ابيانه

در دامنهٔ شمال غربى کوه کرکس و در ۲۸ کيلومترى شهر نطنز روستائى با ساختار اجتماعى و معمارى خاص، با مردمى با علاقهٔ شديد به آداب و رسوم اجتماعى و قديمى واقع شده است که ساختمان‌ها، بناها و لباس‌ اهالى آن بسيار مورد توجه است. مسجد جامع ابيانه يکى از ديدنى‌هاى مذهبى اين روستا به‌شمار مى‌رود.


ميمه

در ۱۰۰ کيلومترى شمال غربى اصفهان روستاى ميمه با هوائى خشک و معتدل واقع شده که تاريخ بناى مسجد جامع قدمت آن را در حدود قرون اوليهٔ اسلامى نسبت مى‌دهد.

مورچه‌خورت

در ۵۴ کيلومترى شمال غرب اصفهان روستائى با آب و هواى معتدل و خشک به‌نام مورچه‌خورت قرار دارد که داراى يک کاروانسراى شاه‌عباسي، مسجد و زيارتگاهى به‌نام شاهزاده قاسم و معمارى بومى قابل توجهى دارد.

علويجه

روستاى علويجه از توابع شهرستان نجف‌آباد است که چهارکوه، وزين‌کوه، کله‌قاضى‌کوه و تيرچه‌کوه پيرامون آن است و رود خشکه‌رود از جنوب آن مى‌گذرد. زيارتگاه شمس‌الدين و قلعهٔ قديمى با نام نادر در اين روستا قرار دارند.

آران و بيدگل

آران و بيدگل از توابع شهرستان کاشان هستند. بنيان بيدگل را به بى‌بى‌گل دختر سردار مغول و آران را به يکى از بزرگان قبل از اسلام به‌نام آران‌بن‌قسان نسبت مى‌دهند. از بناهاى تاريخى منطقه مى‌توان به بقعهٔ امامزاده هلال‌بن‌علي، بقعهٔ امامزاده قاسم‌بن‌على‌النقي، بقعهٔ شاهزاده هادى اولاد امام زين‌العابدين، مسجد قاضى آران، مسجد جامع نقشينهٔ بيدگل، مسجد ميدان و مقبرهٔ صباحى بيدگلى اشاره کرد.

ساير فضاهاى روستائى

از فضاهاى روستائى استان مى‌توان به فيض‌آباد از توابع شهرستان نائين، مال‌واجرود از توابع اصفهان، نوگنبد از توابع شهرستان نائين، برسيان از توابع شهرستان اصفهان، خور از توابع شهرستان نائين، چرمهين از توابع شهرستان لنجان، طرق از توابع شهرستان نطنز، زواره از توابع شهرستان اردستان و نين بزرگ از توابع شهرستان کاشان اشاره کرد.