کلاه قرمزی هووووو

عشق و حال با شخصیت های دوست داشتنی کلاه قرمزی ۹۰ که نوروزمان را رنگی تازه بخشیدند

تا به حال کسی نوستالوژی‌تان را قلقلک داده است؟! لابد می‌پرسید این نوستالوژی که وگفتی یعنی چه؟ نوستالوژی کلمه مورد علاقه نگارنده است که به تازگی از سوی دبیر محترم تحریریه به واژگان «خاطره‌بازی» تغییر نام پیدا کرده است. البته خاطره‌بازی بیان فارسی کلمه نوستالوژی است. از این حرف‌ها که توضیح واضحات بود، بگذریم باید دوباره پرسید: «تا به حال کسی نوستالوژی‌تان را قلقلک داده است؟!» نوروز امسال که شبکه‌های سیما سعی داشتند با انواع و اقسام برنامه‌های به حساب خودشان متنوع نوروز را به کام ملت شیرین کنند.

شبکه ۲ سیما گل کاشت و با عروسک‌های دوست‌داشتنی و خاطره‌انگیزش پا به میدان رقابت گذاشت. ایرج طهماسب و حمید جبلی که روزگاری با ۲ عروسک کلاه قرمزی و پسرخاله سینما را مقهور هنرنمایی خود و پیش‌تر از آن در تلویزیون با برنامه «صندوق پست» این عروسک‌ها را به مردم معرفی کرده بودند، این‌بار مثل سال ۸۸ به تلویزیون آمدند و در قالب ۱۶ قسمت کلاه قرمزی و پسرخاله را به همراه چند عروسک دوست‌داشتنی دیگر میهمان خانه‌هایمان کردند. شخصیت‌شناسی و خاطره‌بازی نوروزی با شخصیت‌های دوست‌داشتنی و محبوب مجموعه کلاه‌ قرمزی ۹۰، دست‌مایه این نگاره است. با ما همراه باشید...

● آقای مجری

ایرج طهماسب که نویسنده و کارگردان مجموعه کلاه قرمزی ۹۰ بود به عنوان «آقای مجری» در این مجموعه ایفای نقش کرد. او از مجموعه «صندوق پست» که اواخر دهه ۶۰ به روی آنتن می‌رفت ایفای نقش یک مجری برنامه کودک را داشت که بعد از گذشت ۲۱ سال همچنان همان نقش را ایفا می‌کند.

● ویژگی‌ها

آقای مجری دهه ۶۰ و ۹۰ با هم چه تفاوت‌هایی دارد؟ این شاید مهم‌ترین سوالی باشد که به ذهن متبادر می‌شود. ایرج طهماسب در برنامه دهه شصت‌اش وقتی تصویر می‌آمد می‌گفت: «سلام بچه‌ها. خوبین؟ خوشین؟...» دیالوگ‌هایی که حالا بعد از ۲۱ سال هنوز هم همان‌ها به زبان ایرج طهماسب می‌آید با ژست خاصی که دارد. طهماسب دهه ۶۰ جوانی در ابتدای راه دنیای تصویر بود که صورتش هنوز جاافتادگی این روزها را نداشت. او حالا آن‌قدر با تجربه شده است که وقتی با عروسک‌هایش صحبت می‌کند خیلی بیشتر آن‌ها را درک می‌کند و باورپذیری زندگی یک انسان با عروسک‌ها را برای مخاطب بیشتر می‌کند.

حالا کسی نمی‌پرسد که چه‌طور این آقای مجری با این همه عروسک سرو کله می‌زند و زندگی می‌کند؟ مگر او خودش خانواده ندارد؟ و هزار سوال این شکلی دیگر که تجربه ۲۱ ساله طهماسب و جبلی پاسخ به آن در ذهن مخاطب را بی‌اهمیت جلوه می‌دهد و سبب می‌شود بیننده تلویزیونی به لذت بردن از شیطنت‌های کلاه قرمزی بسنده کند و دنبال رسیدن به پاسخ این سوال‌ها نباشد. آقای مجری دهه ۹۰ حالا دیگر به استادی تمام عیار برای مهار ذهن کودکان نسل امروز تبدیل شده است.

● دیالوگ‌ها وتکه کلام‌ها

۱) سلام بچه‌ها. خوبین؟ خوشین؟ سلامتین؟...

۲) بچه‌ها ببینید وقتی یک بزرگتری...

۳) بعضی از بچه‌ها...

● کلاه قرمزی

▪ عروسک‌گردان: دنیا فنی‌زاده

کلاه قرمزی یا همان آقای قرمز کلاه‌(!)‌ به اذعان بسیاری از مردم و کارشناسان محبوب‌ترین و البته پولسازترین عروسک تاریخ سینما و تلویزیون ایران است! او که روزگاری در میان عروسک‌های زشت آرشیو شبکه دو سیما خاک می‌خورد به هنر جبلی و طهماسب به اوج شوکت رسید و اکنون به عروسکی خاطره‌انگیز برای نگارنده و دوست‌داشتنی برای نسل کنونی مبدل شده است.

● ویژگی‌ها

کلاه قرمزی نماد بی‌بدیل بچه‌های شر و شیطان است. او در کودکی‌مان بوده است و به بیانی کودک درونمان است که شیطنت‌ها و اشتباه‌هایش را دوست داریم و برایش احترام قائلیم. شاید به خاطر همین است وقتی کلاه قرمزی شیطنتی می‌کند و آقای مجری را کلافه، همه‌مان ذوق‌مان می‌شود و فراموش می‌کنیم که اگر بچه‌ای این‌گونه رفتار کند دیوانه می‌شویم. کلاه قرمزی بچه‌ای است که دوست دارد همه چیز را خودش تجربه کند. درست مثل کودکی ما که می‌خواستیم حتی به بخاری داغ دست بزنیم تا ببینیم چرا از نزدیک شدن به آن منع می‌شویم. کلاه قرمزی تا خودش مصیبت‌های بعد از پرخوری را نچشد حاضر نمی‌شود سر یخچال نرود، سمنوهای سفره هفت‌سین را نخورد و...

● دیالوگ‌ها و تکه کلام‌ها

کلاه قرمزی در نوع حرف زدن مثل خیلی از بچه‌های دیگر اشتباهات کلامی دارد. او با این اشتباهات کلامی شیرین به شخصیت محبوب بچه‌ها و حتی بزرگ‌ترها تبدیل شده است. کلام کلاه قرمزی فرهنگ لغتی است که مقایسه آن با واژگان اصلی خالی از لطف نیست:

▪ سلین: سلام

▪ خوفین: خوبین

▪ اکشال نداره: اشکال نداره

▪ جوف آب: جوب آب

▪ شایستی: شاید

▪ بباید: باید

▪ اهین: بله

▪ ای مرجی: آقای مجری

▪ خوگشل: خوشگل

▪ چمشا: چشم‌ها

همچنین کلاه قرمزی در رفتار خود کارهایی می‌‌کند که به حرکات و سکنات ویژه او تبدیل شده است. مثلا حرکت مداوم دست‌های او یا فرو بردن سر در لباس وقتی می‌خواهد ادای بزرگ‌ترها را در بیاورد.

● پسرخاله

▪ عروسک‌گردان: مرضیه محبوب

▪ صدا: حمید جبلی

پسرخاله از همان مجموعه صندوق پست به کلاه قرمزی و آقای مجری پیوست. او به سبب نسبت فامیلی که با کلاه قرمزی داشت از همان ابتدا پسرخاله نامیده می‌شد. عروسک پسرخاله همراه با کلاه قرمزی توانست به بزرگ‌ترین موفقیت‌های تاریخ نمایش‌های عروسکی ایران دست یابد.

● ویژگی‌ها

کاراکتر پسرخاله نقطه مقابل کلاه قرمزی است. او نماد بچه‌های فهمیده و سر به زیری است که می‌توان آن‌ها را مثبت نامید. او در کارهای خانه به بزرگ‌ترها کمک می‌کند و با گذشت زمان در برنامه‌های آقای مجری به شخصیت پیام دهنده تبدیل شد. پسرخاله در مجموعه نوروزی سال ۸۸ و ۹۰ بیشترین بار پیام‌دهی برنامه را به دوش کشید. به شکلی که در همین برنامه نوروز ۹۰ به طور مشخص شخصیت پسرخاله بیشتر در حاشیه داستان‌ها بود و تنها برای پیام‌دهی گاهی وارد صحنه می‌شد. پسرخاله از آن بچه‌هایی است که سن‌شان بیشتر از شناسنامه‌‌شان است. او در اوج کودک بودن حرف‌های بزرگ می‌زند و بزرگ رفتار می‌کند.

● دیالوگ‌ها و تکه کلام‌ها

۱) چی گفتی؟ نه فقط می‌خوام ببینم چی گفتی؟...

۲) مگه چیه؟...

۳) نون بگیرم؟ نفت بگیرم؟...

● پسرعمه زا

▪ عروسک‌گردان: امیرسلطان احمدی

▪ صدا: محمدرضا هدایتی

پسرعمه‌زا یکی دیگر از فامیل‌های کلاه قرمزی شخصیت محوری است که از روستا آمده است. او بچه روستاست و توانسته بعد از حضورش در برنامه نوروز ۸۸ در میان علاقه‌مندان به کلاه قرمزی جایگاه ویژه‌ای برای خود باز کند. هر چند خیلی‌ها این مسئله را ناشی از هنر فوق‌العاده محمدرضا هدایتی در ادای صدای این عروسک می‌دانند. به زعم بسیاری اگر نبود صدای هدایتی بر روی این عروسک شاید هرگز پسرعمه زا به محبوبیت کنونی‌اش نمی‌رسید.

● ویژگی‌ها

پسر عمه زا بچه روستاست. او مثل بچه‌های روستا قوی است و اندکی قلدر! او به لهجه روستایی صحبت می‌کند و همین شیرینی کلام سبب شده است تا از سایر عروسک‌ها متمایز شود. پسر عمه زا معمولا وقتی می‌خواهد کسی را صدا بزند با آوای بلند می‌گوید: «هوووووووو...». او بسیار ماهرانه به دستان هنرمند لقمانیان، عروسک‌گردانش به سبک روستایی می‌رقصد. پسر عمه زا هم همچون کلاه قرمزی در شیطنت ید طولایی برای خود رقم زده است.

● دیالوگ‌ها و تکه کلام‌ها

۱) هوووووووو...

۲) من پسر عمه زا نیستم، من قابلمه آقای مجری‌ام!

۳) بهرام! ای آقای مجری بعضی وقتا مگه ایمیل دارم، یعنی چی میل داره؟!

● فامیل دور

▪ عروسک‌گردان: محمد لقمانیان

▪ صدا: بهادر ملکی

فامیل دور از اقوام پسرعمه زاست. نام او «فامیل» و فامیلش «دور» است! او از یک روستای خیالی به نام «دور» آمده است. روستایی که مردمانش به سبک خاص سخن می‌گویند و آداب و رسوم خاصی دارند.

● ویژگی‌ها

فامیل دور ظاهرا سن و سالش از سایر عروسک‌های برنامه بیشتر است. این را می‌توان از سبیلش و نوع دیالوگ‌های مجری با او استنباط کرد. فامیل دور از هر نوع حیوانی می‌ترسد. چه گرگ باشد و چه یک پروانه کوچک! او شغلش دربانی است و به «در» خیلی حساس است. از مهم‌ترین و شاخص‌ترین ویژگی‌های این کاراکتر آن است که در اوج کارهای غلط و خنده‌دارش از ضرب‌المثل‌ها استفاده می‌کند و بار آموزشی خاصی به برنامه می‌دهد، البته بسیار هنرمندانه!

● دیالوگ‌ها و تکه کلام‌ها

۱) سلام آقای مجری، سال نوتان مبارک، صد سال به این سال‌ها، هر روزتان نوروز، نوروزتان پیروز...

۲) آقای مجری! نخوردیم نون گندم، دیدیم که دست مردم...

۳) بهرام که گور می‌گرفتی همه عمر، دیدی که چگونه «دور» بهرام گرفت!!