آفتاب

خرید گیج دما از ابزار سنجش آریاگیج دما ابزاری است که برای اندازه گیری و خواندن دقیق دما استفاده می‌شود. اصطلاح گیج دما مواقعی رایج است که دستگاهی یک عدد را روی صفحه نمایش دهد. گیج دما صفحه دار معمولا در موارد صنعتی و تجاری استفاده می‌شود. گیج دما همچنین در برخی از ابزارهای روزمره و لوازم خانگی روزمره ما رایج هستند.

دو نوع اصلی گیج دما وجود دارد

گیج دما ها به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. گیج دما تماسی و گیج دما غیر تماسی. افراد از گیج دما برای نظارت دمای محیط در محلی که گیج دما را نصب کرده‌اند استفاده می‌کنند. این نوع از گیج دما سنسورهای غیر تماسی هستند. گیج دما غیر تماسی را می‌شود برای بررسی دمای داخلی یک جسم یا منطقه، تا زمانی که در تماس مستقیم با آن باشد، استفاده کرد.
وقتی پرسیده می‌شود گیج دما چه وسیله‌ای است، معمولاً افراد در جواب این سوال می‌خواهند بدانند مناسب‌ترین انتخاب برای یک استفاده خاص چیست.

گیج دما دیجیتالی

سنسور دما دیجیتال یک گیج دما است که معمولاً قرائت های خود را به صورت یک عدد دیجیتالی ساده بر روی یک نمایشگر یا صفحه LCD نمایش می‌دهد. گیج دمای دیجیتال معمولا اکثر اوقات با استفاده از نوعی پروب کرما را اندازه می‌کند. پروب بدون واسطه و مستقیم به محفظه وسیله وصل می‌شود.
نوع پروب کاربرد مشخص را برای مدل گیج دما دیجیتالی مشخص می‌کند. نمونه‌های رایج عبارتند از:
•    آشکارسازهای دمای مقاومتی (RTD)،
•    ترموکوپل ها و
•    ترمیستورها

انواع تثبیت گیج دما

بسیاری از انواع گیج دما مانند گیج دما های پزشکی و سنسورهای دما دیجیتال به گونه ای طراحی شده اند که قابل حمل باشند. گیج های درجه حرارت معمولاً به اندازه کافی کوچک و سبک هستند تا در صورت لزوم به راحتی حرکت کنند، اما اغلب برای استفاده در یک مکان ثابت در مدت زمان طولانی خریداری می شوند.می‌توانید از روش‌های زیادی برای نصب و تثبیت گیج دما دیجیتالی، شیشه‌ای یا صفحه‌ای استاندارد استفاده کنید. انواع محبوب عبارتند از گیج های دمایی با گیره فولادی و گیج دما های مغناطیسی روی سطح. گیج دما های گیره ای برای بسیاری از کاربردهای لوله کشی ایده آل هستند و اغلب در لوله کشی و کانال کشی استفاده می شوند. در محیط‌های چالش‌برانگیزتر یا هنگام کار با ماشین‌های ارتعاشی، اغلب بهتر است از نصب مستقیم مکانیزم شماره‌گیر روی سطح خودداری شود. گیج دما های نصب از راه دور را می توان در فاصله ای از کاوشگر ترمیستور که از طریق یک اتصال دهنده به طول کابل یا شیلنگ رادیاتور وصل شده است، خواند. از این محصول در وی آر اف مدیا استفاده می شود.

کاربردهای گیج دما

صدها کاربرد بالقوه برای این محصولات وجود دارد - آنها در هر کجا که نیاز به نظارت و نمایش اطلاعات دقیق دما داشته باشید مفید هستند.
تقریباً همیشه حداقل یک نوع گیج دما را در داشبورد خودروها برای نظارت بر دمای مایع خنک کننده موتور مشاهده خواهید کرد. امکانات پزشکی به انواع مختلفی از اندازه گیری دمای بدن دسترسی دارند. یک گیج دما آب برای استفاده در لوله‌ها و کانال ها (از جمله گیج دما های جریان و برگشت) را می توان در یک جعبه ابزار حرفه ای لوله کشی یافت. شما می توانید گیج دمای اتاق اداری و تجاری داخلی و گیج دمای هوای بیرون را در طرح‌ها و سبک‌های بسیار متنوعی خریداری کنید. آنها می‌توانند به اندازه یک گیج دما مغناطیسی برای اجاق های چوبی کوچک و محجوب باشند، در حالی که یک سنج دمای صنعتی سنگین، HVAC یا سنج دمای انبساط اغلب بسیار بزرگتر و قوی‌تر است.
گیج دما‌های صفحه ای و گیج دما با کیفیت بالا توسط بسیاری از برندهای پیشرو تولید می شوند. برخی از مدل‌ها ممکن است انواع دیگری از قرائت دیجیتال - مانند رطوبت سنج (برای رطوبت)، آمپرمتر، خودکار، پیرومتر یا سرعت سنج را - در یک واحد ترکیب کنند. در کنار محصول در بعضی از شرایط از شیر برقی آسکو استفاده می شود.

گیج دما چگونه کار می‌کند؟

درک دقیق نحوه عملکرد گیج دما یا سنسور دما مستلزم دانش قانون ترمودینامیکی است. با این حال، مهم است که بدانیم انواع مختلف گیج دما و سنسورهای حرارتی به روش های مختلفی کار می کنند. کلید هر دو ایده آل یک گیج دما دو فلزی است. ترمیستورهای الکترونیکی یا باتری دار، ترموکوپل ها و سنسورهای دما - از جمله گیج دماهای دیجیتال - به سیگنال الکتریکی متکی هستند. یک پروب سنسور دیجیتال شامل دو فلز (دو فلزی) است که در دماهای مختلف ولتاژ یا مقاومت در حال تغییر ایجاد می کنند. یک تراشه سنسور حرارتی در دستگاه می‌تواند تغییرات سیگنال را به صورت دقیق دما بر حسب فارنهایت یا سانتی‌گراد بخواند.
همه‌ی گیج دماها با صفحه آنالوگ بر پایه اصل مشابه کار می‌کنند. اما به جای اینکه یک تغییر حرارتی سیگنال الکتریکی ایجاد کند، موقعیت و خواص قطعات فلزی کوچک را در حسگر دستگاه تغییر فیزیکی می دهد. عقربه شماره گیری تنظیم شده که این تغییرات را به صورت مقادیر عددی نشان دهد.

علائم خرابی ترموستات یا گیج دما چیست؟

ترموستات یا گیج دما که به طور مداوم به درستی کار نمی‌کند و باید از نظر دقت بررسی شود. اگر به این مشکوک هستید که گیج دما دقیق نیست، ممکن است واحد معیوب نیاز به تمیز، کالیبره، تعمیر یا تعویض داشته باشد. معمولا، بهتر است برای بررسی دقیق گیج دما با یک مهندس متخصص مشورت کنید، مخصوصاً زمانی که با کاربردهای بحرانی دما مانند محیط های بهداشتی و اتاق تمیز، الکترونیک حساس، تهیه و نگهداری مواد غذایی، یا فرآیندهای صنعتی و آزمایشگاهی سروکار دارید.