تأثیر قرنطینه بر سلامت روان افراد تنها و سالمندان

مسئول دبیرخانه شورای ملی سالمندان: باید سامانه جامع سالمندی برای ثبت وضع سالمندان، تنهایی، ‏بیماری و سبک زندگی شان ایجاد شود.

تنهایی برای «فریبا» همیشگی است. او بیشتر اوقات تنها بوده، جز ٦ سال زندگی مشترکش. بعد از ‏جدایی، تنهایی شد سبک زندگی اش و حالا با آمدن کرونا و قرنطینه خانگی تنهاتر شده. آخرین بار ٦٤‏‎ ‎شمع روی کیک ‏را فوت کرد. بحث قرنطینه که به میان آمد، فریبا مثل خیلی از کارمندان دورکار شد، اما یکی، دو نخ سیگار در روز حالا به ‏روزی یک پاکت رسیده و سوپر محل با دیدن شماره تلفن او از آن سوی خط می گوید فریبا خانم لیست را بگو، می نویسم. «با ‏وجود بازنشسته شدن، با یکی، دو دوست کسب و کاری راه انداختیم تا از تنهایی به آن پناه ببریم، اما با کرونا در این ‏چهاردیواری حبس شده ام. احساس بیهودگی می کنم. به نظرم افسردگی گرفته ام. حوصله نگاه کردن در آیینه را هم ندارم. از صبح ‏تا شب صدای رادیو می آید، البته بهتر از صدای سکوت خانه است.» قبل از قرنطینه و کرونا، میهمانی ها و دور همی های آخر هفته ‏همیشه به راه بود. کافه گردی با همکاران، سینما رفتن و تئاتر دیدن برنامه های روتین فریبا بود. «نشنیدن صدای موجود زنده ‏و نداشتن مکالمه روزانه با کسی جز خودت دیوانه کننده است. قسمت بد ماجرا این است که از افسردگی و بیکاری رو آورده ام به ‏خوردن.»

«سعید» هم یکی از میانسالان تنهای روز های قرنطینه است. او در مرز ٥٥سالگی ایستاده؛ هیچ وقت ازدواج نکرده و حالا در ‏روز های قرنطینه از سلول انفرادی ٥٢متری اش به تنگ آمده است. «یادش بخیر. هر از گاهی با دوستانم دور هم جمع می شدیم. یک ‏شب هایی هم دور هم فیلم می دیدیم. هفته ای یک بار هم جلسه شعرخوانی داشتیم یا درباره مسائل روز جهان یا کتابی که به تازگی ‏خوانده بودیم، حرف می زدیم. بیشتر شب ها این طوری می گذشت به جز شب هایی که روی پروژه ام کار می کردم. قرنطینه من را به ‏سلول انفرادی ٥٢متری ام تبعید کرده و کاری از دستم برنمی آید.»

تماس تصویری با دوستان، راهکار سعید بوده برای فرار از ‏تکرار روز های قرنطینه. «مُردَم از بس صدای خودم را شنیدم و خودم را دیدم. کتاب می خوانم، فیلم می بینم و ساعاتی از روز را هم ‏روی نوشتن کتابم می گذرانم، اما احساس می کنم حال روحی ام خوب نیست و این را به خوبی متوجه ام. گاهی اوقات تصویری با ‏دوستان صحبت می کنم، هرچند آن ها هم شرایط شان از من بهتر نیست.»، اما قرنطینه «مهشید» ٦٧ ساله را وسواسی کرده و ترس ‏بخش وحشتناک زندگی اش شده است. «به زور قرص می خوابم، اما با وجود این، شب ها چندباری از خواب می پرم و استرس تمام تنم ‏را به لرزه می اندازد. قبلا اصلا این طور نبودم، اما این روز ها ترس گرفتن کرونا و تنها مُردَن در این چهاردیواری بخشی از ذهنم را پر ‏کرده است.» ترسی که بعد از شنیدن خبر فوت یکی از آشنایان در تنهایی، وجودش را تسخیر کرده است.

راهکار مهشید برای ‏فرار از تنهایی روز های قرنطینه خرید حیوان خانگی بود؛ راهکاری که وسواس این روزهایش مانع عملی شدنش شد. «هر دو پسرم ‏در کانادا زندگی می کنند و این، بار تنهایی ام را سنگین تر کرده است. خیلی اهل کافه، سینما و تفریح های بیرون از خانه نبودم، اما ‏همیشه با دوستانم دور همی داشتیم. یکی از دوستانم بیشتر شب ها پیش من بود. حرف می زدیم، فیلم می دیدیم، درد دل ‏می کردیم. این ویروس لعنتی از کجا پیدایش شد و تمام زندگی مان را مختل کرد؟» ‏

«کسی برای کریسمس به مادربزرگ احتیاج دارد؟ من غذا و هدایایی برای بچه ها می آورم. من هیچ کس را ندارم و این موضوع به ‏من آسیب می رساند.» این بخشی از گزارش نیویورک تایمز در دسامبر گذشته است که به آگهی زنی در تولسا در اوکلاهاما برای ‏مادربزرگ بودن در کریسمس اشاره دارد؛ گزارشی که تنهایی آدم ها را به تصویر می کشد؛ بر اساس تحقیقات ‏کنوانسیون ١٢٥ساله انجمن روانشناسی آمریکا تنهایی می تواند آسیب های زیادی به سلامت جسمی و روانی افراد وارد کند. بر اساس ‏آمار های این کنوانسیون، خطر مرگ زودرس در فرد دچار انزوای اجتماعی ٢٦درصد بیشتر از افرادی است که در روز ١٥عدد سیگار ‏می کشند.

عبدالله شیهی پار، کارشناس ارشد برنامه بهداشت عمومی در دانشگاه براون، این دل نگرانی را در قالب یادداشتی در ‏نیویورک تایمز بیان کرده است. «انزوای اجتماعی با گسترش کرونا الزامی است، اما ممکن است در درازمدت به تضعیف سلامت ‏عمومی منجر شود. اجازه ندهیم چنین اقداماتی باعث انزوای عاطفی شود. احساس انزوا توانایی سیستم ایمنی را در مقابله با عفونت تحت تأثیر قرار می دهد. تنهایی باعث التهاب مزمن و کاهش توانایی بدن در دفاع از خود در برابر ‏‎ ‎ویروس ها می شود.»

حسام الدین علامه، مسئول دبیرخانه شورای ملی سالمندان هم حال این روز های سالمندان را خوب نمی داند. او شرایط بحرانی ‏این روز ها را در ١٠٠ سال گذشته بی سابقه تعریف می کند؛ شرایطی که به انزوا و احساس تنهایی آدم ها دامن زده، به ویژه سالمندان. ‏او در گفتگو با «شهروند» از تأثیر مراوده بر سالمندان می گوید: «بهزیستی علاوه بر مراکز شبانه روزی سالمندان، ‏مراکز فرزانگان را برای رفت وآمد های سالمندانِ تنها داشت که قبل از شیوع کرونا با رفت وآمد در این مراکز بسیاری از نیاز های ‏عاطفی شان پاسخ داده می شد. سالمندان با یکدیگر ارتباط می گرفتند، نیاز به صحبت کردن و مراودات اجتماعی شان پاسخ داده ‏می شد و تأثیر مثبتی بر سبک زندگی شان داشت. سالمندان نیازمند این گونه مراودات و ارتباطاتند.» ‏


با شیوع کرونا، اخبار مربوط به سالمندان زیاد شد و این گروه از جامعه را پرریسک نامیدند و سالمندان خانه نشین شدند. ‏سالمندانی که تعداد زیادی شان در کنار تنها بودن شناخت کافی هم از دنیای فناوری ندارند و نمی توانند از مزایای فضای ‏مجازی بهره ببرند. علامه نبود زیرساخت های مناسب برای سالمندان را مشکلی مضاعف در این روز های بحرانی می داند. او ایجاد ‏زیرساخت های لازم را برای بالا بردن مشارکت سالمندان بعد از گذر از بحران کرونا یکی از الزامات می داند. «به دلیل نبود ‏زیرساخت های لازم و همین طور با در نظر گرفتن محدودیت شناخت سالمندان از فناوری های جدید انتظار می رود صداوسیما، رادیو، ‏سمن ها و گروه های داوطلب در شرایط بحرانی امروز به کمک پر کردن خلأ به وجود آمده برای سالمندان بروند. حتی تماس های ‏مکرر نزدیکان این عزیزان می تواند به کاهش استرس و اضطراب سالمندان کمک کند. هرچند نیاز به سامانه جامع سالمندی بیش ‏از گذشته احساس می شود؛ سامانه ای که تمام وضع سالمندان، تنهایی، بیماری و سبک زندگی شان و... در آن ثبت شود.» ‏

تنهاتر از گذشته


«سالمندان و افراد با بیماری های زمینه ای اقشار پرریسک در مقوله کرونا هستند.» یک پیام آشنا در دو ماه گذشته برای سالمندان ‏با این شعار که ابتلا به کرونا یعنی مرگ. رابعه موحد، روانشناس معتقد است قرنطینه این روز ها و این پیام ها به معنای استرس و ‏اضطراب برای همه اقشار جامعه به ویژه سالمندان است. او در گفتگو با «شهروند» از راهکاری می گوید که می تواند از استرس ‏سالمندان در این روز ها بکاهد. «صداوسیما می تواند با حذف این پیام ها و پخش برنامه های ورزشی مخصوص سالمندان به این ‏بخش از جامعه انگیزه بدهد. بهزیستی می تواند مشاوره های تلفنی را هم راه اندازی کند، چون سالمندان نیاز به صحبت ‏کردن و گفتن از مشکلات شان دارند. هرچند نزدیکان سالمندان هم می توانند مشاوره آنلاین برای سالمندان شان بگیرند.» موحد ‏دادن انگیزه برای گذر از این روز ها را در سالمندان تأثیرگذارتر می داند. «سالمندان باید امید و انگیزه بیابند که دوران کرونا تمام ‏می شود و آن ها می توانند بعد از قرنطینه به زندگی برگردند.»

عطاءالله احمدی، روانشناس هم معتقد است در دوران شیوع ‏کرونا سالمندان استرس و اضطراب مضاعفی نسبت به سایر اقشار جامعه تحمل می کنند. او در گفتگو با «شهروند» در خطر ‏بودن سلامت جسمانی سالمندان را هم گوشزد می کند. «سالمندان از چند منظر تحت استرس این روز ها هستند؛ استرس قرنطینه، ‏نداشتن فعالیت های جزئی روزانه، ترس از آلوده شدن و کاهش همان رفت وآمد ها و مراودات حداقلی. هرچند بخشی از سالمندان ‏قبل از کرونا هم زندگی در تنهایی را تجربه کرده اند، اما با وجود قرنطینه و خطری که سلامتی شان را تهدید می کند، استرس ‏تن هایی نسبت به گذشته برای این افراد مضاعف می شود؛ استرس هایی که با ادامه دار بودن سلامت جسمانی آنان را هم به خطر ‏می اندازد. استرس بی شک در صورت ادامه دار شدن سیستم ایمنی سالمندان را ضعیف می کند و آن ها علاوه بر اینکه مستعد ابتلا به ‏کرونا می شوند بلکه بیماری هایی با زمینه های عفونی هم سلامت آن ها را تهدید می کند.»

تغییر سبک زندگی برای مقابله با تنش ها


«تن هایی بیماری واگیرداری است.» این جمله را پروفسور مانفرد اشپیزر، نویسنده کتاب «تن هایی بیماری ناشناخته» گفته است؛ ‏جمله ای که به گفته او تحقیقات وپژوهش ها در سال ٢٠٠٩ به اثبات رسانده اند. این روانپزشک آلمانی معتقد است ‏احساسات واقعا واگیردارند، چون انسان موجودی اجتماعی است و به همین دلیل می توان از نظر حسی و عاطفی هم مبتلا شد. ‏‏ «قرنطینه واقعا می تواند منجر به اختلالات روانی در فرد شود، آن هم حتی در سالم ترین انسان ها، فرقی نمی کند پیر باشید یا ‏جوان، زن یا مرد.»

محمدرضا ایمانی، روانشناس هم معتقد است انزوای اجتماعی فشار های روحی و روانی بسیاری به آدم ها تحمیل ‏می کند. او در گفتگو با «شهروند» قرنطینه را محدودیتی برای آدم ها و مختل شدن آزادی عمل آن ها می داند. «قرنطینه هرچند ‏خودخواسته محدودیت هایی را تحمیل می کند؛ محدودیت هایی که باعث می شود فرد به خودی خود فشار های روحی و روانی ‏بسیاری را تحمل کند، به خصوص در گروه های حساسی همچون سالمندان.» ایمانی، دورهمی ها، گردش با دوستان و مسافرت ها را ‏بخشی از سبک زندگی آدم های امروزی می داند؛ سبکی که حالا تحت تأثیر کرونا قرار گرفته است. «افرادی که اهل دورهمی، گردش ‏و مسافرت بودند و روابط اجتماعی خودشان را داشتند در شرایط فعلی تنش ها و نگرانی هایی را تجربه می کنند؛ تجربه ای ‏که با طولانی شدن شرایط فعلی نمود بیشتری خواهد داشت. پیش از این دورهمی دوستانه برای سالمندان راهکاری حداقلی برای ‏ایجاد ارتباطات اجتماعی بود. هرچند این دورهمی ها برای سالمندانی که تنها زندگی می کنند تأمین کننده نیاز عاطفی شان هم ‏بود. نیاز هایی که با خانه نشین شدن شان اغلب اوقات بی جواب می ماند و به استرس و اضطراب این افراد دامن می زند.

بهترین ‏کار در چنین شرایطی برای دور ماندن از تنش ها تغییر نگرش به سبک جدیدی از زندگی است. این روز ها برای ما بهترین فرصت ‏است تا موضوعاتی را که تا به حال به آن ها فکر نکرده ایم وارد زندگی مان کنیم؛ ورزش کردن، کتاب خواندن، موسیقی و تجربه ‏ارتباطات مجازی که به کمک فناوری ها این روز ها در دسترس همگان است. حتی به کمک این فناوری ها می توان دورهمی های ‏مجازی داشت.» با همه گیر شدن کرونا و اعمال قوانین سفت و سخت قرنطینه یا رعایت فاصله اجتماعی کارشناسان در مورد ‏آسیب های روانی دوران شیوع بیماری های همه گیر هشدار می دهند؛ هشداری که تأکید دارد افرادی که سابقه ابتلا به بیماری های ‏روحی و روانی ندارند هم به اندازه دیگران در معرض اختلالات روانی ناشی از قرنطینه کاهش روابط اجتماعی و اخلال در روند ‏عادی زندگی خودند؛ اختلالی که در دوران پساکرونا هم می تواند تأثیرگذاری اش را داشته باشد و زمینه انزوای اجتماعی و ‏عاطفی را فراهم کند.

ایمانی معتقد است فکر کردن به موضوعات از این دست آن هم پیش از وقوع شان انتخاب درستی از ‏طرف شهروندان نیست. «در روز های ابتدایی شیوع کرونا زمان بندی می کردیم که یک یا دوماه بعد ویروس تمام می شود، بعضی ها ‏منتظر گرم شدن هوا بودند درحالی که با همه آن پیش بینی ها امروز دچار چالشی هستیم که روابط و سلامت مان را خدشه دار ‏کرده است. بی شک بعد از کرونا هم بسیاری از مشکلات روشن خواهد شد، بنابراین بهتر است امروز تمام توجه مان را به نکات ‏مثبت کرونا بدهیم. به اینکه تعاملات خانواده ها بیشتر شده. رعایت اصول بهداشتی بیشتر از قبل دنبال می شود. روز های قرنطینه ‏بی شک دستاورد های مثبتی هم برای آینده خواهد داشت. آدم هایی که امروز محدودیت ها را تجربه می کنند در دوران پساکرونا ‏زندگی خردمندانه تری را خواهند ساخت.» ‏

نگاهی به تنهایی های شخصی

قرنطینه پیش از این، برای ایرانی ها واژه ای در سال ١٢٣٧ شمسی بود که همه گیری وبا در شیراز و ١٠ سال بعد از آن با جولان ‏طاعون در تبریز محدودیت هایی در این شهر ها اجرایی شد هرچند قرنطینه دوره امیرکبیر در سال ١٢٦٧ شمسی بیشتر در ذهن ‏ایرانی ها باقی مانده؛ دورانی که با گسترش وبا مرز های ایران و عراق قرنطینه شد، اما کسانی مانند سهیل رضایی، روانشناس، ‏شرایط حاکم بر این روز های جامعه جهانی را قابل مقایسه با هیچ یک از تجربیات بشر پیش از این نمی دانند. بشری که برای گذر از ‏کرونا و رسیدن به روز های پس از آن مکانیزم و دستورالعملی از گذشته ندارد و باید با تجربه خود از آن گذر کند. او در گفتگو ‏با «شهروند» از به هم ریختگی سبک زندگی آدم های این روز ها می گوید: «هریک از ما به سبک زندگی ای خو کرده بودیم و حالا با ‏وجود کرونا این سبک زندگی روتین به هم ریخته و باعث شده ما هم دچار به هم ریختگی شویم. دورهمی ها و میهمانی های پشت هم، ‏کافه نشینی ها و ... امروزه به سبک زندگی گروهی از جامعه بدل شده، اما شرایط فعلی و محدودیت های حاکم این سبک زندگی را ‏از دسترس خارج کرده است.» ‏

رضایی این تنهایی اجباری را فرصتی مناسب برای سروسامان دادن به مسائل می داند. او قرنطینه خود خواسته این روز ها را برای ‏خود این طور تعریف می کند. «امروزه ابزار هایی در اختیارمان است که می توانیم ارتباطات و مراودات مان را داشته باشیم تا بتوانیم ‏در این دوران دوام بیاوریم. حتی کسانی که به این فناوری ها دسترسی ندارند با تلفن می توانند مراودات شان را ادامه بدهند. این ‏تجربه جدید و تاریخی ما است و با تجربیات قبل از این قابل مقایسه نیست، چون امروز ما امکاناتی در اختیار داریم که در دوران ‏وبا و طاعون نبوده، بنابراین باید با دستورالعمل ها و تجربیات خودمان از این دوران گذر کنیم.» ‏

هرچه تنهاتر، آسیب پذیرتر

یکی از دستاورد های کرونا بروز خلاقیت ها برای فرار از انزوای اجتماعی و پشت سر گذاشتن روز های سخت قرنطینه بود. عده ای ‏پشت پنجره ها و تراس ها ورزش کردند، عده ای با هم آواز خواندند و موسیقی نواختند. مردم چین هم به عنوان نخستین کسانی که به ‏قرنطینه رفتند، دلخوش کردند به کنسرت ها و کلاس های بدنسازی آنلاین. دورهمی ها و کتابخوانی های مجازی هم طرفداران ‏خودشان را در میان چینی ها پیدا کرد. در ووهان مردم در بالکن جمع شده و هر شب فریاد می زدند: «شجاع باش ووهان، به ‏جنگ ادامه بده.» مجید صفاری نیا، روانشناس اجتماعی بر این باور است صراحتا نمی توان گفت آدم هایی که تنها زندگی می کنند ‏آسیب پذیرترند. هرچند افرادی که با خانواده هستند از حمایت های اجتماعی به مراتب بیشتری بهره می برند و در نتیجه ‏آسیب پذیری آن ها پایین آمده و احساس سلامت بیشتری می کنند. او در گفتگو با «شهروند» تیپ های شخصیتی افراد در مقابله با ‏تن هایی این روز های قرنطینه را تأثیرگذار می داند. «میزان تأثیرپذیری افراد از شرایط این روز های جهان، بسته به تیپ های شخصیتی ‏و تاب آوری شان دارد. بی شک افرادی که با برنامه پیش می روند و اعتماد به نفس و خودکارآمدند تأثیر کمتری از این شرایط تنهایی ‏خواهند داشت.» ‏

صفاری نیا درباره اینکه در دوران قرنطینه افراد تنها دچار افسردگی و اضطراب می شوند بر این باور است آمار دقیقی که بتوان به آن ‏استناد کرد و چنین نتیجه گیری داشت وجود ندارد. «نباید این احتمال را هم دور از ذهن داشت که امکان دارد سبک زندگی این ‏افراد قبل و با کرونا تفاوتی نداشته باشد. به عنوان مثال افراد درون گرا همیشه رفت وآمد و مراودات کمتری در زندگی شان دارند. ‏هرچند تأثیرگذاری دوران قرنطینه در کشور های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال آمار ها می گویند افراد مجرد ایرانی ‏خوشحال ترند؛ مجرد هایی که با خانواده زندگی می کنند.» ‏


به گفته محققان کالج کینگ لندن، قرنطینه اثرات روانی منفی ازجمله علایم استرس پس از رویداد، سردرگمی و عصبانیت را ‏ایجاد می کند. مطالعه جدید نشان می دهد این تأثیرات روانی می تواند ماندگار باشد. افرادی که قرنطینه می شوند میزان ترس ‏بالایی را در مورد آلوده شدن و احتمال آلوده کردن تجربه می کنند. هنگامی که در قرنطینه اند اغلب مستعد فاجعه آمیز از وقایع اند ‏و فقدان اطلاعات دقیق می تواند این مسأله را تشدید کند. اما صفاری نیا انسان را موجودی سازگار معرفی می کند و معتقد است ‏بعد از بیماری آدم ها به شرایط عادی زندگی برمی گردند با این تفاوت که تغییراتی در تفکرات شان خواهند داشت. «در دوران ‏پساکرونا آدم ها با تعاملات مجازی و خرید مجازی اُنس بیشتری خواهند داشت و بی شک بهداشت اهمیت بیشتری پیدا خواهد ‏کرد. آدم های پساکرونا حتما از سفرها، دورهمی ها و ... لذت بیشتری خواهند برد.» ‏