موسسه تحقيقات صنعتى و استاندارد مالزى:


(Standards and Industril Institute of Malaysia - SIRIM)


در سال ۱۹۷۵ به عنوان مرجع قانونى تحت نظر وزارت علوم، فن‌آورى و محيط‌زيست تأسيس شد. وظايف SIRIM عبارت است از:


- ارائه استانداردها و توسعه يک سيستم کنترل کيفيت و استانداردسازى براى توليدات ساخت مالزي


- ارتقاء و بهبود بهره‌ورى در بخش صنعت


- ارتقاء رفاه، سلامتى و بهداشت صنعتى و عمومى و انجام تحقيقات صنعتى با هدف:


۱. بهبود روش‌ها و فزاينده‌هاى فنى


۲. کشف (ابداع) روش‌ها و فرايندهاى جديد


۳. ترغيب استفاده از توليدات ساخت مالزى


۴. متناسب کردن فن‌آورى پيشرفته ديگر کشورها براى استفاده در مالزي


از ديگر اهداف SIRIM مى‌توان به کاربرد نتايج تحقيقات به منظور انتقال فن‌آورى و خدمات مشاوره‌اى به صنايع براى کمک به استقرار استانداردها و بهبود فنون و روش‌هاى توليد اشاره کرد.


طراحى استانداردها در SIRIM، استانداردها، اطمينان کيفى و مترولوژى را توسعه مى‌دهد. واحد توسعه استانداردها داراى يک مجموعه ۱۴۴۲ استانداردى براى استفاده مصرف‌کنندگان و کاربرد در صنايع مى‌باشد. حوزه‌هاى تحت پوشش اين واحد عبارت‌اند از: بخش کشاورزي، شيميائي، داروسازي، مهندسى شهرى و ساختمان‌سازي، فنون الکترونيکى و صنايع مهندسى مکانيک و مصارف عمومى توليدات.


SIRIM همچنين ارائه دهنده مقررات مواد غذائى تازه (که از سال ۱۹۸۵ برعهده آن گذاشته شده است) مى‌باشد، ضمن آنکه به توسعه يک کُد ملى عملى به منظور تضمين آزمايشگاه‌ها مبادرت مى‌ورزد.


شرکت توسعه صنايع اتومبيل‌سازى مالزى (Poroton Saga)، کنترل کننده استانداردهاى اجزاء اتومبيل مانند مهره‌هاى چرخ، کمک‌فنر: بالشتک‌هاى صندلي، کابل‌هاى کنترل و ... مى‌باشد.


استانداردهاى SIRIM همچنين در ارتباط با ساخت‌وساز صنايع مربوط به چسب‌چوب، لوازم بهداشتى ساخته شده ار قالب‌هاى پلاستيکى و لوله‌هاى ضايعاتى پلاستيکى به کار گرفته مى‌شوند.


واحد معيار سنجى (Metrology) اين مؤسسه، معيارها و درجه‌بندى خدمات را در زمينه‌ها مختلف و به منظور دستيابى به سطوح بالاى کيفيت، در توليدات کارخانجات محلى و براى ارتقاء محصولات صادراتى که با سطوح استانداردهاى بين‌المللى در رقابت هستند ارائه مى‌کند.


خدمات معيارسنجى به گاز مايع طبيعى مالزى در بينتولا (Bintulu)، ساراواک، و کود شيميائى بينتولاى آسه‌آن در ساراواک، شرکت عرضه‌کننده لوازم برقى ساراواک تمامى شرکت‌هاى نفتى فعال در مالزى ارائه مى‌شود. SIRIM خدمات متنوعى را براى تجهيزات و استانداردهاى مورد استفاده با به کارگيرى مقتدرانه معيارها و مقياس‌هاى کاربرى فراهم مى‌کند.


واحد تضمين کيفيت اين مؤسسه، طرح نشان اطمينان را به صورت يک ضمانت مجزا، براى اطمينان از برابرى کامل توليدات با شاخص‌هاى کيفيت در استانداردهاى مالزى به کار مى‌گيرد. اين طرح دو نوع از روش‌هاى کسب اطمينان را مورد استفاده قرار مى‌دهد. به منظور اطمينان از مطابقت کامل با استانداردهاى مورد نظر، محصولات مورد آزمايش‌هاى لازم و کافى قرار مى‌گيرند. همچنين بررسى و ارزيابى از نحوه استقرار خطوط کنترل کيفيت در کارخانجات و نظارت و کنترل منظم محصولات از طريق آزمايش نمونه‌هاى تصادفى موجود در بازار و کارخانه به عمل مى‌آيد. محموله‌هاى بسته‌بندى شده از طريق انتخاب نمونه تصادفى به منظور اطمينان از انطباق کامل محموله‌ با استانداردهاى مالزى مورد آزمايش قرار مى‌گيرد.


تأييد کيفيت محصول توسط SIRIM، به وسيله مارک‌هاى (علائم) وابسته به هر يک از طرح‌هاى کنترلى که در بالا به آنها اشاره شد مى‌تواند مورد شناسائى قرار بگيرد. در حال حاضر دو نوع از علائم مورد استفاده قرار مى‌گيرد، علامت استاندارد و علامت مطابقت کالا. علامت استاندارد نشان دهنده آن است که محصول به‌طور کامل براساس استاندارد مالزى توليد شده است. علامت مطابقت مالا براى تطبيق يک محصول با استانداردهاى مالزى به منظور تضمين کيفيت محصول مورد استفاده قرار مى‌گيرند. در مواردى که استاندارد کشور واردکننده باشد استانداردهاى مناسب خارجى يا بين‌المللى مورد استفاده قرار مى‌گيرد.


برچسب‌هاى کنترلى SIRIM نشان‌دهنده فعاليّت‌ها و کاربردهاى مقتدرانه و معتبر طرح‌هاى تضمين کيفيت مؤسسه است. اين برچسب‌ها به صورت اجبارى روى محصولات چسبانده مى‌شوند و روى فهرست کنترل اقلام نيز مشخص مى‌شوند. اين فهرست شامل ۲۸ قلم کالاى الکتريکى و ۴ قلم کالاى حمل و نقل جاده‌اى است.


نوع ديگرى از برچسب‌هاى کنترلى SIRIM مختص اقلامى است که به صورت محموله‌هاى بسته‌بندى شده هستند و به منظور اطمينان و کنترل آنها مورد بازرسى و برچسب‌زنى قرار مى‌گيرند. به عنوان مثال، برخى از محموله‌هائى که مشمول اين نوع طرح تضمين کيفيت قرار مى‌گيرند عبارت‌اند از محموله‌هاى الوارهاى چوبى و محموله‌هاى پلاستيک فايبرگلاس که در توليد موتورسيکلت‌ها به‌کار مى‌روند.


دو طرح ديگر علامت‌گذارى تضمين کيفيت SIRIM براى لاستيک و کاکائو به‌کار گرفته مى‌شود که از عمده‌ترين کالاهاى صادراتى مالزى هستند.