حمل و نقل ، انباردارى و ارتباطات و هزينه‌هاى آن

سنگاپور به‌دليل داشتن شبکهٔ حمل و نقل کارآ و مدرن و موقعيّت مناسبى که در منطقه دارد و همچنين به‌دليل اين‌که يک منطقه آزاد تجارى مى‌باشد که انتقال کالاها به آن بدون هيچ محدوديتى ممکن است، به‌عنوان انبارى براى کالاهاى مختلفى که قصد ورود به بازارهاى جنوب‌شرقى آسيا را دارند، ايفاء نقش مى‌کند. به‌همين دليل سيستم حمل و نقل و انباردارى در سنگاپور از اهميّت خاصى برخوردار مى‌باشد. (جورانگ مهمترين بندر سنگاپور، پيام دريا، شمارهٔ ۶۲، آبان‌ماه ۱۳۷۶)


بنادر سنگاپور، با بنادر کشور هنگ‌کنگ که شلوغ‌ترين بندر جهان به‌حساب مى‌آيد. رقابت مى‌کنند. بندر جورانک مهمترين بندر سنگاپور مى‌باشد که در سال ۱۹۶۵ تأسيس شده و مسؤوليت مديريت و توسعهٔ آن نيز به عهدهٔ هيئت امناى شهر جورانگ مى‌باشد. اين بندر مهمترين و عمده‌ترين دروازهٔ حمل و نقل کالاهاى صنعتى و عمدهٔ کشور سنگاپور محسوب مى‌شود. سواحل بندر فوق به‌طور طبيعى از عمق مطلوبى برخوردار بوده و با برخوردارى از تجهيزات و امکانات و زيرساخت‌هاى جديد به يکى از بنادر پيشرفته جهان تبديل شده است، به‌همين دليل اين بندر از اهميّت اجتماعى و سياسى بسيار بالايى برخوردار است. طى سال ۱۹۹۶ بيش از ۳/۱۲ ميليون تن بار و کالا به اين بندر وارد و خارج شده است که حدود ۹/۵ ميليون تن از اين کالاها از نوع فله‌اى جامد و مايع بوده‌اند که اهم آنها عبارتند از (جورانگ مهمترين بندر سنگاپور، پيام دريا، شماره۶۲، آبان‌ماه ۱۳۷۶): کلينگر سيمان، مس، مواد شيميايي، غلات، کود، شکر خام، سوخت و روغن‌هاى صنعتي. حدود ۴/۶ ميليون تن از کالاهاى حمل و نقل شده در اين بندر از نوع کالاهاى عمومى بوده‌اند که اهم آنها عبارتند از: الوار، لوله، تيرآهن، صفحات و قطعات بزرگ فلزي، مواد اوليه کاغذسازي، مواد اوليه معدنى و مواد خام موردنياز صنايع.


در اين بندر امکانات اقتصادى - تجارى گسترده‌اى نظير، منطقهٔ آزاد تجاري، ترمينال‌هاى مختلف، ترمينال‌ کالاهاى فلّه‌اي، بارانداز کشتى‌هاى تفريحي، انبارهاى کالا، مراکز توزيع، محل پذيرش وسايل نقليه، يک مرکز تجارى جهانى و انبار کالاهاى سردخانه‌اى وجود داد.


نرخ کرايه حمل کانتينرهاى صادراتى (فعلي) از مبداء حمل بنادر جنوبى ايران به مقصد سنگاپور براى کانتينر ۲۰ فوتى متعلق به کشتيرانى ۵۰۰ دلار و ۴۰ فوتى ۸۰۰ دلار مى‌باشد.


در مورد حمل و نقل هوايى بايد گفت که سنگاپور دروازهٔ اصلى هواپيمايى در منطقهٔ آسيا - اقيانوسيه است. سنگاپور با ۱۰۱ شهر در ۵۱ کشور مهم جهان از طريق ۶۵ خط هوايى مرتبط مى‌باشد. آسمان سنگاپور در جهان بسيار آزاد است. در حال حاضر سنگاپور با ۹۰ کشور جهان و موافقت‌نامهٔ خدمات هوايى با ايالات متحده، برونئى و نيوزلند موافقت‌نامهٔ آسمان آزاد دارد. ۴۷ هکتار از زمين‌هاى مهمترين فرودگاه سنگاپور يعنى چانگى به‌عنوان منطقهٔ آزاد عمل مى‌کند. اين فرودگاه ۷ ترمينال محمولهٔ هوايى دارد که هشتمين ترمينال آن نيز تا سال ۲۰۰۱ مورد بهره‌بردارى قرار خواهد گرفت.


سيستم جاده‌اى در سنگاپور به‌خوبى حفظ شده است و ترافيک از طريق استفاده از برنامه‌هاى قيمت‌گذارى جاده و سهميهٔ وسائط نقليهٔ عمومي، مديريت مى‌شود. (سنگاپور از آگوست ۱۹۹۸ سيستم الکترونيکى قيمت‌گذارى جاده‌اى را به‌کار مى‌برد). سيستم حمل و نقل عمومى سنگاپور شامل سيستم کارآمد و فراگير زيرزمينى و بسيار مدرن (M.R.T) مى‌باشد که در کوتاهترين زمان مسافران را به مقصد مى‌رساند. البته در سيستم حمل و نقل عمومى سنگاپور، اتوبوس، تاکسى و اتوبوس‌هاى جهانگردى نيز قابل مشاهده هستند. اين سيستم‌ها با قيمت معقولي، کل سنگاپور را پوشش مى‌دهند.


تاکسى‌هاى اين کشور به تعداد زياد، ارزان و مجهز به تهويهٔ مطبوع هستند و بيشتر رانندگان تاکسى‌ها به زيان انگليسى صحبت مى‌کنند. ورود اتومبيل‌ها به مراکز تجارى مشمول ۳ دلار تعرفه مى‌باشد. در ضمن سيستم اتوبوس‌رانى داخل شهرى سنگاپور تميز و کارآمد مى‌باشد. اتوبوس‌هاى برون‌شهرى و درون شهر تمام جزيره را پوشش مى‌دهند. مسير تمام اتوبوس‌ها در راهنماى شبکه جابه‌جايي در اکثر روزنامه‌فروشى‌ها‌، کتابفروشى‌ها، ايستگاه‌هاى قطار و بعضى از هتل‌ها، (به‌قيمت ۴/۱ دلار سنگاپور) قابل تهيه است.

خدمات حقوقى در ثبت شرکت‌ها و علائم تجارى

در کشور سنگاپور کليهٔ فعاليّت‌هاى تجارى به‌شکل شرکت يا نمايندگى‌ها در ادارهٔ ثبت شرکت‌ها و بازرگانى (Registery of Companies and Business) (R.C.B) به‌ثبت مى‌رسند. و کليهٔ افراد حقيقى و حقوقى مى‌توانند در يکى از ۵ شکل شرکتى که در اين اداره مشخص شده است، اقدام به تأسيس شرکت و انجام فعاليّت نمايند. براساس قوانين مالکيت خصوصى و معنوى از اين شرکت‌ها و انحصارات آنها حمايت صورت مى‌گيرد.


علائم تجارى نيز در سنگاپور از طريق ادارهٔ ثبت علائم تجارى و ثبت اختراعات (Registery of Trademark and Patents) به‌ثبت رسيده و حمايت مى‌شوند. اين اداره سيستمى از کليهٔ علائم تجارى را در اختيار دارد و براساس حقوق مالکيت خصوصى و معنوى از آنها نگهدارى مى‌کند. قابل ذکر است که سنگاپور قوانين بسيار سختى در مورد ثبت اختراعات و ابداعات و علائم تجارى و حق تکثير دارد و به‌شدّت از حقوق افراد حقيقى و حقوقى در اين زمينه‌ها براساس قوانين مالکيّت معنوى حمايت مى‌کند.

خدمات مسافرتى

با توجه به اينکه سنگاپور يک مرکز خريد و فروش منطقه‌اى و يک مرکز توريستى جذاب در سطح منطقه مى‌باشد. ارائه خدمات مسافرتى در اين کشور از اهميّت بسيار زيادى برخوردار مى‌باشد. علاوه بر سيستم‌هاى حمل و نقل بسيار پيشرفته و منظم سنگاپور در درون و بيرون از شهر و خدمات مسافرت‌هاى هوايي، دريايى و جاده‌اى که در ساير بخش‌ها ارائه گرديده است مى‌توان به خدمات ديگرى مانند نقشه‌ها، دفاتر جهانگردى تسهيل در ارائه مدارک و رواديد و بيمه‌نامه‌هاى مسافرتى اشاره کرد.

نقشه‌ها

در بيشتر آژانس‌هاى مسافرتي، فرودگاه‌ها و اکثر هتل‌هاى درجهٔ يک اين کشور نقشه‌هاى راهنماى انگليسى و ژاپنى به‌وفور يافت مى‌شود. نقشه‌هاى Periplus, Nelles بهترين نقشه‌هاى تجارى سنگاپور محسوب مى‌شوند. کتاب راهنماى خيابان‌هاى سنگاپور (Singapore Street Directory) بهترين راهنما براى استفاده از اتومبيل‌ و يافتن آدرس‌ها در سنگاپور مى‌باشد.

دفاتر جهانگردى

نمايندگى‌هاى داخل کشور - کميتهٔ توسعه صنعت توريسم سنگاپور (STPB) (Singapore Tourism Promation Board) دو مرکز اطلاع‌رسانى در داخل کشور برپا کرده است. اين دو مرکز که آدرس آنها در ذيل آمده با انتشار جزوات، نقشه‌ها و راهنماهاى رايگان مشکل‌گشاى بسيارى از مسافران است:


1 Orchard Spring Rd (تلفن ۷۳۸۳۷۷۷-۱۸۰۰)


(02-34 Raffles Hotel Arcade North Bridge Rd) (تلفن ۳۳۴۱۳۳۵-۱۸۰۰)

مدارک و رواديد

بيشتر مليّت‌ها براى بازديد از کشور سنگاپور نيازى به اخذ رواديد ندارند. اتباع کشورهاى مشترک‌المنافع بريتانيا (به‌جز هند)، جمهورى ايرلند، ليختن اشتاين، موناکو، هلند، سان‌مارين، سوئيس و ايالات متحدهٔ آمريکا مى‌توانند بدون محدوديت از سنگاپور بازديد کنند و هر چقدر دوست دارند در اين کشور بمانند. همچنين مردم کشورهاى اتريش، بلژيک، دانمارک و فنلاند، فرانسه، آلمان، ايسلند، ايتاليا، ژاپن، کره، لوکزامبورگ، نروژ، اسپانيا و سوئد براى سفرهاى کمتر از ۹۰ روز نيازى به رواديد ندارند.


نکتهٔ قابل توجه ديگر اين است که به‌محض ورود به سنگاپور به مسافر اقامت ۱۴ روزه تا ۳۰ روزه مى‌دهند. اخذ اقامت بيشتر از ۳۰ روز معمولاً کار بسيار دشوارى است، وليکن مقامات سنگاپورى اظهار مى‌نمايند که اکثر افراد مى‌توانند حتى تا ۹۰ روز در اين کشور به‌طور قانونى اقامت کنند. آدرس ادارهٔ مهاجرت سنگاپور در ذيل آمده است:


(Pidemco Centre, 95 Sout Bridge Rd, - Tel: 5322877)

بيمه‌نامه‌هاى مسافرتى

سنگاپور بيمه‌نامه‌هاى مسافرتى را به جهانگردان ارائه مى‌دهد که اطلاعات کامل اين بيمه‌ها را مى‌توان از دفاتر و آژانس‌هاى مسافرتى کسب کرد. جهانگردان مى‌توانند در مقابل سرقت، گم‌کردن پول و اثاثيه و ارائهٔ خدمات درمانى خود را بيمه نمايد.

آژانس‌هاى مسافرتى

آژانس‌هاى مسافرتى بسيار زيادى در سنگاپور مشغول هستند که پراکندگى آنها در سراسر سنگاپور کاملاً مشهود است. اما در منطقهٔ چايناتون پوينت (Chinatown Point) و خيابان نيوبريج (New Bridge) آژانس‌هاى بيشترى در کنار يکديگر متمرکز هستند. آژانس مسافرتى STA (تلفن ۷۳۴۵۶۱) که در ساختمان هتل اورچارد پاراد (Orchard Parade Hotel) قرار دارد، يکى از بهترين آژانس‌هاى سنگاپور محسوب مى‌گردد.

تورهاى نهادينه شده

تورهاى زيادى در اين کشور فعاليّت مى‌کنند. راهنماى رسمى سنگاپور (Singapore Official Guide) فهرست بسيارى از اين تورها را ثبت کرده است. اين تورها در زمينه‌هاى مختلفى چون؛ سفرهاى کوتاه درون‌شهرى (تورهاى شهري)، تورهاى تاريخي، تورهاى جنگلى و تورهاى رايگان فرودگاه چانگى براى بازديد از نقاط مختلف شهر فعاليّت دارند. البته تورهاى ويژهٔ ديگرى نيز براى گردش بر روى رودخانه و گردش در بندرگاه وجود دارند که بسيار مورد توجه مسافران و به‌خصوص جهانگردان خارجى مى‌باشد.


همچنين خدمات مسافرتى ديگرى نيز در اين کشور به مسافران و جهانگردان ارائه مى‌گردد که فرصت پرداختن به آنها نيست. از جمله اين خدمات مى‌توان به هتل‌ها اشاره کرد که آدرس دقيق آنها در ضميمه I ارائه گرديده است.

سرويس‌هاى اطلاعاتى و مشاوره‌اى

سرويس‌هاى اطلاعاتى و مشاوره تجارى بسيار زيادى در سنگاپور مشغول به‌کار هستند که مهمترين آنها مربوط به هيئت توسعهٔ تجارت سنگاپور (STDB, TDB) مى‌باشند. اتاق بازرگانى بين‌المللى سنگاپور (SICC)، اتاق بازرگانى و صنايع چين وسنگاپور (SCCCI)، کنفدراسيون صنايع سنگاپور (SCI)، انجمن مؤسسات اقتصادى کوچک و متوسط (ASME) و اتاق بازرگانى و صنايع هند و سنگاپور (SICCI) نيز از ديگر مراکزى هستند که خدمات اطلاعاتى و مشاوره‌اى تخصصى در زمينهٔ تجارت ارائه مى‌دهند.


البته سرويس‌هاى اطلاعاتى و مشورتى بسيار زيادى در زمينهٔ تجارت سنگاپور در شبکهٔ اينترنت وجود دارند که اطلاعات مناسبى را در زمينه بازار، فرصت‌هاى بازرگاني، سيستم‌هاى توزيع، خدمات مختلف و ... در سنگاپور ارائه مى‌دهند. آدرس و توضيحات مربوط به اين سايت‌ها در ضميمهٔ I ارائه شده است.