امروزه، کانال‌هاى توزيع عمده‌فروشى به‌سرعت در حال تغيير مى‌باشند. على‌رغم افزايش تعداد توزيع‌کنندگان عمدهٔ کالاها در سنگاپور، گرايش به اين‌گونه توزيع‌کنندگان کمتر شده است و اين، بدان علّت است که بسيارى از صادرکنندگان، خود اقدام به تأسيس دفاتر نمايندگى در سنگاپور نموده‌اند که اين نمايندگى‌ها، از قدرت مانور توزيع‌کنندگان عمده تا حدودى کاسته است.


همچنين بسيارى از خرده‌فروشان، به‌دليل دسترسى راحت‌تر به صادرکنندگان و واردکنندگان گروه‌هاى مختلف کالايي، (با توجه به کوچکى سنگاپور و با توجه به اينکه اين کشور داراى ۷ گمرک واردات مى‌باشد)، سعى مى‌کنند تا محصولات و کالاهاى مورنياز خود را اغلب از اين‌گونه کانال‌هاى توزيع خريدارى نمايند.


امروزه حتى تعدادى از کانال‌هاى سنتى توزيع به‌علّت عدم اتخاذ استراتژى مناسب جهت هماهنگى با نوع بازار، در شرف تعطيلى و خروج از بازار هستند.


سيستم‌هاى توزيع در سنگاپور معمولاً به‌صورت نمودار (۵-۲- الف) عمل مى‌کنند، اما همانطور که گفتيم اين سيستم توزيع عمده‌فروشى در حال تغيير به‌نمودار (۵-۲-۱-ب) است که امروزه با نرخ افزاينده در حال توسعه هستند.در حال حاضر، خرده‌فروشان از هر سه گروه بالادستى (صادرکنندگان، واردکنندگان، توزيع‌کنندگان و عمده‌فروشان) جهت افزايش رضايت و مطلوبيّت خود، و نيز به‌دست آوردن رضايت مصرف‌کنندهٔ نهايى بهره مى‌برند. يعنى ساختار بازار به‌صورت مدرن امروزي، به‌صورت زير است:


انواع بازارهاى عمده‌فروشى

با توجه به سنگينى رقابت در تمامى بخش‌هاى اقتصادى سنگاپور، تقريباً گروه‌هاى مختلف کالايي، بازارهاى تخصصى مخصوص به خود را دارا مى‌باشند. به‌عنوان مثال عمده‌فروشان زيادى فقط در قسمت صنايع مربوطه به الکترونيک عمل مى‌کنند، صادرکنندگان و توزيع‌کنندگان کثيرى در صنايع مواد غذايى کشاورزي، عدّه‌اى در صنايع مواد غذايى دامى و فرآورده‌هاى دريايي، عدّه‌اى در صنايع مواد نفتى و پتروشيمى فعاليّت دارند و به‌همين ترتيب بازارهاى متنوع و مختلفى را به‌صورت عمده‌فروشى ايجاد نموده‌اند.


به‌علاوه با توجه به خصوصيّات عادات مصرفى در سنگاپور، حراجى‌هاى بزرگ نيز به‌عنوان مکمّل بازارهاى عمده‌فروشى عمل مى‌کنند. انواع نمايشگاه‌ها در زمينه‌هاى مختلف باعث ايجاد سفارشات به‌صورت بسيار عمده مى‌گردد.


در کل، وجود تکثّر و تعدد در بازارهاى عمده‌فروشى سنگاپور، با توجه به اينکه حجم بسيارى از مبادلات با کشورهاى منطقه از طريق اين کشور انجام مى‌گيرد وبا توجه به رقابت شديد شرکت‌هاى چند مليّتى در اين کشور در بخش‌هاى مختلف، امر دور از ذهنى نيست.