تست شادکامی

احساس خوشحالی یا شادکامی, حسی است که بیشتر ما به روش های متفاوت در جستجوی آن هستیم در واقع بسیاری از تلاش های بشر در نهایت برای به دست آوردن این حس است

احساس خوشحالی یا شادکامی، حسی است که بیشتر ما به روش های متفاوت در جستجوی آن هستیم. در واقع بسیاری از تلاش های بشر در نهایت برای به دست آوردن این حس است...

پیدا کردن شغل مناسب، شریک زندگی، داشتن فرزند، سلامت بودن و موارد دیگر دستاویزهایی هستند برای داشتن احساس شادمانی. به سوال های این آزمون پاسخ دهید تا بفهمید اطلاعات?تان در مورد این حس تا چه حد علمی است.

۱.بیشتر احساسات منفی در وجود انسان ها قدرتمندتر از احساسات مثبت است.

درست نادرست

ج: در یک بازه زمانی، محققان معتقد بودند احساسات منفی در وجود افراد بسیار قوی تر است اما در یکی از آزمایش ها مشخص شد افراد واکنش های یکسانی در برابر از دست دادن ۳ دلار یا برنده شدن ۳ دلار ندارند یعنی با برنده شدن، احساسات هیجان انگیز شادی آور بیشتری احساس می کردند ولی احساس اندوهشان هنگام از دست دادن ۳ دلار به این اندازه نبود. در نتیجه محققان به این نتیجه رسیدند که اندوخته احساسات مثبت در وجود ما بیشتر است به این شرط که به آنها اجازه رشد دهیم.

۲.آیا می دانید در تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۰ در مورد احساس شاد بودن و امیدواربودن انجام شد، کدام کشور از نظر میزان رضایت شهروندانش رتبه اول را به خود اختصاص داد؟

آمریکا دانمارک سوئد کانادا

ج: در تحقیقاتی که روی شهروندان کشورها در سال ۲۰۱۰ انجام شد، بین ۳ گزینه احساس رضایت عمومی، احساس های مثبت درونی و میزان رضایت از درآمد، مردم دانمارک، بیشترین درصد رضایت عمومی و شاد بودن را داشتند اما در کشور آمریکا، با اینکه افراد رضایت بیشتری از درآمدشان داشتند، در جدول رضایت عمومی و احساس شاد بودن، شانزدهم بودند.

۳.برای احساس خوشحالی حتما نباید این ویژگی را داشته باشید.

ابراز احساس حق شناسی، گذشت و مهربانی

انجام ورزش منظم، روابط زناشویی خوب و خواب مناسب

داشتن درآمد و سطح هوش بالاتر

ج: روان شناسان معتقدند هیچ ارتباط مستقیمی بین درآمد بالا و باهوش بودن و احساس شادکامی وجود ندارد. تحقیقات نشان می دهد افراد خوشحال و امیدوار اغلب خوش بین هستند، احساساتشان را ابراز می کنند، به انجام حداقل یک کار که نفع آن فقط به خودشان برنمی گردد مشغول و با گذشت تر هستند در ضمن به سلامت خودشان هم بیشتر اهمیت می دهند.

۴.نتیجه یک تحقیق نشان داد افرادی با احساس شادکامی بیشتر در کشورهای.... زندگی می کنند.

سردسیر گرمسیر

ج: محققان به این نتیجه رسیده اند که داشتن احساس شادکامی ارتباط مستقیمی با نور خورشید دارد. بنابراین در مناطق گرمسیر، به این دلیل که افراد روزهای بیشتری در معرض نور آفتاب هستند، احساس شادکامی بیشتری دارند.

۵.به نظر شما در کدام سنین افراد بیشتر احساس شادکامی می کنند؟

۱۷ تا ۲۱ سال ۲۹ تا ۳۵ سال

۴۰ تا ۴۶ سال بالای ۵۰ سال

ج: استرس کمتر و احساس خوشحالی بیشتر بعد از سن ۵۰ سالگی بیشتر در افراد دیده می شود. بررسی های اخیر روی ۳۴۰ هزار نفر نشان داد افراد بیشتر در میانسالی حس شادمانی را تجربه می کنند. احساس هایی مثل استرس و خشم، بیشتر در دهه دوم زندگی بروز می کند. افراد بالای ۵۰ سال احساس نگرانی کمتری نسبت به رده سنی تا ۳۵ سال هم دارند. برخلاف تصور عموم، روان شناسان ثابت کرده اند با افزایش سن، هوش عاطفی افراد هم افزایش می یابد و این مساله باعث افزایش حس شادکامی آنها می شود.

۶.کدام یک از موارد زیر بیشتر باعث احساس شادی می شود؟

روابط زناشویی ثروت

ج: تحقیقات نشان داده روابط زناشویی با احساس رضایت و شادکامی ارتباط نزدیکی دارد.

۷.کدام یک از این روش ها در ایجاد احساس شادکامی فیزیکی و روانی کودک موثر است؟

سونوتراپی ماساژ موسیقی درمانی

ج: موسیقی در افزایش حس آرامش و شادی به افراد کمک می کنند. موسیقی درمانی حتی می تواند در کاهش ضربان قلب و فشارخون مفید باشد و توانایی های کودک را هم در فکرکردن، آموختن و به خاطر سپردن افزایش می دهد.

۸.غمگین نبودن، یکی از کلیدهای احساس شادکامی است.

درست نادرست

ج: داشتن نگاه مثبت به مسایل به این معنا نیست که هیچ وقت به خودتان اجازه غمگین شدن ندهید. «احساس شادکامی به معنای نبود غم نیست.»؛ این جمله دیوید اسپیگل، استاد روان پزشکی دانشگاه استنفورد است. او می گوید: «افرادی که همیشه سعی دارند امیدوار و خوشحال باشند، در واقع خوشحالی تصنعی دارند و در حال مخفی کردن برخی حس های طبیعی شان هستند که به صورت طبیعی باید وجود داشته باشد. این تظاهر منجر به احساس اضطراب و نگرانی می شود. افراد امیدوار و شاد هم لحظه هایی از زندگی شان ناراحت و غمگین هستند اما می دانند این حالت ها رفع می شود.»

۹.کدام یک از این ویژگی ها باعث احساس امیدواری بیشتر می شود؟

خوشگذرانی سپاسگزاری و تشکر

ج: مسلم است که خوشگذرانی و اوقات شادی را سپری کردن، در احساس رضایت و امیدواری تاثیر دارد، اما اگر از دیگران به خاطر بودنشان در زندگی تان و انجام حتی یک کار کوچک، تشکر کنید، چنان حس رضایتی در شما ایجاد می کند که قابل مقایسه با تفریح نیست.

۱۰.خندیدن و تماشای فیلم های کمدی باعث چه اتفاق فیزیکی در بدنتان می شود؟

احساس گرسنگی

افزایش فشارخون و مقاومت در برابر بیماری

تمام موارد

ج: تحقیقات نشان می دهد بودن در فضاهای طنز و شاد باعث افزایش فشارخون و آنتی بادی هایی برای مقابله با بیماری ها در بدن می شود. تحقیقات دیگر در دانشگاه مریلند نشان داده است که تماشای فیلم های شاد در عملکرد عروق خونی تاثیر بسیاری دارد و تماشای مداوم فیلم های رمانتیک یا غم انگیز به مرور باعث بسته شدن عروق خونی می شود.

منبع: Medicinenet.com

ترجمه: پروانه شهرکی