حزب دموکرات مسيحى مردم

اين حزب در حدود ۱۸،۰۰۰ عضو دارد که بر اساس آمار مطبوعاتى ۹۰% آنان در خارج از پايتخت زندگى مى‌کنند. ۲۵% اعضاء در بين سنين کمتر از ۳۵ سالگى هستند. حزب داراى ۲۱ نماينده در پارلمان ملي، ۱۲۰ شهردار و ۱۲۰۰ نماينده در شهردارى‌ها و مراکز اداره امور محلى است. اين حزب در شهريور ۱۹۹۱ در شهر سومباتلى (Szombathel) در غرب مجارستان تشکيل گرديد و خود را يک حزب ميانه‌رو معرفى کرد. ترزا سيلاتى چر (Terezia Szilagyi Csaszan) از رهبران حزب طى مصاحبه‌اى با اشاره به اينکه اعضاى حزب در حال افزايش است برنامه تدارکاتى حزبش براى انتخابات ۱۹۹۴ را تقويت سازمان‌هاى حزبى نظير اتحاديه معلمان مسيحي، سازمان بازنشستگان و تلاش در جهت آگاهى سياسى آنها توصيف کرد. وى گفت ما روابط خود را با سازمان‌هاى اجتماعى که نسبت به حزب سمپاتى دارند نيز تقويت کرديم و در بعد خارجى روابط خوبى با احزاب دموکرات مسيحى هلند و آلمان داريم، خانم ترزا چر در خصوص سياست حزب دموکرات مسيحى مردم در سال ۱۹۹۲ گفت، که سياست گام به گام سياسى نمودن جامعه ادامه خواهد يافت و کوشش خواهد شد روند دادن اطلاعات به مردم و جذب اعضاى جديد در سراسر کشور تقويت گردد.

حزب خرده مالکان مستقل

حزب خرده مالکان مستقل (Independenz Small Holdersp) داراى ۶۰۰۰ عضو و بيش از ۱۶۳۰ سازمان حزبى در سراسر کشور است. حزب داراى ۴۵ نماينده در پارلمان مى‌باشد که اخيراً در پى اختلافات درون حزبى تنها ۱۲ تن از آنها به رهبرى کنونى حزب وفادار مانده‌اند و ۳۳ نفر مابقى از خط رهبرى کنونى حزب تبعيت نمى‌کنند و رهبران حزب نيز تصريح کرده‌اند که آنان را نمايندگان مشروع حزب تلقى نمى‌کنند.


اين حزب داراى اختلافات درون گروهى است و علت آن از زمانى بود که از وزراء و معاونين و سه وزير کابينه که عضو حزب مى‌باشند درخواست نمود تا طى بيانيه‌اى وفادارى خود را به حزب اعلام نمايد.

ليگ دموکرات‌هاى جوان (League of Young Democrats)

ليگ دموکرات‌هاى جوان داراى ۱۳،۲۵۲ عضو و ۴۶۸ سازمان محلى است. دموکرات‌هاى جوان ۲۲ کرسى در پارلمان محلى مجارستان دارند. اين گروه داراى ۱۰ شهردار در شهرهاى مختلف از جمله يکى از مناطق بوداپست است و ۵۸۶ نماينده آن در مراکز اداره امور شهرى مناطق بيشتر از ۱۰،۰۰۰ نفر جمعيت حضور دارند، همچنين، در انتخابات شوراهاى محلى ليگ دموکرات‌هاى جوان و گروه دموکرات‌هاى آزاد به‌طور مشترک ۴۵۳ نماينده به شوراهاى محل اعزام داشته‌اند. اين گروه توسط يک هيئت ۱۳ نفره اداره مى‌شوند.


روزنامه آنها نظم جديد است و با حزب سوسياليست کارگرى آلمان در ارتباط هستند رهبر اين گروه فردى ۵۲ ساله به‌نام اشتوان گيورکش مى‌باشد.

حزب سوسياليست مجارستان

حزب سوسياليست مجارستان در سال ۱۹۸۹ در بوداپست بنيان‌گذارى شد. رهبران آن عناصر اصلاح‌طلب حزب کمونيست حاکم بر مجارستان بودند. هورن آخرين وزير خارجه نظام کمونيستى و رئيس کنونى حزب سوسياليست و رئيس کميته روابط خارجى پارلمان مجارستان است. ماتياش سروش آخرين رئيس‌جمهور نظام کمونيستي، نمت آخرين نخست‌وزير کمونيست، ژرونيرش طراح اصلاحات دهه ۷۰ و عضو شوراى رهبرى چهار نفره حزب سوسياليست کارگرى قبل از انشعاب بودند. اين حزب از اصول احزاب بين‌المللى سوسياليست حمايت مى‌کند. و خود را ملزم به حمايت از منافع کارگران، کارمندان و اعضاى اتحاديه‌هاى کارگرى مى‌داند. اين حزب در بعد اقتصادى بر اصول مالکيت مختلط استوار است.


اين حزب داراى ۴۰،۰۰۰ عضو است و ۳۳ کرسى در پارلمان دارد و چهارمين حزب قدرتمند مجارستان مى‌باشند.


اين گروه، گروه رفرميست حزب حاکم رژيم گذشته هستند که يک سوم آنها در پايتخت هستند و ۴۰% اعضاء داراى مدارک دانشگاهى هستند. سوسياليست‌ها در اولين انتخابات شهردارى و مسؤولين اداره امور عالى توانستند پست ۶۰ شهردار و ۱۰ معاون شهردار و ۶۰۰ نماينده را به‌خود اختصاص دهند.

حزب دموکرات‌هاى آزاد

حزب دموکرات‌هاى آزاد در حال حاضر بزرگترين حزب اپوزيسيون به‌شمار مى‌رود و دومين حزب بزرگ پس از محفل دموکراتيک مجارستان است.


اين حزب يک منشور به‌نام منشور دموکراتيک در سپتامبر ۹۱ منتشر کرد که به اعضاى ۱۶۰ نويسنده، خبرنگار، اقتصاددان، سياستمدار، نماينده پارلمان اپوزيسيون و يک نماينده از حزب خرده مالکان بود. اين منشور، ۱۷ ماده به‌عنوان چه نوع جمهورى مى‌خواهيم داشت و طى آن به حرکت بطيء پروسه انتقال به نظام دموکراتيک اعتراض شده بود.


اعم نکات آن در ذيل آمده است:


۱. منشور دموکراتيک شرط اساسى دموکراسى را حمايت از استقلال بخش خصوصى در مقابل دخالت‌هاى زياد دولت دانسته است.


۲. امضا‌ءکنندگان خواهان خروج دولت از اکثريت بخش‌هاى اقتصادى و تسريع در پروسه خصوصى نمودن اقتصاد به‌ويژه خروج کمپانى‌ها و بانک‌ها از کنترل مستقيم دولت شده‌اند.


۳. توجه به عنصر هزار فاميل خطى (Political Nepotism) نبايستى نقشى در انتصاب رهبران باشد؛ بلکه بايستى تنها شايستگى ملاک قرار گيرد.


۴. راديو تلويزيون بايستى مستقل از دولت، احزاب و شوراهاى محلى باشد.


۵. آزادى مطبوعات نمى‌تواند توسط انحصارات دولتي، بانک‌هاى وابسته به دولت و يا از طريق ارعاب روزنامه‌نگاران محدود شود.


۶. دولت بايستى سيستم امنيت اجتماعى را تضمين نمايد، اتحاديه تجارى مستقل براى حمايت از منافع کارکنان تشکيل دهد و از فعاليت اتحاديه در مقابل انتقام‌جويى حمايت کند.


۷. امضاء‌کنندگان اعلاميه تمامى اشکال مقابله به شکل‌هاى سياسى و هر تلاشى که به رأى دادگاه‌ها تأثير گذارد را نفى مى‌کنند.


۷. امضاء‌کنندگان اعلاميه تمامى اشکال مقابله به شکل‌هاى سياسى و هر تلاشى که به رأى دادگاه‌ها تأثير گذارد را نفى مى‌کنند.


۸. به‌منظور مبارزه با تمامى اشکال محروميت، اعلاميه خواهان اعطاى حقوق اقليت‌هاى نژادى مقيم مجارستان به‌منظور حفظ و تقويت هويت آنها شده است.


۹. حمايت از فرهنگ و علوم و انتصاب رؤساى مؤسسات فرهنگى بايستى در حيطهٔ عمل مسؤولين و متخصصين که وابستگى به‌جايى ندارند مطمح نظر باشد. اين حزب داراى ۳۲،۲۵۸ عضو است که ۹۶۲۳ نفر در پايتخت و بقيه در شهرها و استان‌هاى ديگر هستند.