آفتاب

گلخانه هیدروپونیک خانگیگل یکی از بهترین و مفید ترین مخلوقات کره ی زمین می باشد که افراد بسیار زیادی به رشد و پرورش آن علاقه دارند. برای رشد و پرورش گل به یک بستر مناسب و حرفه ای نیاز است تا گل ها به بهترین شکل ممکن در آن رشد و پرورش داده شوند.

گلخانه هیدروپونیک خانگی

گل یکی از بهترین و مفید ترین مخلوقات کره ی زمین می باشد که افراد بسیار زیادی به رشد و پرورش آن علاقه دارند. برای رشد و پرورش گل به یک بستر مناسب و حرفه ای نیاز است تا گل ها به بهترین شکل ممکن در آن رشد و پرورش داده شوند. شاید تا کنون خاک را به عنوان تنها بستر پرورش گل و گیاه دیده باشید اما ما اینجاییم تا یک بستر دیگر را برای پرورش خاک به شما معرفی کنیم و در نهایت در ساخت یک گلخانه هیدروپونیک خانگی راهنماییتان کنیم.

پس برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گلخانه هیدروپونیک این مطلب را به هیچ عنوان از دست ندهید. شما همچنین می توانید برای کسب اطلاعات دقیق تر و دسترسی به تجهیزات ساخت این گلخانه این صفحه را مطالعه بفرمایید : گلخانه هیدروپونیک

منظور از گلخانه هیدروپونیک خانگی چیست ؟

پیش از آنکه به شیوه ساخت این گلخانه و مزایا و معایب آن بپردازیم جا دارد که ابتدا به طور دقیق بدانیم این گلخانه چیست و به چه شکل کار می کند ؟!

تا کنون شناخته ترین روش پرورش گل و گیاه پرورش در خاک بوده است که گیاه در این روش مواد مغذی مورد نظر خود را از خاک و یا از کودی که به این خاک تزریق شده است دریافت می کند. در این روش گیاه در خاک ریشه می دواند و رشد و پرورش پیدا می کند. اما خوب است بدانید روش دیگری نیز برای پرورش این گیاهان وجود دارد که محصول دهی را چند برابر می کند و رشد و پرورش گیاهان نیز با سرعت بسیار بالاتری صورت میگیرد.

این روش کشت در آب است که به تازگی مورد توجه بسیار زیادی قرار گرفته است و افراد زیادی به آن روی آورده اند. این روش کشت همان کشت هیدروپونیک است که گلخانه های آن در همه جا و حتی در خانه ها نیز وجود دارد.

ممکن است این سوال برای شما به وجود بیاید که چگونه گل ها در این حجم از آب دوام می آورند و از بین نمی روند. همانطور که می دانید گیاهان در اثر آب دهی زیاد می گندند و از بین می روند پس چگونه امکان رشد و پرورش آن ها در بستر آب امکان پذیر می باشد. در پاسخ به این سوال دو چیز مطرح است :

 • 1- طبیعتا در ساخت گلخانه هیدروپونیک خانگی و پرورش گیاهان تنها از گونه هایی استفاده  می کنیم که آب دوست بوده و به حجم زیادی از آب عادت دارند. برای مثال هیچگاه ما از گلی مانند کاکتوس را به روش هیدروپونیک پرورش نمی دهیم چرا که برای گیاهان آبگریز بدون شک خاک بهترین بستر پرورش گل و گیاه می باشد.
 • 2-این آب نیست که به تنها موجب گندیدگی گل و گیاه می شود. هرچند که یکی از عامل های اصلی است اما ترکیب این آب با خاک و بستر گیاه است که در نهایت عامل اصلی گندیدگی ریشه و خراب شده گیاه می باشد. بدیهی است که آب تنها هیچ گاه چنین نقشی در خراب شدن گیاهان ایفا نمی کند. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گلخانه هیدروپونیک خانگی این مطلب را به هیچ عنوان از دست ندهید.

مواد مغذی گیاه در روش هیدروپونیک چگونه تامین می شود ؟ 

همانطور که می دانید در روش پرورش گیاهان در خاک نیاز ریشه ، ساقه و گلبرگ ها از خاک تامین می شود و حتی در شرایطی که کود در خاک وجود ندارد خاک تا حدودی می تواند نیاز گیاه را برآورده کرده و شرایط رشد آن را به راحتی فراهم کند. اما این سوال به وجود می آید که روش هیدروپونیک چگونه این تغذیه صورت می گیرد. به عنوان کسی که قصد ساخت یک گلخانه هیدروپونیک خانگی را دارید بهترین روش تغذیه گل و گیاه را باید به خوبی بلد باشید. 

همانطور که میدانید آب به سختی از مواد مغذی مورد نیاز گیاه شما برخوردار می باشد و حتی می توان گفت که آن را ندارد. در این زمان بهترین راه جذب این مواد توسط ریشه این است که بستر آن را غنی نمایید. یعنی آب را با مواد مغذی و مورد نیاز گیاه تامین کنید تا جذب آن از طریق آب صورت بگیرد و گیاه شما به خوبی تغذیه شود. 

اما این سوال بدون شک برای شما ایجاد می باشد که چگونه می توان گلخانه هیدروپونیک خانگی را از مواد مورد نیاز گیاه غنی نمود ؟ برای کشت هیدروپونیک کود های مخصوص مایه ای تدارک دیده شده است که به راحتی در بازار موجود و قابل خریداری می باشد. این کود ها در بستر گیاه یعنی آب پخش می شود و با جذب آن توسط گیاه ، نیاز گلخانه شما برطرف می باشد. 

فراموش نکنید که این کود ها باید طبق یک برنامه منظم به گیاهان تزریق شوند در این صورت برای آن ها مضر می باشند چرا که حتی مواد مغذی نیز باید به میزان مناسب به گیاهان برسند در غیر این صورت نه تنها فایده نخواهد داشت بلکه برای گیاه نیز مضر خواهد بود. 

برای گلخانه هیدروپونیک خانگی از چه گیاهانی استفاده کنیم ؟

همانطور که فوقا نیز گفتیم برخی از گیاهان به هیچ عنوان برای پرورش دادن به روش هیدروپونیک مناسب نمی باشند و در این روش از بین می روند. بالعکس برخی از گیاهان به طور کامل با این روش کشت سازگار می شوند و به طور کامل نیز برای آن مناسبند. ما در اینجای لیستی از تمام گیاهانی که شما می توانید در گلخانه هیدروپونیک پرورش دهید را برای شما آماده کرده ایم که به این شرح می باشد : 

 • کاهو
 • کلم پیچ
 • خیار 
 • گوجه فرنگی 
 • زعفران 
 • اسفناج 
 • تربچه
 • لوبیا
 • فلفل
 • کرفس
 • و…

البته حتی در روش هیدروپونیک نیز روش کشت هر کدام از این گیاهان متفاوت می باشد و باید پیش از اقدام به کشت در مورد شرایط و شیوه آن اطلاعات مورد نظر را کسب کنید. اما در هر صورت این گیاهان برای کشت هیدروپونیک یک انتخاب کاملا مناسب و ایده آل محسوب می شوند. 

امروزه بسیاری از افراد با ساخت گلخانه هیدروپونیک خانگی و پرورش گیاهانی از این قبیل به کسب درآمد می پردازند و به سود خوبی نیز دست پیدا می کنند. چرا که روش هیدروپونیک محصول دهی چند برابری نسبت به روش خاکی دارد و در نتیجه سود دهی آن نیز به مراتب بیشتر می باشد.

روش های ساخت گلخانه هیدروپونیک به چه صورت می باشد ؟ 

خوب است بدانید روش های مختلفی برای کاشت هیدروپونیک وجود دارد که ما به اختصار در مورد برخی از آن ها توضیح می دهیم. شما می توانید برای کسب اطلاعات دقیق تر در مورد این روش ها و تجهیزات ساخت گلخانه هیدروپونیک در تمامی روش های زیر به صفحه لینک شده در ابتدای صفحه مراجعه نمایید. اما به اختصار روش های کشت هیدروپونیک به این شرح می باشد :

 • سیستم ویک WIK : این روش ساده ، کم هزینه و بدون نیاز به سیستم الکتریکی می باشد که در نتیجه موجب می شود تا بهترین روش ساخت گلخانه هیدروپونیک خانگی باشد. این روش برای کاشت گیاهان دارویی یا فلفل مناسب می باشد. 
 • سیستم کشت آب عمیق : سیستم به تجهیزات مورد نظر خود مانند پمپ هوا نیاز دارد تا سیستم به درستی کار کند. به همین علت در نظر داشته باشیدکه این روش هزینه های مربوط به خود را دارد. استفاده از پمپ هوا برای جلوگیری از تشکیل جلبک بر روی یونولیت های گلخانه میباشد.
 • سیستم اب فلو : اب و فلو را می توان یک سیستم پیچیده برای گلخانه هیدروپونیک به شما آورد که در آن مواد مغذی که در مسیر حرکت آب در جریان است دوباره به مخزن اصلی بر میگردد. با استفاده از تایمر زمان رها سازی این مواد مغذی قابل تنظیم می باشد.
 • سیستم ان اف تی : این روش برای پرورش گیاهان دارویی ، تربچه یا اسفناج مناسب می باشد که از ریشه های بسیار ظریفی برخوردار می باشند و رشد آن ها سریع تر می باشد یک انتخاب ایده ال محسوب می باشد.

فراموش نکنید که تجهیزات کشت هیدروپونیک برای ساخت این گلخانه خانگی لازم می باشد اما با این وجود برخی از سیستم ها فوق برای گلخانه های خانگی مناسب تر و برخی دیگر نا مناسب تر می باشند.

هزینه ساخت گلخانه هیدروپونیک 

فوقا ذکر کردیم که سود دهی این گلخانه بسیار بالای می باشد و می توان کسب درآمد خوبی از آن کرد. اما این سوال نیز به وجود می آید که هزینه ساخت این گلخانه به چه صورت میباشد. 

به طور کلی بدیهی است که برای ساخت هر گلخانه ای به تجهیزاتی نیاز می باشد که امکان ساخت گلخانه هیدروپونیک خانگی بدون آن امکان پذیر نمی باشد. اما هزینه خرید این تجهیزات بر اساس روشی است که انتخاب می کنید. 

بدیهی است که تجهیزات پیشرفته تر امکان کشت حرفه ای تر را برای شما فراهم می کند و سودهی آن را نیز بیشتر می کند در حالی که روش های ساده تر هرچند که با هزینه کمتری ساخته می شوند اما محصول دهی و سود دهی کمتری نیز دارند. این شمایید که بر اساس علایق خود و البته سودی که مد نظر دارید دست به انتخاب میزنید. 

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.
وبگردی