آبشار رنگو

اين آبشار در ۷ کيلومترى جنوب‌غربى گرگان واقع گرديده است. محيط پيرامون رودخانه رنگو داراى هواى خنک و لطيف و با درختان سر به فلک کشيده پوشانده شده است. هر چند آبشار رنگو ارتفاع زيادى ندارد ـ حدود (۵ ـ ۶ متر) ـ ولى به‌دليل بستر نيم‌دايره‌اى که داراى يک محلّ ريزش اصلى و چندين محلّ ريزش فرعى با حجم آب به نسبت قابل توجّه، منظره‌اى جالب و ديدنى را به‌وجود آورده است. اين مجموعه فاقد امکانات تفرّجگاهى براى علاقه‌مندان به طبيعت است.

آبشار لُوه

آبشار لوه در شهرستان مينودشت و در بخش گاليکش و در فاصله ۱۴ کيلومترى غرب پارک ملّى گلستان و در جنوب روستاى لُوه واقع شده است از تقاطع راه اصلى تا آبشار نزديک به ۵ کيلومتر است که در حال حاضر بخش شمالى آن آسفالت و بقيّه شوسه و خاکى مى‌باشد.


مجموعهٔ آبشارهاى لوه از چندين آبشار کوچک و بزرگ به‌صورت پلّکانى تشکيل گرديده که هرکدام از آنها حوضچه‌هائى را تشکيل داده‌اند. اطراف آبشار از درختان پهن‌برگ زيبائى پوشيده شده و در فصول گرم از هواى لطيف برخوردار است. منابع آبى آبشار از چشمه‌سارهاى ارتفاعات جنوبى تأمين مى‌گردد.


ارتفاع يکى از آبشارها تا ۱۵ متر مى‌رسد. همجوارى اين آبشار با پارک ملّى گلستان که در مسير استان گلستان به خراسان قرار گرفته، ارزش جهانگردى ويژه‌اى به آن بخشيده است. خاطرنشان مى‌سازد که مجموعه آبشار با محيط‌هاى پيرامونى آن مى‌تواند براى استفاده‌هاى علمي، تحقيقاتي، آموزشى و تفرّجى قرار گيرد.

آبشار کَبود وال

اين آبشار در ۵ کيلومترى جنوب شهرستان على‌آباد کتول واقع شده است. آبشار کبود وال که از چشمه‌هاى جنوبى تشکيل گرديده در عمق درّه‌اى که جنگل انبوهى آن را پوشيده واقع شده است. آب آن زال و شفاف بوده، زمزمه حرکت آب در فضاى آرام و سکوت جنگل، بهترين وسيله تسکين و آرامش انسان است. آب اين رودخانه و آبشار قابليّت شرب دارد. در مسير سکوها و چادرهاى انفرادى و گروهى به تعداد کافى و مناسب نصب شده است و هم‌اکنون نيز اين منطقه در تابستان به‌ويژه در ايّام تعطيلات، علاقه‌مندان به طبيعت را به خود جذب مى‌نمايد. آبشار و رودخانه کبود وال در ايّام گذشته هم بدون هيچ‌گونه امکانات تفرّجي، مورد استفاده علاقه‌مندان از نقاط مختف بوده و در مجموع، در زمره بهترين نقاط تفرّجى استان گلستان مى‌باشد. در صورت توجّه و تأمين تجهيزات و تأسيسات اوّليه و رعايت کامل ملاحظات زيست‌محيطى قادر به جلب و جذب علاقه‌مندان بسيارى از سطح کشور مى‌باشد.


آبشار زيارت

اين آبشار در ۵ کيلومترى جنوب روستاى زيارت و در ۱۹ کيلومترى گرگان و در مسير يکى از شاخه‌هاى فرعى رودخانه خاصّه رود زيارت به نام شاخه آبشار قرار دارد. اين شاخه رودخانه از طريق دو آبشار مجاور، از ارتفاع حدود ۱۵ متر به داخل محوّطه حوضچه که در محلّ ريزش ايجاد شده مى‌ريزد. در کلّ محوّطه آبشار، ذرّات ريز و پودرمانند آب در هوا معلق است و به‌دليل بالا بودن رطوبت نسبى محيط، روى تخته‌سنگ‌ها نيز پوشيده از خزه و گل‌سنگ است. منظره زيبا، آب صاف و محيط آرام، عواملى هستند که مشتاقان و علاقه‌مندان به طبيعت را به اين منطقه جلب مى‌نمايد. اگرچه در حال حاضر هيچ‌گونه امکانات تفرّجگاهى در اين مکان وجود ندارد، ولى استفاده دام‌ها از محيط‌هاى هم‌جوار و ترّد بدون کنترل انسان‌ها از عوامل محدودکننده ظرفيّت و توان تفرّجگاهى اين پديده باارزش است.

چشمه آب‌گرم زيارت

اين چشمه در ۱۵ کيلومترى جنوب گرگان و در روستاى زيارت و ضلع شرقى رودخانه خاصّه‌رود قرار دارد. چشمه آب‌گرم زيارت در حال حاضر داراى چهار مظهر و محلّ خروجى به فاصله تقريبى (۱۰ ـ ۲۰) متر است. اوّلين مظهر چشمه، زير تخته‌سنگى است که روى آن کتيبه کوچکى با ابعاد ۲۰ ٭ ۱۵ متر به خط عربى تاريخ ۱۰۳۵ را نشان مى‌دهد. مظهر دوم به فاصله ۲۰ متر در جنوب مظهر اولى قرار دارد، دو مظهر ديگر هريک با فواصل ۱۵ و ۱۰ متر از زير بدنه ترانشه طبيعي، جارى هستند. در سفرنامه‌هاى خارجيانى که از منطقه بازديد نمودند، مثل سفرنامه کلنل لوات، کنسول انگليس در استرآباد نيز، به‌وجود چشمه آب گوگردى در قريه زيارت اشاره شده است. آب چشمه صاف و زلال و فاقد طعم و بوى تند و خاصّ است، ولى داراى گرماى ملايم و مطبوع مى‌باشد. حجم آب چهار رشته، روى‌هم‌رفته قابل توجّه بوده و در حدود ۱۵ اينچ است. آب‌گرم زيارت به‌نظر مى‌رسد. تنها آب‌ گرم در استان گلستان باشد و در صورتى‌که آب چشمه مورد بررسى و خواصّ آن از نظر وجود مواد معدنى مشخّص شود، مى‌تواند يکى از جاذبه‌هاى توريستى بسيار جالب استان باشد. در ضمن، اين چشمه در محدوده منطقه حفاظت‌شده واقع گرديده و مديريّت آن به عهده اداره کلّ حفاظت محيط‌زيست استان گلستان است.