سریال روزی روزگاری؛ داستان راهزنی که ماندگار شد

روزی روزگاری فیلمنامه ای خیالی است درباره راهزنی به نام مرادبیگ و بازی بازیگرانی بی نظیر همچون خسرو شکیبایی که آن زمان فیلم «هامون» را به تازگی بازی کرده بوده و ژاله علو که بیماری قلبی داشته و تنها برای فیلمنامه خوب حاضر به بازی می شد.

سریال های ایرانی بسیاری این روزها از شبکه خانگی یا صدا و سیما پخش می شوند. سریال هایی که طی سال های اخیر می توان گفت هیچ کدام نتوانسته اند مخاطبان فراگیری داشته باشند یا داستان آن گونه که باید مخاطب را با خود همراه نکرده است یا اینکه بازیگرانی انتخاب شده اند که بیش از آن که به بازی آنها توجه شود، چهره و زیبایی آنها مد نظر بوده است. اما در تاریخ ساخت سریال های ایرانی، سریال هایی ساخته شده است که ماندگار شده اند و بعد از گذر سال ها از ساخت آنها، هنوز جذابیت های یک سریال را دارند. یکی از این سریال ها «روزی روزگاری» است.

مرادبیگ راهزنی خیالی

نزدیک به ۳۰ سال پیش «امرالله احمدجو» کارگردان و نوبسنده ای که غرق در فرهنگ بومی بودن را امتیاز می داند در «میمه» فیلم برداری سریالی که خود نویسنده آن بود را آغاز کرد. فیلمنامه ای که خودش سراسر آن را خیالی می داند و درباره راهزنی به نا مرادبیگ است. فیلمنامه ابتدا رد می شود و یک سال بعد می تواند تایید آن را بگیرد. بازیگرانی بی نظیر همچون خسرو شکیبایی که آن زمان فیلم «هامون» را به تازگی بازی کرده بوده، ژاله علو که بیماری قلبی داشته و تنها برای فیلمنامه خوب حاضر به بازی می شده است یا بازی بسیار خوب محمود پاک نیت در نقش حسام بیگ، جمشید لایق در نقش قلی خان، محمد فیلی در دو نقش نسیم بیگ و بسیم بیگ و حسین پناهی در نقش گُل آقا در جوانی، توانست این سریال را ماندگار کند.

سریالی که تحسین کیارستمی را به همراه داشت

سریال «روزی روزگاری» هر هفته از شبکه یک سیما پخش می شد اما در هفته های اول نتوانست مخاطب را با خود همراه کند و از زمانی که «خالو شعبان» در داستان می میرد، جذابیت داستان برای مخاطبان چندین برابر می شود تا آن جا که عباس کیارستمی کارگردان شهره ایرانی، امرالله احمدجو کارگردان سریال را به خانه اش دعوت می کند و ساعت ها درباره این سریال صحبت می کنند.

اسبی که روزی روزگاری به امام علی (ع) رسید

تیتراژ سریال روزی روزگاری از جمله تیتراژهایی است که در حافظه تصویری مخاطبانش ماندگار شده است. اسبی که در صحرا به تاخت می رود. چند سال پیش کارگردان این سریال در مورد قصه تیتراژ گفته بود: «پیشنهادم این بود که بوته های گون را آتش بزنیم و بگذاریم تا کامل خاکستر شود و بعد فیلم را برعکس کنیم تا از خاکستر شعله ها بیرون بیایند. فرهاد صبا فیلمبردار کار بود. او گفت برای چندبار دیدن خوب است اما بعد از آن دیگر خسته کننده می شود و معنایش شعاری است. او گفت که یک اسب را رها کنیم تا برود و از او فیلم بگیریم. در نهایت یک اسب ترکمن سفید آوردیم و یال و دمش را حنا گرفتیم. البته از اسب های سریال ما بعدا برای سریال امام علی علیه السلام استفاده شد.» تیتراژ آهنگ ساخته «فرهاد فخرالدینی زنوز» موسیقی دان، آهنگساز و رهبر ارکستر ماندگار شد.

پشت کوه های بلند به پای روزی روزگاری نرسید

سریال «پشت کوه های بلند» در سال ۱۳۹۱ از شبکه ۳ سیما پخش شد. سریالی که سومین سریال امرالله احمدجو بعد از روزی روزگاری و تفنگ سرپر بود. این سریال که ابتدا «اوسنۀ پادشاهی» نام داشت و قصه آن برداشتی آزاد از زندگی ناصرالدین شاه و پسرش ظل السلطان حاکم اصفهان بود. این سریال هم چون روزی روگازی در استان اصفهان فیلم برداری شد و برخی بازیگران در هر دو سریال مشترک هستند و نقش شیرخان که شباهت هایی به نقش مراد بیک (خسرو شکیبایی) در روزی روزگاری دارد، نصیب علیرضا شجاع نوری شد. با اینکه برخی پشت کوه های بلند را ادامه روزی روزگاری می دانستند اما این سریال هیچ گاه نتوانست محبوبیت و مخاطبان روزی روزگاری را به همراه داشته باشد اما برخی چون آن را سریالی تاریخی می دانند، سریالی قابل توجه می دانند.