جورانک مهمترين بندر سنگاپور است. بندر جورانگ زيرنظر انجمن شهر جورانگ و تحت مديريت آن اداره مى‌شود. اين بندر در سال ۱۹۶۵ تأسيس شده و مسئوليت مديريت و توسعه آن نيز بر عهده هيأت امناى انجمن شهر جورانگ مى‌باشد. اين بندر در ناحيه صنعتى جورانگ واقع شده است و مهمترين و عمده‌ترين دروازه حمل‌ونقل کالاهاى صنعتى و فله‌اى کشور سنگاپور محسوب مى‌شود. بندر يادشده بطور طبيعى از عمق مطلوبى برخوردار است که با تلفيق تجهيزات و امکانات زيرساخت‌هاى جديد به يکى از بنادر پيشرفته دنيا تبديل گرديده و اهميت اجتماعى و سياسى بالايى دارد.


طى سال ۱۹۹۶ بيش از ۳/۱۲ ميليون تن بار و کالا به اين بندر وارد و خارج شده است. حدود ۹/۵ ميليون تن از اين کالا از نوع فله‌اى خشک و مايع بوده‌اند که اهم آنها عبارت‌اند از: کلينکر سيمان، سيمان، اسلاگ مس، موادشيميايي، غلات، کود، شکرخام، سوخت و روغن‌هاى صنعتي، حدود ۴/۶ ميليون تن از کالاهاى حمل‌ونقل شده در اين بندر از نوع کالاهاى عمومى بوده‌اند که اهم آنها عبارت‌انداز: الوار، لوله، تيرآهن، صفحات و قطعات بزرگ فلزي، مواداوليه کاغذسازي، مواداوليه معدنى و موادخام موردنياز صنايع، با احداث و توسعه شش واحد لنگرگاه با عمق‌ زياد در سال ۱۹۹۶، بندر جورانگ قادر گرديد تا شناورهاى با وزن ۱۵۰ هزار (DWT) و آبخور ۱۶ متر را نيز پذيرا گردد که از اين ‌نظر يکى از بنادر کارآمد در منطقه محسوب مى‌شود. علاوه بر اين با امکانات جديد و پيشرفته‌اى که در اين بندر نصب شده‌است امکان پهلوگيرى و جابجايى کالاها براى شناورهاى کيپ سايز نيز فراهم شده است. بدليل عمق مطلب لنگرگاه‌ها و تجهيزات و امکانات پيشرفته‌اى که در اين بندر نصب شده است، بندر جورانگ يکى از بزرگترين، معتبرترين و باصرفه‌ترين بنادر براى حمل‌ونقل دريايى و ايستگاهى در سطح دنيا و منطقه محسوب مى‌شود. با سرمايه‌گذارى شش شرکت توليد سيمان در بندر جورانگ، اين بندر به يکى از بزرگ‌ترين انبارهاى سيمان جهان تبديل شده است که سطح منطقه آسيا، پاسيفيک نيز در زمينه توزيع سيمان فعاليت مى‌کند. اين بندر داراى شش سيلوى سيمان به ظرفيت ۲۵۰ هزار تن و دو لنگرگاه به ظرفيت پهلوگيرى ۴۰ هزار (DWT) و ۱۴ متر آبخور است.


هم‌چنين داراى پايانه حمل‌ونقل نقاله‌اى پيشرفته براى جابجايى سيمان از سيلو به کشتى و از کشتى به سيلو است.


توسعه اين پايانه حمل‌ونقل و جابجايى سيمان باعث تحول زيادى در صنعت سيمان سنگاپور شده‌است که مهمترين آنها عبارت‌اند از: کاهش دوباره کارى‌ها و سرمايه‌گذارى‌هاى بى‌موازنه در حمل‌ونقل و تجهيزات مرتبط با صنعت سيمان، مزاياى زيست‌محيطى مرتبط با جابجايي، بارگيرى و تخليه سيمان و بهره‌‌بردارى بهينه از زمين و ديگر امکانات.


با توسعه پايانه سيمان، اين بندر قادر خواهدبود تا سالانه بيش از ۳ ميليون تن سيمان را تخليه و يا بارگيرى نمايد. اين پايانه يکى از بزرگترين پايانه‌هاى ويژه سيمان در سطح جهان محسوب مى‌شود.


طول بندر جورانگ ۴/۴ کيلومتر است و داراى ۲۳ لنگرگاه چندمنظوره مى‌باشد که قادرند کشتى‌هاى با آبخور ۵/۳ تا ۱۶ متر و ظرفيت ۱۵۰ هزار (DWT) را پذيرا شوند. اين لنگرگاه داراى ۱۱ واحد از نوع جرثقيل‌هايى هستند که ظرفيت جابجايى و بارگيرى و تخليه سيمان و ديگر کالاهاى فله‌اي، انواع مختلف نقاله نيز وجود دارد. براى جابجايى کالاهاى عمومى از انبارها به کشتى و برعکس ناوگانى متشکل از چندين فروند ليفتراک از انواع مختلف در بندر وجود دارد که قادر هستند به سادگى و در اسرع وقت خدمات مربوطه را ارائه کنند.


ظرفيت اين ليفتراک‌ها ۵/۲ تا ۱۰ تن است و توسط بخش خصوصى اداره مى‌شوند. بندر جورانگ در مجموع داراى ۱۵۲ هزارمتر فضاى انبارى و خدماتى است که نزديک لنگرگاه‌ها قرار گرفته‌اند. اين فضاهاى سرپوشيده به نوعى طراحى شده‌اند که هيچ‌گونه ستونى در فضاى داخل آنها وجود ندارد تا رفت‌وآمد ليفتراک‌ها و ديگر وسايل نقليه و تجهيزات به سادگى در آنها انجام مى‌شود. علاوه بر اين فضاهاى سرپوشيده، محوطه‌هاى بازترى براى انبارکردن آهن‌آلات و پارک اتومبيل‌ها نيز وجوددارد. علاوه براين بندر جورانگ داراى امکانات و تسهيلات خدماتى متنوعى است که اهم آنها عبارت‌انداز: خدمات پيشرفته هدايت و يدک‌کشى شناورها، امکانات، خدمات سوخت‌رسانى و خدمات تهيه آب ‌آشاميدني. بندر سنگاپور يکى از بزرگترين بنادر جهان محسوب مى‌شود که مساحت آن حدود ۹۳ کيلومتر مربع است که داراى ۶ مدخل به نام‌هاى بندر جورانگ، کانتانر ترمينال، کپل، تيلوک‌اير، سين‌پا و هنگ و پارسين پنگانگ.


سنگاپور با پهلوگيرى سالانه حدود ۴۵ هزار کشتى و تخليه و بارگيرى بيش از ۵ ميليون کانتينر باري، يکى از بزرگترين بنادر جهان محسوب مى‌شود. بيشتر فرآورده‌هاى نفتى از اين لنگرگاه صورت مى‌پذيرد.