مهم ترین شاخصی که باعث تمایز افراد در عصر جدید میشود

در عصر جدید برای موفقیت تنها مدیریت زمان کافی نیست, علاوه بر آن به مدیریت تمرکز نیاز داریم تا بتوانیم کیفیت زمانمان را بهبود ببخشیم

افراد موفق در دنیا رو میتوانیم به سه دسته تقسیم کنیم :

1. افراد ثروتمند و سرمایه دار

2. افرادی که تکنولوژِی و حق اختراع دارند

3. افرادی که در زمینه ی خودشون حرفه ای هستند

در این مقاله تلاش میکنیم که راه هایی رو پیشنهاد کنیم که به شما کمک میکنه که بتونید در دسته ی سوم قرار بگیرید. به همین منظور لازم هست که دو گام کلیدی رو معرفی کنیم که نیاز است که در خودتان توسعه بدهید تا بتوانید در این دسته قرار بگیرید.

گام اول این است که بتوانیم فعالیت های مهمی که در کار انجام میدهیم رو لیست کنیم و از بین این فعالیت ها مهمترین وکلیدی ترین فعالیت رو انتخاب کنید و احتمالاً این فعالیت انجامش برای دیگران سخت است. و پس از اینکه این فعالیت رو انتخاب کردیم سعی کنیم با تمرین و کتاب خوانی و گذراندن دوره های مورد نیاز مهارت خود را در انجام این دسته از کارها با سرعت بالایی توسعه دهیم و سعی کنیم که در مدت زمان کمی بر این کارها مسلط شویم.

گام دوم این است که خروجی ها و نتایجی را که از ما در محل کار انتظار میرود را شناسایی کنیم و سعی کنیم که در سریع ترین زمان ممکن بیشترین خروجی ممکن رو ارائه کنیم زیرا در دوره ای زندگی میکنیم که با فقدان شدید زمانی رو به رو هستیم و همه ی مشتریان و مدیران به دنبال بیشترین خروجی در کمترین زمان ممکن هستند.

پس در این مقاله در مورد کاری صحبت میکنیم که بتوانیم دو گام بالا را با سرعت و کیفیت هر چه بیشتری برداریم.

در گام اول برای این که بتوانیم در کارهای سخت و کلیدی مورد نظرمان مهارت کسب کنیم به شدت نیاز داریم که بتوانیم با توجه و تمرکزمان را در بازه های زمانی طولانی مدت معطوف به کارها و تمرینهایی کنیم که نیازمند انرژِی و کار فکری به شدت بالایی میباشد. این کار باعث میشود که بهره وری ما از میزان زمانی که صرف تمرین برای انجام مهمترین کارهای زندگی شغلی مان میکنیم، بیشتر شود.

قانون جدیدی که در مورد میزان بهره وری کارهای مهمی که انجام میدهیم عبارتند از میزان زمانی که با توجه و تمرکز کامل صرف انجام کارها میکنیم، است. با تاکید زیاد بر توجه و تمرکز زیاد. برای مثال در عصر جدید تنها میزان زمانی که صرف کارها میکنیم اگر بدون تمرکز انجام شوند از اهمیت و تاثیر کمی برخوردار میشوند.

کل کارهایی که در طول روز انجام میدهیم را میتوان به دو دسته ی کار تقسیم کرد.

1. کارهای عمیق

2. کارهای سطحی

کارهای عمیق نیاز مند صرف تلاش و زمان زیاد به همراه تمرکز بالا هستند. انجام کارهای عمیق باعث توسعه مهارتهای ما میشوند یا باعث میشوند که محصولی با ارزش رو ایجاد کنیم. و تنها عده ی کمی از مردم هستند که حاضر هستند که از این دست کارها انجام دهند، پس این نشانه ای است برای آن دسته از افرادی که به دنبال مزیت رقابتی هستند.

در مقابل کارهای سطحی نیازی به تمرکز بالا ندارند و زمان و انرژِی زیادی را هم از ما نمیگیرند. اما خروجی ارزشمندی را هم ایجاد نمیکنند و در آخر هیچ سودی نصیب ما نمیشود. و از طرفی انجام کارهای سطحی به سادگی توسط افراد زیادی قابل انجام است و نیاز به پیشینه ی سواد زیاد و تجربه ی کاری بالایی ندارد. برای مثال میتونیم به چک کردن شبکه های اجتماعی و تلویزیون دیدن اشاره کنیم.

با گسترش تکنولوژِی و اینترنت ما بیشتر از گذشته در معرض انجام کارهای سطحی قرار گرفته ایم و سهم زیادی از کارهای ما مربوط میشود به انجام همین کارهای سطحی و برای اینکه بتوانیم موفقیت بالاتر رو تجربه کنیم، بهتر است که به فکر افزایش سهم زمانی باشیم که صرف کارهای عمیق کنیم.

دنیای امروز به دنیای حواس پرتی ( Age of Distraction ) معروف است و هر روز بیشتر از قبل در معرض کارهای سطحی و حواس پرتی قرار میگیریم. ممکنه که در ابتدا مخالف این عقیده باشید، اما کافی است که از نرم افزارهایی که میزان حضور ما در شبکه های اجتماعی و انواع بازی هایی که در روز مشغول آنها میشویم را نصب کنید. برای این منظور میتوانید از نرم افزار ( Rescue Time ) استفاده کنید که در تمامی سیستمهای عامل قابل نصب است و در پایان هفته میزان وقتی که شما در تک تک شبکه های اجتماعی و انواع بازی های اعتیاد آور کرده اید را به شما گزارش میدهد.

علت معرفی نرم افزار این است که ذهن ما در اندازه گیری میزان زمانی که در اینترنت مصرف میکنیم، دچار خطای فاحش است. برای مثال فردی که ادعا میکند روزانه تنها یک ربع را صرف شبکه های اجتماعی میکند، حداقل در روز دو ساعت در فضای اینترنت درگیر است. اما به این علت که طراحی این نرم افزارها طوری انجام شده که مخاطب متوجه گذر زمان نشود و وقت بیشتری را در این فضا مصرف کند.

پس انجام کارهای سطحی عرصه را برای کارهای عمیق تر تنگ کرده اند. انجام کارهای عمیق در واقع به نوعی هوشمند بودن در عصر جدید است.

چه کارهایی توان ما را برای انجام کارهای عمیق توسعه میدهد ؟

1. باید برنامه ی مشخصی را جهت جدا کردن کارهای عمیق از کارهای سطحی دنبال کنیم. برای مثال چک کردن شبکه های اجتماعی را تا جایی که امکان دارد به بعد از زمان کاری موکول کنیم و یا ساعات مشخصی از روز را برای پرداختن به کارهای سطحی تخصیص دهیم.

2. باید برای کارهای عمیق برنامه ی مدونی داشته باشیم و در مکان و زمان مشخصی این کار را انجام دهیم، چون به راحتی ذهن ما نسبت به مکان و زمان شرطی می شود. به دنبال مکان ها و زمان هایی در روز بگردیم که کمترین میزان حواس پرتی را به همراه داشته باشند و هنگام انجام کارهای عمیق گوشی را در حالت سایلنت قرار دهیم و از همکاران و اطرافیان بخواهیم که باعث حواس پرتی ما نشوند.

در دنیای امروز دیگر مدیریت زمان کافی نیست، بلکه قبل از مدیریت زمان نیاز داریم که کیفیت زمانمان را بهبود بدهیم و خود را از شر انواع و اقسام حواس پرتی ها رها کنیم و بعد به فکر مدیریت زمان باشیم.

این مقاله برگرفته از از کتاب ( Deep Work ) اثر کارل نیوپورت ( Carl Newport ) میباشد.

مترجم: مهندس مهرداد شبستری