ارتباطات در شبه جزيره مالزى در وضعيت بسيار خوبى قرار دارد. سرويس‌هاى هوائى و دريايى مختلف شبه‌جزيره مالزى را به ايالت ساراواک و صباح مرتبط مى‌سازد. زيرساخت‌هاى حمل و نقل در مالزى به طور مستمر در حال بهبود است. اداره بزرگ‌راه‌هاى مالزى که يک اداره دولتى است در سال ۱۹۸۰ با هدف ايجاد شبکه راه‌هاى سريع‌السير شکل گرفت. شهرهاى عمده در قسمت غربى ساحل به وسيله يک بزرگراه شمال به جنوب و با طولى در حدود ۱۰۰۰ کيلومتر با يکديگر ارتباط دارند.


حمل و نقل شهرى

حمل و نقل شهرى در مالزى توسط اتوبوس‌هاى معمولي، مينى‌بوس، تاکسى و سه‌چرخه‌هاى رکاب‌دار انجام مى‌گيرد. شهر کوالالامپور و حومه توسط هشت شرکت خصوصي، مينى‌بوس‌هايى که امتياز کار در خطوط معينى را دارند و نيز شرکت تاکسى‌رانى که دراى مجوز کار است، اداره مى‌شود. تعداد خطوط اتوبوس‌رانى کوالالامپور ۱۷۴ خط است که طول آنها به ۳۸۰۶ کيلومتر مى‌رسد. در حال حاضر تعداد ۹۶۹ دستگاه اتوبوس شامل تاتا، مرسدس‌بنز، ليلاند، هينو، برفورد، ايسوزو، ولوو و آلبينو که توسط هشت شرکت اداره مى‌شوند، هر کدام اجازه فعاليّت در بخشى از محدوده شهرى را دارند.


مينى‌بوس‌رانى نيز تحت نظارت هيئت صدور مجوز حمل و نقل جاده‌اى است. مينى‌بوس‌ها در ۳۸ خط فعاليّت مى‌کنند. مينى‌بوس‌هاى مذکور شامل مدل‌هاى بنز و فورد ۱۶ نفره و ۲۵ نفره است.

راه‌آهن

راه‌آهن دولتى مالزى حدود ۲۱۲۷ کيلومتر در شبه‌جزيره مالزى خط‌آهن دارد. خط‌آهن اصلى سنگاپور از ساحل غربى اين کشور تا باتروث در جزيره پنانگ امتداد يافته است. از منطقه بوکيت مرتاجام واقع در نزديکى باتروث خط‌آهن به طرف مرز شمالى کشور امتداد يافته و در پدانگ به خط‌آهن تايلند متصل مى‌شود. خط‌آهن شرقى به طول ۵۲۶ کيلومتر از جماز تا تامپت واقع در کلانتان امتداد دارد و يک خط فرعى ۲۱ کيلومترى از پالريس به راه‌آهن دولتى تايلند در ايستگاه مرزى سانجى گلوک متصل مى‌شود خطوط فرعى راه‌آهن به بنادر فعال کشور، در ديسکون، تلوک انتيان، کلانگ و جودنى متصل شده است.سازمان (Keretapi Tanah Melayu-KTM) را مى‌توان بزرگترين سازمان حمل و نقل کشور دانست که انواع مختلف کالا را از انواع غلات تا ماشين‌آلات حمل مى‌کند و امروزه شبکه راه‌هاى آن به بيش از ۲۱۰۰۰ کيلومتر مى‌رسد. اين راه‌ها طول و عرض و شما و جنوب شبه‌جزيره مالزى را به هم متصل مى‌کند. خط شمالى راه‌آهن به اسکله‌ها و تسهيلات بندى در جزيره پنانگ (Penang) نيز خدمات ارائه مى‌دهند. قطارهاى بارى سريع بين سنگاپور، کوالالامپور و باترورث و همچنين سرويس‌هاى مسافرتى سريع‌السير در همين خطوط و همچنين خطوط بانکوک - تايلند مورد استفاده قرار مى‌گيرند.

هوانوردى کشورى و فرودگاه‌ها

مالزى پنج فرودگاه مهم بين‌المللى در کوالالامپور، کوتاکتيابالو، پنانگ، جاهور و کوچينگ دارد. علاوه بر اين، فرودگاه‌هاى آلوراستار، ايپاه، کوتاباهرور، کوتاترنگانو، کوانتان و کالاکا در شبه‌جزيره مالزي، سيبى و مايرو در ساراواک، سانداکان، تاوائو و لابوان در صباح، پروازهاى داخلى دارند. در عين حال تعدادى باند فعّال نيز در کشور وجود دارد.کشورهاى خارجى که خطوط هوائى مالزى به آنها پرواز دارد عبارت‌اند از: استراليا: برونئي، چين، امارات‌متحده عربى (دوبي)، فرانسه، آلمان، بندر هنگ‌کنگ، هند، اندونزي، ژاپن، هلند، کره، فيليپين، عربستان، سنگاپور، سرى‌لانکا، تايوان، تايلند و انگليس.


قرار داشتن مالزى در تقاطع راه‌هاى آسيائى جنوب‌شرقى آن را به يک مرکز حمل و نقل کالا تبديل کرده است. تسهيلات هوائى مالزى براى حمل کالا بويژه در پنج فرودگاه بين‌المللى آن از امکانات بسيار پيشرفته‌اى برخوردارند.


خدمات حمل هوائى کالا در مالزى توسط خطوط هوائى مالزى انجام مى‌شود که از ۳۷ پرواز ثابت به مقصدهاى داخلى کاميون‌هاى حمل کالا به محل مربوطه در هر جاى شبه‌جزيره مالزى بهره مى‌گيرد. خطوط هوائى مالزى همچنين به ۴۴ مقصد بين‌المللى در ۲۴ کشور در اروپا، استراليا، آمريکا، آفريقا و آسيا کالا حمل مى‌کند. علاوه بر اين، خدمات حمل هوائى کالا در بسيارى از خطوط هوائى بين‌المللى نيز ارائه مى‌شود.

تسهيلات حمل و نقل کالا

امروزه در مالزى شرکت‌ها گوناگونى به ارائه خدمات کانتينرى حمل و نقل کالا، مانند حمل کانتينر، ارسال محموله، انبارداري، توزيع خدمات ترخيص کالا در بنادر و تعمير و اجاره کانتينر اشتغال دارند.


مشتريان و گيرندگان کالا در مالزى با استفاده از شبکه‌اى شامل دفاتر و شعبات شرکت‌هاى مذکور از حمل و نقل سريع، کارآمد و قابل‌اطمينان کالا بهره‌مند مى‌شوند. بيشتر شرکت‌ها به حمل و نقل کالا در سطح بين‌المللى نيز مى‌پردازند.


- حمل کانتينر: اين‌گونه حمل کالا در مالزى به وسيله شش شرکت حمل و نقل انجام مى‌گيرد. اين شرکت‌ها از انواع گوناگون تريلر و نيروهاى محرکه برخوردارند که وسايل نقليه مناسب با نوع کالا را نيز در اختيار دارند.


- ارسال محموله: اين‌گونه خدمات در سراسر مالزى توسط شعب مختلف مؤسسات ارسال محموله انجام مى‌گيرد. اين مؤسسات محموله‌ها را به مقصدهاى بين‌المللى نيز ارسال مى‌کنند.