مهاجرت در بنگلادش را از چند ديد مى‌توان مورد بررسى قرار داد: يکى مهاجرت روستائيان از مناطق کشاورزى به شهرها و مراکز مهم تجارى و صنعتى و ديگري، مهاجرت از بنگلادش به ديگر کشورهاى شبه قاره هند و بالعکس مى‌باشد. از اوائل دهه ۵۰ که بنگلادش (به‌عنوان جزئى از پاکستان) از هند جدا شد، هندوهائى که ساکن بنگلادش بودند به هند مهاجرت کردند و شمارى از آنها نيز در سال ۱۹۷۱ که بنگلادش از پاکستان جدا شد به هند فرار کردند. دولت هند ترجيح داد ورود غيرقانونى اتباع بنگلادش را ناديده بگيرد تا موجب مسئله اساسى نگردد. به‌عبارت ديگر شمار هندوها در بنگلادش از زمان چدائى پاکستان از هند در ۱۹۴۷ کاهش قابل ملاحظه يافته است. آنها در ۱۹۶۱ حدود ۱۸ درصد از جمعيت را تشکيل مى‌دادند، ولى در سال ۱۹۷۸ به کمتر از ۱۴ درصد کاهش يافتند.


از ديگر مهاجرت‌ها، مهاجرت مسلمانان از هند به بنگلادش مى‌باشد. اين مسلمانان از ايالت شمالى هند به نام بيهار پس از جدائى پاکستان از هند به بنگلادش مهاجرت کردند. در ۱۹۷۱ شمار آنها ۶۰۰ هزار نفر بود. بيهارى‌ها در ۱۹۷۱ از اقدامات ارتش پاکستان عليه پاکستان شرقى (بنگلادش فعلي) حمايت کردند. اين امر سبب شد که بنگلادشى‌ها با آنان دشمن شوند. پس از استقلال بنگلادش نيز شمارى از آنها به پاکستان رفتند و عدهٔ کمى در جامعه بنگالى مخلوط شدند و بعضى از آنها در اردوگاه‌ها در بنگلادش منتظر انتقال به پاکستان مى‌باشند.


اين مهاجرت‌ها بيشتر در داخل شبه قاره بود. ولى به‌واسطهٔ آنکه بنگلادش از نظر اقتصادى فقير و کشورى پرجمعيت مى‌باشد و موفقيت چندانى در زمينه علوم و فنون نداشته است و در معرض مصائب و بلاياء طبيعى فراوان بوده است، استعداد مهاجرت‌پذيرى ندارد و برعکس گروه‌هائى از مردم اين کشور سرزمين خود را براى پيدا کردن شرايط زندگى بهتر ترک مى‌کنند.


در حال حاضر بيش از يک ميليون نفر بنگلادشى در انگليس به سر مى‌برند. اين افراد گرچه قطع رابطه با سرزمين مادرى خود نکرده‌اند؛ ولى براى هميشه در انگليس زندگى مى‌کنند. علاوه بر آنها عده زيادى از اتباع بنگلادش در آمريکا، کانادا و کشورهاى اروپائى بسر مى‌برند. از اوائل دهه ۷۰ و ۸۰ فرصت‌هاى جديدى براى اين افراد در خاورميانه و به‌خصوص کشورهاى غربقى منطقه خليج‌فارس ايجاد شد که شمار زيادى از بنگلادشى‌ها را به اين مناطق جذب کرد. و اين افراد سالانه وجوه ارزى قابل توجهى به کشور خود مى‌فرستند. در سال ۸۱-۱۹۸۰ اين مهاجران ۳۲۹ ميليون دلار به بنگلادش فرستادند.