چگونه بر ترس از خلاقیت غلبه کنیم

چه چیزی باعث می شود جرقه خلاقیت در ذهن شما زده شود برای دوگ دیتز, مدیر اجرایی تجهیزات پزشکی شرکت جنرال الکتریک, این جرقه با گریه یک دختربچه زده شد

چه چیزی باعث می شود جرقه خلاقیت در ذهن شما زده شود؟ برای دوگ دیتز، مدیر اجرایی تجهیزات پزشکی شرکت جنرال الکتریک، این جرقه با گریه یک دختربچه زده شد.

وقتی احساس خوشحالی دارید، اطمینان به نفس در شما قوت می گیرد و انتخاب هایی می کنید که شانس بهتری را در موفقیت برای شما به وجود می آورد، اما وقتی کاری را به تعویق می اندازید و در برابر تغییر مقاومت می کنید، در واقع ترس بر شما غلبه کرده است. ترس ها در واقع شما را از دردهای احساسی و تجربه های بد احتمالی محافظت می کنند، اما این دینامیک به صورت طبیعی ما را از ارایه ایده های خلاقانه در کار بازمی دارد. تنها راه غلبه بر این ترس و شکوفایی خلاقیت، تمرین کردن است. اگر می خواهید بر هوش احساسی خود مسلط شوید، باید از فرآیند نوآوری در کار لذت ببرید.

دوگ دیتز آن روز را به روشنی به یاد دارد؛ وقتی به بیمارستان آمده بود تا بر عملکرد یکی از دستگاه های MRI ساخت شرکت نظارت کند، در ابتدا همه چیز راضی کننده به نظر می رسید. اسکنر خوب کار می کرد و تکنیسین مسوول آن هیچ شکایتی نداشت، اما درست زمانی که دیتز قصد داشت بیمارستان را ترک کند، کودک پریشانی را دید که به دلیل ترسی که از منظره دستگاه MRI داشت، دست والدینش را گرفته بود و گریه کنان از رفتن به داخل آن خودداری می کرد. چون نتوانستند او را آرام کنند، مجبور شدند متخصص بیهوشی را بیاورند. همانجا بود که دیتز فهمید بیمارستان ها معمولا برای تسهیل در روند این کار کودکان را بیهوش می کنند. این آگاهی باعث شد دیتز فکر کند تمرکز بیش از حد او بر کیفیت محصول، باعث شده به برخی جزییات مهم توجه نکند. همان زمان تصمیم گرفت، استفاده از دستگاه MRI را به تجربه مثبتی برای کودکان بیمار تبدیل کند.

ابتدا این تصمیم را با رییس خود در جنرال الکتریک، در میان گذاشت که قبلا پیشنهاد داده بود دیتز در کلاس های خلاقیت بر اساس مشتری مداری در یکی از موسسات دانشگاه استنفورد شرکت کند. دیتز به کمک تجربه ای که در این کلاس ها به دست آورده بود، تیم کوچکی از کارشناسان آموزشی کودک و پزشکان اطفال را به صورت داوطلبانه جمع کرد تا به او کمک کنند در مورد تجربه استفاده کودکان از تکنولوژی MRI تحقیق کاملی انجام دهد.

کار نهایی این گروه خیلی زود به تولید نمونه اولیه ای منجر شد که بعدها به مجموعه داستان های ماجراجویانه اسکنرهای جنرال الکتریک تبدیل شد. تجهیزات پیچیده داخل دستگاه تغییری نکرد، اما ظاهر آن و در واقع کل اتاق MRI مملو از کاغذهای رنگی شد که با رفتن به داخل دستگاه، تصویر سفر به فضا یا سفر با کشتی دزدان دریایی تداعی می شد. همچنین این تیم متن هایی تصویری را برای مسوولان اتاق MRI آماده کردند که بتوانند بیماران خردسالشان را برای حضور در یک داستان راهنمایی کنند، مثلا قبل از اینکه صدای بلند و ترسناک دستگاه هنگام روشن شدن به گوش برسد، به آنها می گویند که همین الان موشکی به فضا پرتاب می شود. این ابتکارات و تغییرات ساده، شرایط کاملا متفاوتی را به وجود آورد که مهم ترین تاثیر آن کاهش استفاده از داروهای بیهوشی برای کودکانی بود که به MRI نیاز داشتند و این موضوع رضایت خانواده ها را به دنبال داشت. از آن پس، دیگر اتاق های عکسبرداری نیز به شیوه ای مشابه تغییر کرد و نتایج یکسانی داشت.

اما نشانه واقعی موفقیت دیتز، شنیدن صدای کودک دیگری در بیمارستان بود که تازه از سفر ماجراجویانه خود در اتاق MRI بیرون آمده بود و از مادرش می خواست فردا هم به همین جا برگردند.

دیتز توانست این تجربه را با موفقیت پشت سر بگذارد، چون اعتماد به نفس خلاقانه اش را به کار گرفت. در واقع، او ترس از چهار موضوع را که همه ما به طور طبیعی گرفتار آن می شویم، کنار گذاشت:

- با ترک میز کار و بازدید از یک بیمارستان محلی برای جمع آوری دیدگاه های دست اول محصول خود، به جنبه ناشناخته ای از کسب وکار قدم گذاشت.

- وقتی به رییسش گفت که به تولید یک دستگاه موفق و سودآور فکر می کند، این ترس را که مورد قضاوت او قرار بگیرد کنار گذاشت.

- با جمع آوری افراد غیرفنی و خارج از شرکت جنرال الکتریک تحت عنوان یک تیم در پروژه اش، پذیرفت که موقعیت مدیریتی اش کمرنگ شود.

- خیلی سریع، با ساخت یک نمونه اولیه که تصاویر کارتونی آن در ابتدا احمقانه به نظر می رسید، قدم اولیه را برداشت.

درست است که آن دختربچه باعث شد خلاقیت در ذهن دیتز جرقه بزند، اما غلبه بر این ۴ ترس مهم، به او کمک کرد در کاری بزرگ سرمایه گذاری کند. برای غلبه بر این گونه ترس ها، اقدامات زیر می توانند کمک کننده باشند:

۱ به صدای درونی خود گوش دهید

ترس با نحوه ارتباط شما با خودتان شروع می شود. اگر ایده ای را در ذهن خود سازماندهی کنید، اما افکارتان قبل از شروع کار این ایده را تجزیه کند، به سرعت انگیزه انجام کار را از دست می دهید؛ بنابراین باید با خودتان خلوت کنید و الگوهایی را که از ذهن شما بیرون می آیند مشاهده کنید. آیا نگران این هستید که دیگران به تلاش های شما بخندند؟ اگر به آنچه در نهایت اتفاق می افتد توجه کنید، بهتر می فهمید چه چیزی ترس شما را تحریک می کند.

۲ بدانید احساستان درست است

احساسات همیشه وجود دارند و تلاش می کنند از شما محافظت کنند. اگر می خواهید بر ترستان غلبه کنید، باید احساسی را که دارید بپذیرید و روشی پیدا کنید که این احساس را در جهت مثبتی حرکت دهد.

۳ اقدامات کوچک انجام دهید

اقداماتی در جهت تحقق اهداف کوچک، رسیدن به موفقیت را آسان تر می کنند؛ دستاوردهای کوچک به شما اعتماد به نفس می دهند.

۴ پیشرفتتان را مرور کنید

پیشرفت های کوچکی را که به دست آورده اید، مرور و آنها را تقدیر کنید. اگر این کار را انجام ندهید، انگیزه شما رفته رفته تحلیل می رود. ترس، یک احساس نیرنگ آمیز است و ممکن است شما را مجبور کند به جنبه های منفی کاری که انجام داده اید فکر کنید.

۵ از کار خلاقانه لذت ببرید

قدم آخر این است که از غلبه بر ترس لذت ببرید. اگر این حس وجود نداشته باشد، لحظه هایی را که برای شما امکان یادگیری به وجود می آورند از دست می دهید.

منابع: HBR، The Change

مترجم: مریم رضایی