روابط دو کشور همسايه از سال ۱۹۸۹ و هم‌زمان با تغيير نظام کمونيستى در لهستان و اتحاد دو آلمان تا کنون از رشد و توسعهٔ قابل ملاحظه‌اى برخوردار بوده است. روابط دو کشور در بخش سياسى در عالى‌ترين سرخ خود قرار دارد. مقامات آلمانى بويژه هلموت کهل در دوران صدرات خود توجه زيادى به تغيير نظام کمونيستى و پيشبرد اصلاحات سياسى و اقتصادى لهستان داشته‌اند. آلمان در پيوستن لهستان به ناتو نقش مهمى ايفاء نموده و مقامات اين کشور قول مساعد داده‌اند تا قبل از شروع انتخابات پارلمان اروپا در سال ۲۰۰۴ پيوستن لهستان به اتحاديهٔ اروپا قطعى شود.


روابط اقتصادى بين دو کشور همسایه نيز بسيار گسترده بوده است. ۴۰ درصد حجم مبادلات تجارى لهستان با کشور آلمان مى‌باشد. سهم کالاها و محصولات صنعتى بيش از ۸۰ درصد واردات لهستان ار آلمان بوده که ۶۰ درصد آنها پس از ساخت مجدداً به آلمان صادر مى‌گردند. به‌طور سنتى کشور آلمان وارد کننده محصولات کشاورزى و مواد غذايى لهستان بوده است که اين محصولات بخش اعظم صادرات لهستان به اين کشور را تشکيل مى‌دهند.


آلمان طى سال‌هاى اصلاحات اقتصادى در لهستان نخستين شريک تجارى اين کشور بوده که تجارت مرزى بيش از ۳ ميليارد دلار از حجم مبادلات تجارى دو کشور را تشکيل مى‌دهد.


همکارى نظامى بين دو کشور نيز از توسعه مناسبى برخوردار بوده است. آلمان در راستاى همگامى نيروهاى نظامى و صنايع دفاعى لهستان با استانداردهاى ناتو قراردادهاى نظامى متعددى را با لهستان امضاء کرده است. طى مهمترين قراردادى که بين توليدکنندگان صنايع نظامى آلمان و کارخانجات صنايع نظامى لهستان در سال ۲۰۰۱ امضاء شد مقرر گرديد آلمان ۱۲۸ دستگاه تانک لئوپارد ۲۴ را با تجهيزات کامل و مهمّات و ۲۳ فروند هواپيماى جنگندهٔ ميگ ۲۹ تجهيز يافته با راکت به لهستان ارسال نمايد.