفاقی که عنوان هفت نگاه را به‌واسطه نام گروه تشکیل‌دهنده‌اش با خود یدک کشید.

گروه هنری هفت نگاه که مدیران گالری های گلستان، آریا، والی، الهه، هفت ثمر، دی و ماه مهر آن را تشکیل می دهند، امسال ششمین برنامه خود را که هر ساله با عنوان نمایشگاه فروش آثار هنری هفت نگاه برگزار می شود، برپا کردند. این نمایشگاه از دوم تا سیزدهم آبان با داشتن ۳۰۰ اثر از ۳۰۰ هنرمند نامدار مانند ناصر اویسی، تاها بهبهانی، رضا بانگیز، افشین پیرهاشمی، محمدعلی ترقی جاه، صداقت جباری، محمدابراهیم جعفری، ابراهیم حقیقی، بهرام دبیری، کامبیز درم بخش، حسینعلی ذابحی، سهراب سپهری، ایرج زند، طلیعه کامران، پرویز کلانتری، فرشید مثقالی، حسین محجوبی، بیتا وکیلی، رضا یحیایی و... در گالری های فرهنگسرای نیاوران میزبان علاقه مندان است. در این دوره دو تابلوی طراحی از سهراب سپهری به عنوان کار تازه به نمایشگاه وارد شد که به اعتقاد لیلی گلستان، سخنگوی گروه هنری هفت نگاه بسیار زیباست و کسانی که با آثار سپهری آشنایی دارند اگر این طراحی ها را از نزدیک ببینند کاملا متوجه خواهند شد که این طراحی ها بعد به چه آثاری تبدیل شده است.

گروه هفت نگاه که هدف اصلی خود را از راه اندازی چنین نمایشگاه سالانه ای، فروش آثار هنری و راه یافتن آنها به خانه های مخاطبان می دانند، امسال نیز همانند سال های گذشته با وسواس و دقت نظر بالا آثار را انتخاب و آنها را قیمتگذاری کرده اند که البته فروش ۵۰ اثر در اولین روز نمایشگاه گواه بر این است که این گروه پس از گذشت شش دوره به بخشی از اهداف خود رسیده اند. به طوری که گلستان در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه نیز با ابراز خرسندی از این میزان فروش گفت در طول شش دوره برگزاری نمایشگاه هفت نگاه سابقه نداشته در ساعات اولیه حدود ۵۰ اثر به فروش رفته باشد. یکی دیگر از اتفاقات مثبت در ششمین نمایشگاه هفت نگاه، میزان مخاطبانی است که در این مدت مهمان گالری های فرهنگسرای نیاوران بوده اند، چرا که از روز اول نمایشگاه و حتی ساعاتی قبل از افتتاح آن برخی مجموعه داران و خریداران آثار هنری برای بازدید از نمایشگاه آمدند. همچنین در روزهای برگزاری نیز مخاطبان بسیاری از این آثار دیدن و اقدام به خرید کردند که این استقبال را می توان اتفاق مهمی برای جامعه تجسمی ایران و اقتصاد هنر برشمرد. در روزهای اولیه این نمایشگاه آثار هنری شامل نقاشی، مجسمه و چاپ دستی از هنرمندانی چون سهراب سپهری، سید محمد احصایی، آیدین آغداشلو، علی شیرازی، حسین خسروجردی، فرشید مثقالی، رضا یحیایی، ابراهیم جعفری، رضا بانگیز، نیکزاد نجومی، حسین چراغچی، نزار موسوی نیا، راشین قربی و... به فروش رسید.

● نمایش آثار هنرمندان جوان در کنار پیشکسوتان

موضوع حمایت از هنرمندان جوان در همه عرصه های هنری طی سال های گذشته بارها مطرح شده است. علاوه بر برگزاری جشنواره هایی با موضوع جوان در عرصه فعالیت های دولتی هنرهای تجسمی، در جریان اتفاقات خصوصی نیز این حمایت ها به چشم می خورد. از آن جمله می توان به ورود آثار هنرمندان جوان در نمایشگاه هفت نگاه اشاره کرد. در دوره ششم، گروه هنری هفت نگاه آثار هنرمندان جوان را در کنار آثار پیشکسوتان قرار داده تا نگاه مخاطبان این نمایشگاه به همه اقشار سنی جلب شود. البته در این میان نمی توان از فروش بالای همه این آثار چشم پوشی کرد. لیلی گلستان در این باره می گوید: فروش هفت نگاه توانسته جایگاه خود را در میان مخاطبانش باز کند و این یکی از اهدافی است که گروه به آن دست یافته است.

فریال سلحشور، مدیر گالری دی نیز درباره فروش آثار در این نمایشگاه و نزدیکی آن به دستاوردهای گروه هنری هفت نگاه می گوید: بروز تحرک در زمینه فروش آثار هنری، جذب مخاطبان عادی و تبدیل کردن آنها به عنوان خریداران آثار هنری و مجموعه داران کوچک و عرضه آثار همه هنرمندان مستعد در نمایشگاه هفت نگاه از جمله مواردی است که باعث شده ما تا حدود زیادی به اهداف خود نزدیک شویم.

● جای خالی حامیان مالی در خرید آثار هنری

سال ها پیش موضوع خرید آثار تجسمی توسط نهادهای دولتی مطرح شد که طی آن با تصویب بودجه ای از سوی مجلس قرار شد بخشی از بودجه نهادها به خرید آثار اختصاص پیدا کند. با تصویب این قانون، برخی سازمان های دولتی همزمان با برگزاری نمایشگاه هایی چون اکسپوی تهران اقدام به خرید آثار تجسمی کردند، ولی گویا این روند هم اکنون کند شده است. از سوی دیگر، حضور حامیان مالی نیز در بخش های هنری و فرهنگی در برهه ای بسیار پررنگ بود، ولی این حامیان اکنون تمایل چندانی نشان نمی دهند. الهه جواهری، مدیر گالری الهه و عضو گروه هنری هفت نگاه درباره حامیان مالی نمایشگاه می گوید: سال اول و دوم هفت نگاه، حامیان مالی بسیار خوبی داشتیم، اما رفته رفته حضورشان کمرنگ شد و امیدوار هستیم که بتوانیم باز هم همراهی بخش های مختلف را در این مسیر داشته باشیم.

● ۷ نگاه، مورد توجه مدیران هنری

یکی از اتفاقات بسیار خوبی که این روزها بخش تجسمی شاهد آن است، حضور مدیران هنری در افتتاحیه نمایشگاه هایی است که در گالری های مختلف تهران برگزار می شود. طی سال های اخیر کمتر رخ داده معاون هنری وزیر ارشاد و حتی دیگر مدیران هنری و فرهنگی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه های خصوصی که بدون وابستگی دولتی برگزار می شود، حضور داشته باشند، ولی در دولت جدید و با حضور علی مرادخانی در منصب معاون هنری ارشاد این اتفاق به کرات رخ داده و باعث دلگرمی اهالی هنر شده است.

مرادخانی که طی هفته های گذشته به مراسم افتتاحیه نمایشگاه نگارگری هوشنگ جزی زاده رفته بود، این بار نیز در مراسم گشایش ششمین نمایشگاه فروش آثار هنری هفت نگاه حضور یافت و بر اهمیت فروش آثار هنری و راه یافتن این آثار به خانه های مردم تاکید کرد. او در این مراسم خواهان برنامه ای شد که آثار هنری به جای آن که در آتلیه هنرمندان بماند و خاک بخورد به خانه های مردم برود. مرادخانی همچنین در افتتاحیه این نمایشگاه گفت: بازار فروش آثار هنری، یکی از مهم ترین بخش های خلق آثار هنری است. آثار هنرمندان ایرانی در سال های اخیر توانسته به فروش خوبی در سطح منطقه دست یابد و می تواند نگاه های بین المللی را نیز جلب کند. او همچنین از تلاش وزارت ارشاد برای رونق بخشی به اقتصاد هنر سخن گفت و افزود: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به اهمیت موضوع اقتصاد هنر و فروش آثار هنری، مهندس مرتضی کاظمی را به عنوان مشاور اقتصاد فرهنگ و هنر مأمور رونق بخشیدن به این بخش کرده اند.

معاون هنری وزیر ارشاد با بیان این که باید با بهره گیری از تجربیات نمایشگاه هفت نگاه برای ساماندهی حراج های بزرگ و بهبود اقتصاد هنر ایران تلاش کنیم به سخنانش پایان داد.

تا زمان انتشار این گزارش، حدود ۷۵ اثر هنری از ششمین نمایشگاه هفت نگاه خریداری شده که برای بخش خصوصی و اقتصاد نو امیدوارکننده است.

سحر طاعتی