اعاده حیثیت علیخانی چند میلیارد آب خورد؟

عصر روز شنبه سی ام تیر، یک برنامه ی پربیننده ی تلویزیونی با اجرای رضا رشیدپور محملی شد تا احسان علیخانی درباره ی ارتباط مالی خود با مؤسسه ی ثامن الحجج به افکار عمومی «پاسخگو» باشد.

عصر روز شنبه سی ام تیر، یک برنامه ی پربیننده ی تلویزیونی با اجرای رضا رشیدپور محملی شد تا احسان علیخانی درباره ی ارتباط مالی خود با مؤسسه ی ثامن الحجج به افکار عمومی «پاسخگو» باشد. این حضور و حرف هایی که در طول برنامه زده شد ابعاد گوناگونی به خود گرفت که در این مطلب به چند نکته از این میان اشاره می کنیم.

حضور احسان علیخانی در برنامه ی زنده ی «حالا خورشید» برای دفاع از خودش در برابر حرف وحدیث هایی که درباره ی دریافت سه میلیارد تومان از مؤسسه ی ثامن الحجج مطرح شده، نه تنها افکار عمومی را آرام نکرد، بلکه این موضوع باعث عصبانیت بیشتر و دلزدگی بیشتر از عملکردهای گزینشی صداوسیما شد.

پاسخگویی علیخانی برای مردم چقدر آب خورد؟

احسان علیخانی در شروع صحبتش گفت از اینکه وقت مردم را برای این توضیحات می گیرد ناراحت است اما رضا رشیدپور، مدیرگروه و مدیر شبکه لطف کرده و زنگ زده اند که او بیاید و چند دقیقه حرف بزند! او هم خودش را محق می داند و می گوید برنامه ساز تلویزیون است و «حق» دارد که از حیثیت خودش و همکارانش و خانه اش (صداوسیما) دفاع کند.

اما او به عنوان یک «ژورنالیست» گویا فراموش کرده که یکی از اصول بدیهی در قانون مطبوعات این است که هرکس حق دارد دفاعیات یا پاسخ خود را در همان رسانه ای منتشر کند که ادعا یا اتهام در آن مطرح شده است. لذا بدیهی است که آقای علیخانی باید «دفاع» یا «پاسخگویی» خود را از طریق روزنامه ی «شرق» منتشر کند، نه روی آنتن تلویزیون.

با این حال برنامه ی «حالا خورشید» ساعت ۱۷ و ۴۰ دقیقه روی آنتن رفت؛ در یک ساعت پربیننده و در پربیننده ترین شبکه ی تلویزیون. محتوای گفت وگوها دو رویکرد آشکار داشت: در لایه ی اول «اعاده ی حیثیت» احسان علیخانی -که خودش را «سرمایه ی اجتماعی» معرفی می کند- در برابر اتهام زدوبند با مؤسسه ی ثامن الحجج و در لایه ی بعدی –و شاید اصلی- فرار به جلوی صداوسیما با هدف اینکه به بینندگان بگوید همکاری تلویزیون با یک مؤسسه ی غیرمجاز نتیجه ی کوتاهی و اهمال کاری بانک مرکزی بوده است.

اما این جلسه ی دفاع چقدر هزینه داشت؟ همواره گفته شده که هزینه ی هر دقیقه برنامه سازی در تلویزیون به میلیون ها تومان می رسد؛ جدای از پولی که سازندگان حالا خورشید صرف تهیه ی این برنامه کرده اند، برنامه ی عصر روز شنبه که دست کمی از «رپورتاژ آگهی» نداشت، دقیقاً یک ساعت طول کشید.

حالا اگر بخواهیم با یک حساب سرانگشتی میانگین هزینه ی این «آگهی» را محاسبه کنیم، باید سراغ جدول تعرفه های تبلیغات تلویزیونی سال ۹۷ که توسط اداره ی بازرگانی صداوسیما منتشر شده برویم.

در این جدول شش گونه آگهی وجود دارد که بر اساس زمان پخش به ۳۵ «طبقه» مشخص شده که از طبقه ی یک تا ۳۵ افزایش قیمت دارد. قیمت میانگین این ۳۵ طبقه، بیش از ۲۴ میلیون تومان برای هرثانیه است. اگر برنامه ی حالا خورشید را رپورتاژ آگهی صداوسیما برای خودش و سلبریتی محبوبش قلمداد کنیم، هزینه ی این آگهی به ۸۶ میلیارد و ۴۵۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می رسد!

ظاهراً مهران مدیری که به ادعای خبرنگار روزنامه ی «شرق» نام او هم در فهرست گیرندگان تسهیلات از مؤسسه ی ثامن الحجج قرار دارد، از احسان علیخانی باهوشتر و به تبعات این حضور رسانه ای واقف بوده که به جای حضور در «رسانه ی ملی» مستقیماً به دادسرای فرهنگ و رسانه مراجعه کرده تا از طریق حقوقی به ادعاهای مطرح شده پاسخ بدهد.

علیخانی چه پرسش هایی را بی پاسخ گذاشت؟

رشیدپور دلیل دعوت علیخانی به تلویزیون را علاقه ی او به «پاسخگویی» عنوان می کند و می گوید همانطور که دوست دارد مسئولان پاسخگو باشند، خودش هم دوست دارد «پاسخگو» باشد و به شبهات پاسخ بدهد. با وجود این، علیخانی و رشیدپور به همراه شخص سومی که «فعال رسانه ای» معرفی شد، در طول برنامه نه تنها پرسش های قبلی را بی پاسخ گذاشتند بلکه چند پرسش تازه نیز در اذهان ایجاد کردند.

اولین و شاید مهمترین پرسشی که یکی از کاربران توییتر مطرح کرده بود و رشیدپور از علیخانی پرسید این بود که «مگر دادگاه و قانون برای اعاده ی حیثیت نداریم؟ فرضاً اتهامات مطرح شده صحیح نباشد، چرا صداوسیما باید برایش رپورتاژ برود؟».

اما علیخانی به این پرسش پاسخ نمی دهد و در عوض به این می پردازد که مراجع قضایی در حال تسویه حساب طلبکاران این مؤسسه اند و پول مردم را پس داده اند. رشیدپور هم به جای پی گیری پاسخ که در عالم رسانه جزء اصول اولیه ی هر مصاحبه ای است، حرف علیخانی را پی می گیرد و می گوید بله، مطالبات زیر یک میلیارد را پس داده اند!

اما بخش دوم پرسش که بخشی از افکار عمومی را مشغول خود کرده هم بی پاسخ ماند: «چرا (مسئولان صداوسیما) فرصت دفاع در برابر تهمت را برای دیگران محفوظ نمی دانند؟». این پرسش ناظر به برنامه هایی است که در سال های اخیر بارها در قالب «خبر»، «گزارش» و «مستند» از تلویزیون پخش شده است؛ خبرنگار روزنامه ی ایران در توییتر در این باره نوشت: «صداوسیما در حالی قرار است ... در برنامه حالا خورشید برای دفاعیات احسان علیخانی به او تریبون بدهد که سال ها پایگاه اصلی اتهام زنی به چهره های منتقد بود، بی آنکه حتی یک دقیقه تریبون برای دفاع به آنها بدهد» .

در سال های اخیر - از دوران ضرغامی گرفته تا سرافراز و حالا علی عسگری- نمونه های زیادی از این دست وجود داشته که اصول بی طرفی، انصاف و صحت مطالب صداوسیما را کاملاً زیرسؤال برده است. از ادعاهایی که محمود احمدی نژاد در طول مناظره های انتخابات سال ۸۸ درباره ی چهره هایی چون مرحوم هاشمی، ناطق نوری، موسوی، رهنورد مطرح کرد، تا اتهامات فعالان محیط زیست در ماه های اخیر نمونه هایی است که صداوسیما هرگز حاضر نشد پاسخ یا اعاده ی حیثیت طرف مقابل را پخش کند.

علیخانی در طول برنامه تأکید داشت که او تهیه کننده ی تلویزیونی است و موسسه ی ثامن الحجج به عنوان اسپانسر برنامه ها، تعهدات خود را به حساب تهیه کننده واریز کرده است. پرسش دیگر یکی از کاربران توییتر که رشیدپور آن را از علیخانی پرسید این بود که چرا سه میلیارد تومان مذکور به حساب شخصی احسان علیخانی واریز شده؛ آیا «نباید پول به حساب های رسمی واریز می شد؟».

اما او بازهم پاسخ شفافی نمی دهد و به موضوعات دیگری می پردازد و می گوید اغلب برنامه های تلویزیون مثل «حالا خورشید»، «دورهمی»، «خندوانه» و... هم با کمک اسپانسر تولید شده اند. اما نه رشیدپور و نه علیخانی نمی گویند که آیا اسپانسر کمک های مالی خود را مستقیماً به حساب شخصی تهیه کننده واریز می کند یا به حساب مورد تأیید و زیرنظر صداوسیما؟

توضیحات علیخانی درباره ی این پول ها نه تنها روشنگر نبود بلکه به ابهامات دامن زد. علیخانی درتوضیح محل هزینه کرد سه میلیارد تومان گفت بین سال های ۹۱ تا ۹۳ شش مجموعه برنامه با نام های «دونیمه ی سیب»، «ماه عسل ۹۲»، «ماه عسل ۹۳»، «سه ستاره»، «تحویل سال ۹۳»، «بهار نارنج ۹۴»، ساخته شده که حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر به مدت چند ماه سر هر پروژه درگیر بوده اند و دستمزد عوامل، بعلاوه ی هدایای اسپانسر به میهمانان، هزینه ی پرواز و ایاب وذهاب میهمانان، هزینه ی دکور و سایر مخارج با همان سه میلیارد تومان پرداخت شده است.

اما به نظر نمی رسد سه میلیارد تومان کفاف این هزینه ها را داده باشد. فرض کنید به قول علیخانی در هر برنامه ۱۵۰ نفر به مدت فقط یک ماه مشغول کار بوده باشند و فرض کنید دستمزد هر فرد بطور میانگین فقط سه میلیون تومان بوده باشد؛ هزینه ی دستمزد این افراد در طول شش برنامه رقمی بالغ بر دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان می شود.

حال با توجه به گفته ی علیخانی که صداوسیما هیچ بودجه ای ندارد که به برنامه سازها بدهد، این پرسش مطرح می شود که آیا سایر هزینه های شش برنامه فقط با همان ۳۰۰ میلیون تومان باقی مانده پرداخت شده؟

جمله سازی با «مجوز، بانک مرکزی، صداوسیما»

آیا احسان علیخانی و صداوسیما باوجود اینکه می دانستند مؤسسه ی ثامن الحجج مجوز فعالیت ندارد با آن همکاری کردند؟ پاسخ علیخانی به این پرسش منفی است. اما شنونده باید عاقل باشد.

علیخانی مدعی است در طول مدتی که این مؤسسه حامی مالی برنامه های او بوده (۹۱ تا پایان ۹۳) مشکلی نداشته است و از زمانی که بانک مرکزی این مؤسسه را غیرمجاز اعلام کرد صداوسیما همکاری خود را با آن قطع کرد.

به گفته ی علیخانی روند اداری جذب اسپانسر اینطور است که یک مؤسسه پیشنهاد ساخت برنامه مشارکتی می دهد و صداوسیما بعد از استعلام وضعیت آن مؤسسه از مراجع ذی ربط، مدارک مؤسسه را اخذ می کند و بعد به برنامه ساز نامه می زند که می توانید باهم همکاری کنید.

او می گوید «حتماً به سازمان صداوسیما مجوز ارائه داده اند برای تبلیغات؛ امکان ندارد بدون مجوز» و محال است بدون تأیید صداوسیما یک برنامه ساز بتواند چیزی را تبلیغ کند.

رشیدپور هم در تکمیل حرف او می گوید برنامه ساز هم مثل سپرده گذار به مجوز بانک مرکزی اعتماد می کند. دو مجری تلویزیونی در طول برنامه بارها تأکید می کنند که آنها مجوز مؤسسه را صادر نکرده اند و مؤسسه زیر نظر بانک مرکزی بوده و صداوسیما به اعتبار مجوز بانک مرکزی این مؤسسه را تبلیغ کرده است.

مجوز بهتر است یا ثروت!؟

در ۱۵ دقیقه ی پایانی برنامه نفر سومی به عنوان «فعال رسانه ای» به این جلسه ی دفاع اضافه می شود تا به قول رشید پور «بحث پرحرارت تر» شود. او علی خضریان، عضو شورای مرکزی جبهه پایداری است که بعد از فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی و تغییرات گسترده در دانشگاه آزاد اسلامی، سردبیر روزنامه ی فرهیختگان شده است.

او با خود چند کپی از مدارکی را به برنامه آورده بود که نشان می داد مسئولان وقت بانک مرکزی در سال ۹۰ به صداوسیما نامه زده اند و اجازه ی تبلیغات مؤسسه ی ثامن الحجج را صادر کرده اند. البته او در این مرحله از بحث ادعا می کند که این دولت و دولت قبل برایش فرقی ندارد و باید «فراجناحی» نگاه کرد.

اما نامه ی دیگری که خضریان رو می کند، از طرف بانک مرکزی به نیروی انتظامی است که تاریخ اسفند ۸۹ روی آن درج شده؛ طبق آنچه رشیدپور قرائت می کند در این نامه نوشته شده «این مؤسسه در حال طی مراحل اداری برای تبدیل شدن به مؤسسه ی اعتباری مجاز می باشد». یعنی به استناد همین نامه، این مؤسسه در همان سال هایی که با تلویزیون کار کرده فاقد مجوز و «درحال طی مراحل مراحل اداری» بوده است.

اما ظاهراً برای مسئولان وقت صداوسیما داشتن مجوز رسمی از بانک مرکزی ملاک نبوده بلکه یک نامه از طرف فلان مدیر در حکم مجاز بودن مؤسسه تلقی شده است.

با وجود ادعای علیخانی و رشیدپور مبنی بر اینکه این مؤسسه تحت نظارت بانک مرکزی بوده، آذر ۹۴ حمید تهرانفر، معاون نظارتی بانک مرکزی درباره ی فعالیت این مؤسسه گفت : «این تعاونی تا کنون تحت نظارت بانک مرکزی نبوده و حتی تا ماه های گذشته به درخواست های بانک مرکزی برای قرار گرفتن در مسیر ساماندهی و دریافت مجوز کمتر توجه کرده است».

درحالی که به نظر می رسید این قسمت از برنامه ی حالا خورشید مربوط به دفاع علیخانی از آبروی خودش است، اما روند گفت وگوها نشان داد که صداوسیما تلاش کرده با این بهانه اتهام تبلیغ و بال وپر دادن به مؤسسات غیرمجاز را از خود دور کند و با نگاهی «فراجناحی» توپ را به زمین بانک مرکزی بیندازد.

این درحالی است که با رفتن دولت احمدی نژاد، مسئولان بانک مرکزی با استناد به مصوبات شورای عالی امنیت ملی در راستای ساماندهی مؤسسات پولی، اسامی مؤسسات مجاز و غیرمجاز را به دفعات اطلاع رسانی کردند و حتی آقای سیف، رئیس بانک مرکزی، رسماً از صداوسیما خواست که تبلیغات مؤسسه ی ثامن الحجج را ممنوع کند.

اما با وجود این ممنوعیت صریح هم مسئولان صداوسیما و آقای علیخانی که خود را یک «شهروند عادی» و بی خبر از همه جا معرفی می کند، راه حل دیگری برای همکاری با ثامن الحجج پیدا کردند: تغییر عنوان! اینطور شد که در برنامه ی ماه عسل سال ۹۳ و بهارنارنج ویژه ی نوروز ۹۴، مجری به جای عنوان «مؤسسه ی مالی اعتباری ثامن الحجج» از عنوان «باشگاه فرهنگی ورزشی ثامن الحجج» برای معرفی اسپانسر برنامه استفاده می کرد. اما در همین برنامه ها به وضوح اسم ابوالفضل میرعلی به عنوان مدیر مجموعه به کار برده می شد و برکسی پوشیده نبود که این ثامن الحجج، همان ثامن الحجج است.

اما در برنامه ی حالا خورشید تمام تلاش سه نفر حاضر و مدیران سازمان، این بود که مسئولیت تبلیغ و ترویج این مؤسسه را از خود دور کنند چراکه خوب می دانند یک مؤسسه ی مالی تازه کار چطور در مدتی کوتاه، دارایی خود را از چندمیلیون به هزاران میلیارد تومان رسانده است: تبلیغات در برنامه های پربیننده ی تلویزیون و وعده ی سودهای بالا.

همچنان که یک روزنامه نگار در توییتر در این باره نوشت: «میگن رقم احسان علیخانی در مقابل دانه درشتهای این پرونده عددی نیست. درسته اما مسئله اصلاً رقم نیست؛ مسئله اصلی، اعتمادسازی این برنامه منتهی به جذب سرمایه مردم هستش. مشخص نیست چقدر با دیدن این برنامه ها تهش دلشون قرص شده که ثامن الحجج قابل اطمینانه».