شخصیت های ماندگار سریال های محرم

هنوز هم که هنوز است بعضی شخصیت های سریال های محرمی در یادها هستند اگر کمی تمرکز کنید حتما شوذب را به خاطر می آورید شاید در آن میان, ماریا را هم به خاطر داشته باشید اما اگر کمی بیشتر فکر کنید می بینید کاراکترهای بیشتری در خاطره تان مانده اند

شاید کمتر کسی بداند که اولین جرقه ها برای ساخت سریال محرمی قبل از ساخت «حیدر خوش مرام » زده شده. اولین سریال محرمی در سال ۷۸ ساخته شد. سریالی به نام «انتظار سرخ » با بازی «جهانگیر الماسی » و «سیدجواد هاشمی ». اما این سریال با استقبال قابل توجهی مواجه نشد. شاید برای همین بود که تا سال ۸۰ هیچ سریال محرمی دیگری ساخته نشد. اما اتفاق خوب دقیقا در سال ۸۰ و زمانی افتاد که ماه محرم با نوروز مقارن شده بود و این بار «حسن فتحی » دست به کار ساخت سریالی برای محرم و نوروز شد. سریالی که باعث شد نقش اولش برای همیشه در تاریخ سریال سازی مناسبتی ما بماند. اما حیدر داستان فتحی تنها کاراکتری نبود که ماندگار شد. اگر کمی تمرکز کنید حتما «شوذب » را هم به خاطر می آورید. شاید در آن میان، ماریا را هم به خاطر داشته باشید. اما اگر کمی بیشتر فکر کنید می بینید کاراکترهای بیشتری در خاطره تان مانده اند. شخصیت هایی که هر کدام به نوعی در حافظه ها ماندند.

● فریبرز عرب نیا (مختار/ مختارنامه):

جمشید هاشم پور گزینه اول میرباقری برای نقش اول سریالش بود که از زمان بازی در نقش ابوعون مسافر ری چشمش را گرفته بود اما زمان طولانی سریال، دیالوگ های طولانی و موارد دیگر باعث شد تا هاشم پور نیاید و عرب نیا با زدن یک دهه قید بازیگری در سینما، تمام وقت مختار سریال میرباقری شود. عرب نیا توانست در برابر بازیگران کارکشته مقابلش مثل اصلانی و کیانیان و رشیدی بازی های خوبی نشان دهد و خودش را ماندگار کند.

● سال ۸۰

حسین یاری، کتایون ریاحی/ شب دهم/ حسن فتحی

محرم و نوروز با هم مقارن شده بودند و تلویزیون در صدد بود تا سریالی بسازد که هم به حال و هوای محرم بخورد و هم به نوروز. اولین کسی که دست به کار شد، «حسن فتحی » به همراه تهیه کننده همیشگی آثارش، «حسن بشکوفه » بودند. آنها طرحی ارائه کردند با درامی عاشقانه درباره عشق جوانی لوطی مسلک به نام حیدر به دختری اشراف زاده از خاندان قاجار. دختر؛ شرط ازدواج را اجرای ۱۰شب تعزیه در زمان ممنوعیتی که از سوی رضاخان برای اجرای مراسم مذهبی معمول داشتند، قرار می دهد. حیدر هم به اتفاق دوستانش این ۱۰شب را برگزار می کند. او در جریان این ۱۰ شب از عشقی زمینی به عشقی بالاتر می رسد و در آخر هم کشته می شود. اکثر منتقدان معتقدند این سریال بهترین سریال محرمی است که تا به حال بهتر از آن ساخته نشده. اما دو شخصیت اصلی این سریال یعنی حیدر خوش مرام با بازی «حسین یاری » و فخرالزمان با بازی «کتایون ریاحی » دو بازی ماندگار این سریال بود. به طوری که تا سال ها مردم هنوز نام حیدر خوش مرام را بر سر زبان ها داشتند. البته نباید از بازی خوب «پرویز فلاحی پور » در نقش «یاور » رفیق جانی حیدر غافل شد.

● سال ۸۱

پارسا پیروزفر/ سفر سبز/ محمدحسین لطیفی

یک سال بعد از «حیدر خوش مرام » در شب دهم، محرم سال ۱۳۸۱ مجموعه تلویزیونی «سفر سبز » به کارگردانی «محمدحسین لطیفی » و نویسندگی «حسین پاکدل » روی آنتن شبکه ۳ رفت. برگ برنده سریال، بازیگران آن و داستان بدیعش بود. سریال، داستان «دنیل وسپرگ » جوانی خوش پوش با ظاهری آراسته است که در ایران متولد شده، ولی از همان کودکی به آلمان منتقل و تحت سرپرستی خانواده ای آلمانی قرار می گیرد. او بعد از دیدن خوابی مشکوک تصمیم می گیرد به ایران بیاید و خانواده واقعی اش را پیدا کند. در طول مسیر پیدا کردن مادرش با ماجراهای فرعی زیادی روبه رو می شود تا اینکه نهایتا گذشته دنیل کشف می شود و معلوم می شود او فرزند زن و شوهری دانشجو و مبارز در زمان انقلاب بوده که توسط کسی به ساواک معرفی می شود و فرزندشان(که همان دنیل است) هم به آلمانی ها فروخته می شود. این سریال هم مخاطبان زیادی داشت ولی درجه کیفی اش از شب دهم بسیار پایین تر بود. اما بازی «پارسا پیروزفر » در نقش دنیل برای همیشه در یادها ماندگار شد. پیروزفر به خاطر نزدیکی چهره اش به آلمانی ها هم گزینه خوبی برای ایفای نقش بود و هم توانست با هنر خوبش نقش این جوان را به زیبایی ایفا کند. نکته جالب اینکه طبق نظرسنجی هایی که همان سال برای این سریال انجام شد، ۶۵ درصد بینندگان این سریال، خانم ها بودند!

● سال ۸۲

امین تارخ، فریبا کوثری/ معصومیت از دست رفته/ سید داوود میرباقری

«معصومیت از دست رفته » به کارگردانی «داوود میرباقری » داستانی انتزاعی داشت که مربوط به عاشورای سال ۶۱ هجری قمری می شد. داستان درباره شوذب، خزانه دار کوفه است. همسرش ماریای نصرانی به خاطر عشق به او، مسلمان می شود و عاشق حسین(ع) و با شوذب ازدواج می کند. اما شوذب به خاطر عشق به دختری یهودی به نام حمیرا از اسلام فرار می کند و در آخر در آتش از دنیا می رود. در واقع کشمکش بین عقل و عشق و اعتقادات، محور داستانی می شود که ۲۰ سال بعد به جنون شوذب می انجامد. میرباقری پیشتر هم ثابت کرده بود می داند چطور سریال بسازد که مخاطب را راضی کند. این سریال هم بسیار مورد توجه قرار گرفت. اما از همه گذشته بازی های خوب و ماندگار بازیگران اصلی کار، آنها را برای همیشه در تاریخ تلویزیون ماندگار کرد. از بازی خوب «امین تارخ » در نقش شوذب گرفته تا «فریبا کوثری » در نقش ماریا و «سارا خوئینی ها » در نقش حمیرا. تارخ آنقدر آن نقش را واقعی بازی کرده بود که هرکس نمی دانست فکر می کرد، تارخ همان شوذب است!

● سال ۸۵

هانیه توسلی و پوریا پورسرخ/ وفا/ محمدحسین لطیفی

البته سریال وفا ویژه محرم ساخته نشد. اما از آنجایی که نوروز و اربعین حسینی مقارن شده بودند، باید سریال هایی برای نوروز ساخته می شد که هم شأن اربعین را حفظ کنند و هم به حال و هوای نوروز بیایند. همه شبکه ها سریال هایی ساختند که از میان آنها تنها سریال «وفا » به کارگردانی «محمدحسین لطیفی » از وجاهت قابل قبولی برخوردار بود. داستان سریال وفا درباره فرار جاسوسی از ایران توسط صهیونیست ها بود. داستان اصلی در کشور لبنان شکل می گیرد و درباره عشق ژوبین (همان جاسوس فراری) به دختری لبنانی به نام وفاست. عشقی که باعث مسلمان شدن ژوبین یهودی می شود و با عشق دختر مورد علاقه اش کشته می شود. ژوبین با بازی «پوریا پورسرخ » نقش تاثیرگذاری بود. وفا را هم که «هانیه توسلی » بازی می کرد، کاراکتر باورپذیری از آب در آمده بود. تا مدت ها بازی این دونفر سر زبان ها افتاد. شاید یکی از بهترین بازی های پورسرخ در همین سریال شکل گرفته باشد! این سریال توانست تا مدت ها در ذهن مخاطب باقی بماند و نقطه عطفی در کارنامه لطیفی در تلویزیون محسوب می شود.

● سال ۸۶

لیلا حاتمی و علی مصفا/ پریدخت/ سامان مقدم

«پریدخت » سامان مقدم را می توان یکی از نمونه های قابل قبول در سریال سازی محرمی دانست که توانست گریزی به تاریخ معاصر ایران در سده اخیر بزند و در حقیقت روایتی عاشقانه - عامیانه در دل محرم و اعتراض های مردم در زمان پهلوی بود. «پریدخت » داستان زندگی دختر حاج میرزا یکی از سرشناسان مومن شهر است. داستان در سال ۱۳۱۴ رقم می خورد، جایی که پریدخت در دو راهی انتخاب خواستگار قرار دارد؛ داستان با فراز و فرود زندگی پریدخت جلو می رود تا فاجعه مسجد گوهرشاد و کشف حجاب رقم می خورد. مرحله دوم زندگی پریدخت با تبعید رضاشاه و روی کارآمدن محمدرضا پهلوی آغاز می شود، قصه ای که تا بعد از کودتای ۲۸ مرداد ادامه دارد. مثلث عشقی مبهم میان پریدخت، نادر و نصرت، جوهره داستان بود؛ نصرت که با همنشینی در خانه میرزا دلباخته دختر او می شود و نادر خانزاده ای که از دختر مورد علاقه اش دور می شود. بازی «لیلا حاتمی » بازی لیلا حاتمی در کنار همسرش «علی مصفا » قابل تقدیر بود. حاتمی توانست نقش پریدخت را به خوبی ایفا کند. البته نمی توان بازی خوب «کامبیز دیرباز » در نقش نصرت را هم در نظر نگرفت.