پس از جدایی و طلاق، چگونه باید آرامش خود را به دست آوریم؟

چرا حتی وقتی رابطه ای به انتها رسیده است و آنقدر خوب پیش نمی رود که شما را وادار می کند از شریک زندگی تان جدا شوید، باز هم این تصمیم شما را تحت فشار قرار می دهد؟ دلیل آن کاملاً مشخص است. جدایی دردناک است زیرا هرچه باشد نشان دهنده شکست است. یک رابطه را از دست داده اید و بسیاری از رؤیاها و آنچه راکه برای آینده خود ترسیم کرده بودید با این اتفاق از دست می دهید. جدایی شما را به وضعیتی نامعلوم که پیش از این تجربه اش نکرده اید سوق می دهد. همه چیز درهم و برهم است. زندگی روزمره تان، مسئولیت ها، خانه، دوستان مشترک یا دوستانی که از طریق همسرتان با آنها آشنا شدید تحت تأثیر این رابطه قرار می گیرند.

برای هیچ کس جدایی کار راحتی نیست. دلیل این جدایی هر چه که باشد باز هم این مسأله همه جنبه های زندگی شما را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث می شود شما در لحظاتی احساس درماندگی کنید.
زندگی پس از جدایی ادامه دارد. پس از گذر از بحران جدایی باید بتوانید وضعیت زندگی خود را بهبود ببخشید. این تجربه هرچند تلخ راهی است برای شروع یک زندگی بهتر در آینده.

زخم هایی که باید التیام پیدا کنند
چرا حتی وقتی رابطه ای به انتها رسیده است و آنقدر خوب پیش نمی رود که شما را وادار می کند از شریک زندگی تان جدا شوید، باز هم این تصمیم شما را تحت فشار قرار می دهد؟ دلیل آن کاملاً مشخص است. جدایی دردناک است زیرا هرچه باشد نشان دهنده شکست است. یک رابطه را از دست داده اید و بسیاری از رؤیاها و آنچه راکه برای آینده خود ترسیم کرده بودید با این اتفاق از دست می دهید.
جدایی شما را به وضعیتی نامعلوم که پیش از این تجربه اش نکرده اید سوق می دهد. همه چیز درهم و برهم است. زندگی روزمره تان، مسئولیت ها، خانه، دوستان مشترک یا دوستانی که از طریق همسرتان با آنها آشنا شدید تحت تأثیر این رابطه قرار می گیرند.

آینده بدون او چگونه خواهد بود؟
علاوه بر این زندگی شما همواره با یک تردید روبه رو می شود. شما هیچ تصوری از زندگی بدون شریک زندگیتان ندارید و از خود می پرسید «آینده بدون او چگونه خواهد بود؟». پرسش ها و سردرگمی های شما فراوان هستند. فکر و ذهن شما درگیر این خواهد بود که آیا می توانید همراهی دیگر برای خود پیدا کنید؟ آیا می توانید تنها زندگی کنید؟ آیا از پس عواطف و احساسات درهم شکسته خود برمی آیید؟ آیا می توانید با افسردگی پس از جدایی کنار بیایید؟ تمام این شک ها و سؤالات و شرایط جدید روزهای آخر زندگی مشترکتان را بسیار تلخ می کنند.
غلبه بر تمام این سختی ها مشکل است. اما بسیار اهمیت دارد که بدانید و به خودتان یادآوری کنید که شما می توانید دوام بیاورید و زندگی دوباره ای را بسازید. اما یادتان باشد که شما نیاز به زمان زیادی برای بازسازی زندگی خود دارید.


بهبود و خروج از فشارهای ناشی از جدایی نیاز به زمان دارد. اما چیزی که باعث می شود بتوانید به سلامت از این دوره گذر کنید این است که با خودتان صادق باشید. اشتباهات خود را به گردن دیگران نیندازید. بدون شک شما در رابطه قبلی خود بسیار اشتباه کرده اید. مسئولیت آنها را بپذیرید و سعی کنید برای بهبود رفتار و اصلاح بدرفتاری های خود بیشتر تلاش کنید. در این صورت می توانید امید داشته باشید که در آینده زندگی بهتری داشته
باشید.

برای هیچ کس جدایی کار راحتی نیست. دلیل این جدایی هر چه که باشد باز هم این مسأله همه جنبه های زندگی شما را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث می شود شما در لحظاتی احساس درماندگی کنید. زندگی پس از جدایی ادامه دارد. پس از گذر از بحران جدایی باید بتوانید وضعیت زندگی خود را بهبود بدهید. این تجربه هرچند تلخ راهی برای شروع یک زندگی بهتر در آینده است.


چه باید بکنید؟

با احساساتتان کنار بیایید

قدم اول این است که با احساساتتان کنار بیایید. طبیعی است که عصبانی، ناراحت، خسته و یا گیج باشید. ممکن است نسبت به آینده بدبین و ناامید شده باشید. باید این احساسات را بپذیرید و بدانید این وضعیت در آینده تغییر خواهد کرد. طبیعی است که حتی اگر از یک رابطه ناسالم و نابسامان هم خارج شده باشید بازهم دچار ترس و نگرانی شوید بنابراین کمی استراحت کنید. برای مدتی به خودتان اجازه بدهید نسبت به قبل کمتر کار کنید. ممکن است برای مدتی به اندازه گذشته خلاق نباشید و نتوانید به خوبی قبل کار کنید یا از دیگران نگهداری کنید.

هیچکس قهرمان نیست

هیچکس قهرمان نیست،بدانید با گذشت زمان شما همان شخص قبل با همان توانایی ها خواهید بود و چه بسا وضعیت زندگی تان از آنچه بود بهتر خواهد شد. در واقع شما جدا شده اید تا از یک رابطه بد بیرون بیایید. پس امیدوار باشید که زندگی تان اتفاق های خوبی برایتان رقم بزند.

از انزوا و تنهایی بیرون بیایید

قدم بعدی این است که از انزوا و تنهایی بیرون بیایید. با افراد خانواده یا دوستی درد دل کنید تا از این دوره به راحتی گذر کنید. می توانید به گروه هایی بپیوندید و با افرادی آشنا شوید که تجربه شما را از سرگذرانده اند. آنها بسیار مؤثر هستند و راهی برای رهایی از دشواری های پس از جدایی هستند. زندانی کردن خودتان در حصار تنهایی می تواند شما را مضطرب کند و تمرکزتان را از بین ببرد و روابط دوستانه، کار و سلامتی را به خطر بیندازد. اگر احتیاج به کمک دارید نترسید و از شخصی کمک بگیرید.

حق غصه خوردن را از خود نگیرید
اما نکته ای که بسیار مهم است حق غصه خوردن است. درد این از دست دادن ها بدون شک دشوار و سنگین است. ممکن است فکر کنید عواطف و احساساتتان غیر قابل کنترل شده اند و یا احساس کنید در خلأ و تاریکی هستید. حق غصه خوردن را از خود نگیرید. غصه برای روند بهبود شما لازم است. درد کشیدن به شما کمک می کند از رابطه قبلی خود جدا شوید و به پیش بروید.یادتان باشد هر چقدرهم که این غصه شدید باشد اما تا ابد ادامه پیدا نمی کند.

برای فعالیت هایتان برنامه ریزی کنید
اما برای رهایی از اندوه هر روز برای پرورش خود وقت بگذارید. برای فعالیت هایتان برنامه ریزی کنید. برای قدم زدن به طبیعت بروید، به موسیقی گوش دهید، دوش بگیرید، اگر امکان دارد ماساژدرمانی کنید، کتاب های مفید بخوانید، فیلم های با ارزش ببینید، به کلاسی مانند یوگا بروید و یا هر فعالیت مفید دیگری را که دوست دارید در برنامه زندگی خود قرار بدهید.


سعی کنید عادت های جدید ایجاد کنید

جدایی باعث استرس زیاد و احساس ناامنی و آشوب می شود. شما باید برای روزهایتان، کارهایتان و طرز رفتارتان عادت هایی جدید ایجاد کنید تا احساس بهتری داشته باشید و وقتی شما استرس ناشی از جدایی را تجربه می کنید، عادات سالم به سرعت استرس شما را از بین می برند. تمرینات ورزشی و خواب مناسب در ابتدا سخت به نظر می رسند اما پس از کمی تلاش زندگی تان را در مسیر بهبود قرار می دهند.

ایران بانو ضمیمه روزنامه ایران