سال تولد امام زمان امام زمان در چه سالی متولد شد

سال تولد امام زمان قدیمی ترین منبعی که سال ولادت امام زمان ع را ثبت کرده است, کتاب اثبات الرجعه اثر فضل بن شاذان نیشابوری است او در این کتاب سال تولد حضرت مهدی را شب نیمه شعبان سال 255 می داند در این مقاله منابعی مختلفی درباره این موضوع بررسی شده اند

با توجه به اهمیت فوق العاده ولادت با سعادت مصلح جهانی، علاوه بر اینکه صدها تن از علمای برجسته، محدثان وارسته مورخان شایسته، تاریخ دقیق آن لحظه با شکوه را در منابع حدیثی، رجالی، تفسیری و تاریخی خود ثبت کرده اند. که به برخی از آن ها که در قرون اولیه غیبت کبری یا در عصر غیبت صغری نوشته شده اشاره می شود.

1. قدیمی ترین منبعی که در آن تاریخ تولد امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ ذکر شده، کتاب گران سنگ «اثبات الرجعه» اثر فضل بن شاذان نیشابوری است.

فضل بن شاذان چهار امام معصوم یعنی امام رضا، امام جواد، امام هادی و امام حسن عسکری ـ علیهم السلام ـ را درک کرد. و از آن ها حدیث نقل کرده و در ربیع الاول 260 هجری، اندکی قبل از شهادت امام حسن عسکری دیده از جهان فرو بسته است.

وی در کتاب «اثبات الرجعه» تاریخ دقیق میلاد مسعود قبله موعود را با یک واسطه از امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ روایت کرده که ترجمه حدیث ذکر می شود: فضل بن شاذان از محمد بن علی بن حمزه از امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ روایت می کند که فرمود:

ولی خدا و حجت خدا بر بندگان و جانشین من بعد از من، در شب نیمه شعبان، سال 255، به هنگام طلوع فجر به صورت ختنه شده، دیده به جهان گشود.

نخستین کسی که او را غسل داد «رضوان» خازن بهشت بود، که با گروهی از فرشتگان مقرب با آب کوثر و سلسبیل او را شست و شو داد، سپس عمه ام «حکیمه» دختر امام جواد ـ علیه السلام ـ او را شست و شو داد. با توجه به سوال فقط آثار را معرفی می کنیم.

2. ابو جعفر محمد بن یعقوب کلینی، متوفای 329 هجری قمری، در کتاب شریف اصول کافی آورده است که «حضرت صاحب ـ علیه السلام ـ در نیمه شعبان سال 255 متولد شده است. این توقیع از ناحیه امام ابی محمد (امام عسگری ـ علیه السلام ـ ) بیرون آمده که: این است سزای آن کسی که به خدا افترا بندد درباره دوستان او، او گمان می کرد مرا می کشد و من فرزندی ندارم، چگونه دیدی توانائی خدا را؟ و برای او فرزندی متولد شد که او را (م ح م د) نامید».

3. ابو جعفر محمد بن علی بن حسین بن بابویه معروف به صدوق، متوفای 381 هجری قمری، نویسنده کتاب «کمال الدین و تمام النعمه» که با دعای امام زمان(عج) به دنیا آمده و با دستور آن حضرت این کتاب را نوشته است در باب 42 با عنوان روایات میلاد قائم ـ علیه السلام ـ پانزده حدیث درباره تولد آن حضرت می باشد از جمله:

«صاحب الزمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ در نیمه شعبان سال 255 متولد گردید.»

4. ابو عبدالله محمد بن محمد بن النعمان معروف به مفید، متوفای 413 هجری قمری، که مرجع تقلید شیعیان امامیه بود از امتیازات و فضائل خاصه شیخ مفید توقیعات آن حضرت به وی می باشد.

در مورد میلاد آن حضرت می گوید:

«حضرت ولی عصر ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ در نیمه شعبان سال 255 هجری متولد شد.»

منبع: library.tebyan.net