به‌دلیل نوع خاص تجارت در سنگاپور که عمدتاً مرتبط با صادرات مجدد کالاهای وارد شده است، شرکت‌های فراوانی به‌عنوان گارگزار واسطه عمل می‌کنند که بسیاری از آنها متعلّق به کشورهای خارجی نظیر کشورهای استرالیا، انگلستان، چین، ژاپن، ایالات متحده و مالزی می‌باشند.


بخشی از فعالیّت این شرکت‌ها، مربوط به انجام بازاریابی در داخل سنگاپور است و درصدد جلب مشتری برای کالاهای وارداتی در میان خود مردم سنگاپور می‌باشند و بخشی از فعالیّت آنها مربوط به بازاریابی جهت صارات مجدد به سایر کشورهای منطقهٔ جنوب‌شرق آسیا و نیز استرالیا می‌باشد.


علاوه بر عمل واسطه‌گری توسط این شرکت‌ها در زمینهٔ فروش به شرکت‌های توزیعی محلّی و بازاریابی و فروش کالاها و محصولات به شرکت‌ها و کارخانه‌جات منطقه‌ای، این شرکت‌ها در سایر فعالیّت‌ها هم نقش تعیین‌کننده‌ای را دارا می‌باشند. از جمله این فعالیّت‌ها می‌توان به انبارداری محصولات و کالاهای وارد شده و یا آماده شده برای صادرات اشاره کرد.


همچنین این شرکت‌ها در زمینهٔ مشتری‌یابی و فروش محصولات تولید شده توسط خود سنگاپور (از جمله محصولات صنایع الکترونیک، خدمات‌دهی بیمه و حمل و نقل، خدمات‌دهی مشاوره‌ای جهت امور تجاری، محصولات مرتبط با امور مخابرات) نیز فعّال می‌باشند.

بهره‌گیری از خدمات نمایندگان شرکت‌های صادراتی در بازار کشور سنگاپور

بسیاری از شرکت‌های خارجی مطرح در سطح جهانی و شرکت‌های بزرگ، که عمدتاً آمریکایی و اروپایی می‌باشند. سنگاپور را به‌عنوان مهمترین اولویت‌ در میان سایر کشورهای آسیایی جهت دسترسی به بازارهای آسیایی (به‌خصوص آسیای جنوب‌شرق) انتخاب کرده‌اند.


این شرکت‌ها معمولاً یکی از شعب خود را در این کشور دایر کرده و براساس آن شعبه در بسیاری از شهرهای مهم و پرجمعیّت منطقه، دفاتری را دایر نموده‌اند. به‌این ترتیب این شعبات و نمایندگی‌ها در جهت افزایش فروش و در نتیجه سود شرکت‌های مادر به فعالیّت‌های فروش، بازاریابی، ارائه سرویس‌دهی و سایر پشتیبانی‌های مرتبط با محصولات خود می‌پردازند.


به‌عنوان مثال در زمینهٔ ارائه خدمات غذایی، شرکت‌های Mc Donalds, Shangri-La, Star Bucks, Hilton و نیز در زمینهٔ صنایع نفت شرکت‌های: Duch-shell British Petralium به ایجاد نمایندگی‌ها و دفاتر مختلف در این کشور پرداخته‌اند. لازم به‌ذکر است که این امر، در تمامی بخش‌ها و صنایع موجود در کشور سنگاپور اجراء می‌گردد.


همانطور که گفته شد، مهمترین هدف این شرکت‌ها علاوه بر ایجاد نمایندگی برای صادرات محصولات و خدمات خود در سنگاپور، تحت تسلّط درآوردن بازارهای دیگر کشورهای منطقه می‌باشد که با توجه به ماهیّت رقابتی این بازارها، هرکدام از این شرکت‌ها بسته به این‌که تا چه حد در آن صنعت خاص مزیّت داشته باشند، از بازار بهره‌مند می‌گردند.

بهره‌‌گیری از کانال‌های توزیع‌کنندگان و یا واردکنندگان کشور سنگاپور

برای صادرات یا واردات، استخدام یک نمایندهٔ محلّی یا یک واسطه و انعقاد قرارداد با او ضروری نیست ولی آژانس‌ها و مؤسسات محلّی ارائه‌دهندهٔ خدمات به شرکت‌های صادرکننده به سنگاپور یا واردکنندگان سنگاپور، می‌توانند در انتقال، توزیع و حتی در مراحل قبل از آن، در زمینهٔ ترخیص گمرکی، بسیار مؤثر باشند.


تعیین نمایندهٔ محلّی و توزیع‌کننده‌های سنگاپوری برای محصولات واردشده و پرداخت حق‌العمل در برابر کار انجام شده به آنها، اغلب به‌نفع شرکت‌های صادرکننده به سنگاپور است. این شرکت‌های محلّی، به‌دلیل داشتن تخصص، در ترخیص و توزیع کالاها، مجموعهٔ تسهیلات، تهیه و ارائه اسناد و مدارک لازم و سایر امور را به‌سرعت فراهم می‌آورند.


این مؤسسات به‌دلیل داشتن اطلاعات کافی از قوانین و نیز آگاهی از ظرافت‌ها و ریزه‌کاری‌ها، به‌بهترین نحو از مجاری قانونی برای ترخیص کالاها استفاده می‌کنند و به‌دلیل داشتن آگاهی در زمینهٔ نیازمندی‌های سایر شرکت‌های خارجی و یا سنگاپوری موجود، توانایی فوق‌العاده‌ای در توزیع محصولات دارند.


در زمینه حقّ‌العمل این‌گونه شرکت‌ها، باید گفت که اغلب میزان آن با مذاکره و صحبت و چانه‌زنی بین دو طرف تعیین می‌گردد و بعد از انعقاد قرارداد مربوط (در زمینهٔ ترخیص کالا از گمرکات و یا توزیع آن در سنگاپور و یا تحویل آن به چند شرکت خاص و یا نگهداری آن کالا)، آن شرکت موظف است به تعهّدات خود به‌طور کامل عمل نماید، در غیر این‌صورت ملزم به‌پرداخت غرامت‌های ناشی از خسارات وارده خواهد بود.


لازم به‌ذکر است که خدمات این‌گونه شرکت‌ها در زمینهٔ محصولات کشاورزی و شیلات، وسایل و تجهیزات بهداشتی و پزشکی، کلیهٔ مواد غذایی، صنایع شیمیایی و مشتقّات آنها، تجهیزات مورد نیاز صنایع نفت و گاز، محصولات تولیدات صنایع پتروشیمی، صنایع مرتبط با فولاد، وسایل و تکنولوژی‌های کامپیوتری هوشمند (اعم از نرم‌افزار، انواع ICها و سخت‌افزار)، انواع وسایل نقلیه و واردات آنها، پوشاک و منسوجات و ... و نیز خدمات تسهیلی امور مالی، خدمات حمل و نقل، خدمات بیمه‌ای و ... صورت می‌گیرد.

ارتباط با نمایندگان تجاری کشور موردنظر در ایران

متأسفانه در حال حاضر کشور سنگاپور در ایران دارای کنسولگری و سفارت‌خانه نمی‌باشند و ارتباط رسمی بین دو کشور از طریق نهادهای رسمی و وزارت امور خارجه به‌دلیل فقدان تشکیلات اداری مرتبط در دو کشور میّسر نیست.

نشریات تخصصی

در زمینه تجارت و بازاریابی می‌توان به دو نشریه مهم سنگاپور اشاره کرد:


۱. هفته‌نامه ASEAN Business (POB91, Singapore 3)

۲. ماهنامه Asian Research Bulletin, (Alexandra Post Office, POB91, Snigapore 3)


بیشتر نشریات سنگاپور در زمینه‌های تجاری و بازاریابی منطقه‌ای می‌باشد. از جمله نشریات دیگر این کشور می‌توان به کتاب‌های زیر که به‌طور سالانه در سنگاپور انتشار می‌یابند اشاره کرد. این کتاب‌ها حاوی مطالب مختلف در زمینهٔ بازاریابی، تجارت و آدرس شرکت‌ها و مراکز مهم تجاری و معاملات و واردکنندگان و صادرکنندگان سنگاپوری و همچنین اطلاعات دقیق در مورد بخش‌های مختلف اقتصادی کشور سنگاپور می‌باشند:


1. Manufactures Link:
    A Business Guid to Singapore Products and Services
    A Publication of The Singapore Manufactures Association
2. Trade Link:
    A Publication of Singapore Manufactures Association
3. Singapore Exporters
4. Time Business Directory Singapore URL:http://www.riet.org


از جمله نشریات دیگری که در زمینه‌های مختلف در سنگاپور انتشار پیدا می‌کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


1. Eastern Trade Gazette [POB 21, Thomson Road, Singapore - دو هفته‌نامه]
2.Economic Bulletin. Singapore International Chamber of Commerce (Denmark House, Singapore 0104, Fax):[65]2242785.Telex:25235 RS
3. Singapore Manufactures. Published by Manufactures Association of Singapore, World Trade Center, One Maritime Square, Telok Balngah Road, Ste.201, Singapore 0409 Telex: 24992 SMA RS
4. Singapore Shipping & Shipbuilder. POB 3136, Singapore (ماهنامه)
5. Singapore This Week.422 Thomson Road, Singapore (هفته‌نامه)
6. Singapore Yearbook.422 Thomson Road, Singapore (سالنامه)
7. Showcase. International Chamber of Commerce, Denmark House, Singapore 0104. Fax: (65)2242785 Telex: 252535 RS.
8. Straits Times Annual. 422 Thomson Road, Singapore (سالنامه)