نونگ خای (Songkhla)

اين شهر در ۸۱۵ مايلى جنوب بانکوک واقع است، و توسط بزرگراهى به بانکوک متصل مى‌شود؛ آب و هوائى دلپذير دارد که ناشى از نسيم دريا مى‌باشد، آب و هوا در اين منطقه معمولاً ملايم و فقط گاهى اوقات گرم مى‌شود، باران نيز در اکتبر تا دسامبر مى‌بارد و نيز ژانوسه تا مارس خشک است.در اين شهر ۱۷۵،۰۰۰ نفري، جامعه غربى کمتر ملاحظه مى‌شود، ولى به‌خاطر برنامه‌هاى مربوط به اکتشاف نفت خليج تايلند رو به رشد نهاده است.

یودورن (Udorn)

شهرى در حدود ۱۰۰،۰۰۰ نفر جمعيت، يکى از چهار مرکز منطقه‌اى بزرگ شمال شرقى تايلند است؛ اين شهر در ۳۵۰ مايلى بانکوک و ۳۰ مایلى جنوب مرز رودخانه مکونگ با لائوس واقع شده است، سرويس‌ هوائى روزانه، راه‌آهن و نيز جاده‌هاى اتومبيل‌رو آن را با بانکوک متصل مى‌سازد.


اين منطقه تايلند سه فصل مجزاء دارد؛ فصل خشک از مارس تا مي، فصل بارانى اغلب از ژوئن و گاهى تا اکتبر و فصل سرد با روزهاى نسبتاً گرم و شب‌هاى سرد.


از نيمه ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۶ پايگاه نيروى هوائى سلطنتى تايلند بسيارى از افراد نيروى هوائى آمريکا را در خود جاى داده بود، ولى در حال حاضر بيش از ۵۰ آمريکائى در اين ناحيه زندگى نمى‌کنند.


خانه‌سازى به سبک غربى با بهاء ارزان هنوز در اين شهر امکان‌پذير است. تعدادى از فروشگاه‌ها، رستوران‌ها که قبلاً توسط پرسنل آمريکائى خواروبار آنها تأمين مى‌شد؛ تعطيل شده است و فعلاً در فروشگاه‌هاى کوچک و محلى مقدار محدودى از مواد غذائى و ديگر اقلام کالاهاى آمريکائى به فروش مى‌رسد، ظروف فلزى محلى و ديگر لوازم در فروشگاه‌ها وجود دارد.


اين شهر تعداد زيادى رستوران تائى و چينى دارد، و نيز هتل‌هائى که سرويس آمريکائى ارائه مى‌دهند. امکانات سرگرمى در اين شهر کم است، ولى کلوپ‌هاى ورزشى تنيس، گلف در خارج شهر ايجاد شده است؛ مهمترين مناطق ديدنى آن کمپ‌هاى کوهستانى واقع در Phu Kadueng، پارک ملى Loice Province و نيز کاوش‌هاى باستانى مى‌باشد، از ديگر شهرهاى تايلند بايد شهرهاى زير را نام برد: Khon Kaen پايتخت استان Khon Kaen در تايلند مرکز شرقى مى‌باشد.- از ديگر شهرها Lampang واقع در ساحل شرقى رود Wong و حدود ۴۵ مايلى شرقى شهر Chiang Mai واقع است، در اين شهر تسهيلات متعدد تصفيه نيشکر قرار گرفته است.


- در جنوب شرقى تايلند شهر Nakhon Pathin قرار دارد، که در برگيرنده معابد بسيار متعددى است.


- در ساحل رودخانه Mum و يکصد مايلى شرق Phra Nakhon Si Ayutthaya شهر باستانى Nakhon Rachasima قرار دارد، که قبلاً تحت تسلط کامبوجى‌ها بود. اين شهر محل فعاليت تجارى و توزيع منطقه شرقى کشور است.


- از ديگر شهرهاى تايلند Phet Buri، بندرى است، در شمال غربى ساحل خليج تايلند که از طريق راه‌آهن به تايلند متصل مى‌شود؛ به اين شهر به زبان محلى Petchaburi و يا Bejraburi هم مى‌گويند.


- شهر بندرى Phuket پايتخت استان Phuket در جنوب غربى تايلند واقع شده است؛ و به‌عنوان يکى از مهمترين بنادر کشور واقع در ساحل اقيانوس هند محسوب مى‌شود، از آنجا ماهي، کائوچو، قلع و زغال صادر مى‌شود.- نزديک مرز تايلند و در جنوبى‌ترين قسمت خاک تايلند Yala قرار دارد؛ ساکنان اين شهر غالباً مالايائى بوده و داراى فرهنگ و دين اسلام هستند، صادرات عمده اين شهر نيز کائوچو و قلع مى‌باشد.