آموزش جنسی/بهبود سلامت جنسی با دو راهکار موثر و کارآمد/چگونه سلامت جنسی را بهبود ببخشیم؟

برخورداری از «سلامت جنسی» یکی از حقوق اصلی انسان ها شمرده می شود و بواسطه اهمیتی که دارد، از چند دهه پیش، در بسیاری از کشورها و حتی کشورهای در حال توسعه، کم و بیش فعالیت هایی در این حوزه آغاز شده است.

فاصله بلوغ زیست شناختی یعنی زمانی که نیازهای جنسی در انسان ظهور می کند تا ازدواج، بازه زمانی مهمی است که نمی توان نسبت به آن بی توجه بود.

این فاصله در کشور ما حدود 10 تا 15 سال است و تابوی آموزش در خصوص سلامت جنسی (و نه آموزش جنسی) در خانواده ها و مدارس سبب می شود تا آگاهی نوجوانان و جوانان به تجارب دست و پا شکسته و شنیده ها از سوی این و آن و معمولاً نیز اطلاعاتی نادرست و ناقص محدود شود.

در نهایت همین ناآگاهی می تواند عواقب جبران ناپذیری از جمله احتمال بروز ناهنجاری ها، بیماری ها و مشکلات روانی و بیماری های مقاربتی را به دنبال داشته باشد. در برخی موارد حتی کوتاهی در آگاهی رسانی در امر سلامت جنسی تبعاتی دارد که می تواند حتی پس از ازدواج نیز سلامت پدر ومادر و نوزاد را به مخاطره بیندازد.


شروع زندگی جنسی سال ها قبل از ازدواج

دکترسیدعلی آذین با اشاره به اینکه تا چندی پیش بیشتر سلامت باروری و میزان مرگ و میر مادران و نوزادان مورد توجه قرار می گرفت، می گوید: خوشبختانه در چند دهه اخیر با ارتقای شاخص های سلامت مادر و کودک در کشور، بحث سلامت جنسی هم محلی از اعراب یافته و اهمیت بیشتری به آن داده می شود.

البته حقوق جنسی و باروری منحصر به زوجین نمی شود و از دوران کودکی تا سالمندی را شامل می شود؛ آن چه زیاد به آن توجه نمی شود، این است که زیست جنسی و ملاحظات مربوط به آن از زمان ازدواج شروع نمی شود.


به گفته این کامش شناس (سکسولوژیست) «نامناسب بودن دانش و مهارت در خصوص سلامت جنسی می تواند اثرات منفی در روابط زناشویی داشته باشد. به عنوان مثال باورهای غلطـــــــــی در ذهن برخی زوجین وجود دارد مبنی بر اینکه رابطه جنسی زیاد باعث ضعف بدنی می شود یا اینکه طرفین زمان و مکان خاصی برای برقراری رابطه متصور هستند.

علاوه بر این ها متأسفانه برخی از مردان نمی دانند که مکالمه سازنده و تأثیر محبت و عاطفه در برقراری تعامل جنسی بین دو طرف از اهمیت فوق العاده ای در بالا بردن کیفیت رابطه زناشویی برخوردار است؛ رعایت همین موارد به ظاهر ابتدایی و بسیار ساده می تواند از بروز کج خلقی ها و اختلافات زناشویی تا اندازه زیادی جلوگیری کند.»


تجاربی که پیش از ازدواج کسب می شود می تواند در زندگی بعد از ازدواج بسیار تأثیرگذار باشد. دکتر آذین در این رابطه می گوید: «تجاربی که قبل از ازدواج کسب می شوند سبب می شوند توقعات و نگرش های افراد نسبت به تعاملات جنسی و حتی روابط عاطفی تحت تأثیر قرار گیرد.

کما اینکه ناآگاهی در این حوزه می تواند احتمال بروز بیماری هایی چون بیماری های مقاربتی، هپاتیت و HIV را افزایش دهد. همچنین ابتلا به تبخال ها و زگیل های تناسلی نیز می تواند آینده ازدواج و بحث سلامت دوران بارداری و درنهایت سلامت نوزاد را تهدید کند.»


زن و شوهرهای امروزی دیگر فقط به زندگی مشترک زیر یک سقف فکر نمی کنند، بلکه کیفیت روابط زناشویی هم برای آنها اهمیت پیدا می کند. همسران این روزها در حیطه روابط جنسی توقعاتی دارند که با نسل های گذشته قابل مقایسه نیست.

او معتقد است: «تقاضا و توقعات افراد از شریک جنسی خود در برخی مواقع تا حدی بالا است که غیر قابل قبول و غیرعقلانی به نظر می رسد ولی با وجود این بازهم شاهد هستیم که در انتخاب همسر آن چنان که باید و شاید دقت کافی وجود ندارد.

به علاوه عواملی مانند مشکلات جنسی، ادامه تحصیل، شرایط نامناسب کاری و مشکلات اقتصادی، عزم زوجین برای فرزندآوری را نیز دستخوش تغییر کرده و بنیان خانواده ها را نیز تهدید می کند. در بسیاری موارد به دلیل وجود مشکلات جنسی، اختلافات شدیدی به وجود می آید که در نهایت منجر به جدایی می شود.»


این فلوشیپ پزشکی جنسی در ادامه می افزاید: «با ارتقای فناوری و توسعه وسایل ارتباط جمعی در کنار نارضایتی از روابط زناشویی و محروم ماندن طرفین از حقوق جنسی خود، افراد ممکن است به سمت روابط فرا زناشویی کشیده شوند؛ روابطی که این روزها با پیدایش فضاهای مجازی ابعاد جدیدی پیدا کرده است. به این ترتیب شاید نپرداختن به بسیاری از ملزومات در حوزه سلامت جنسی که در گذشته اهمیت کمتری داشته امروزه قابل قبول نیست.»


دکترآذین دومداخله را در بهبود سلامت جنسی مؤثر و کار آمد می داند، «آموزش صحیح و به موقع» و دیگری «ارائه خدمات پیشگیری و درمان در حوزه سلامت جنسی».

به گفته او، «علاوه بر برآوردن نیازهای تربیتی در تمامی مقاطع سنی، قبل از ازدواج و در ورود به زندگی مشترک باید مهارت ها و نگرش های فرد با استفاده از آموزش های مناسب اصلاح شود.

در زمینه مداخله دوم هم باید امکان شناسایی و هدایت افراد دارای مشکلات جنسی از سوی ارائه دهندگان خدمات اولیه سلامت به سمت مراکز تخصصی (که خود باید ایجاد شوند) فراهم شود.»