آفتاب

نود بیت کوین (bitcoin node) چیست؟بیت کوین (BTC) یک شبکه همتا به همتای غیر متمرکز است. این شبکه از پردازش‌گرها یا گره‌هایی ساخته شده است که نرم‌افزار بیت کوین را اجرا می‌کنند.

این گره‌ها مجموعه‌ای از قوانین اجماع اثبات کار (PoW) را برای اعتبارسنجی و پخش تراکنش‌ها در بلاک چین می‌پذیرند. این فرآیند بدون وساطت شخص ثالث اتفاق می‌افتد و باعث می‌شود بلاک چین‌ها مکانیزم‌های غیر متمرکزی داشته باشند. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی نود بیت کوین یا گره بیت کوین یا bitcoin node بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله، با ما همراه باشید.

بیت کوین در بلاک چین

در روش‌های پرداخت سنتی، تراکنش‌ها توسط طرف‌های متمرکز مانند بانک‌ها و پردازشگرهای پرداخت تأیید می‌شوند. این پردازشگرها داشتن پول کافی مصرف کننده هنگام خرید را بررسی می‌کنند. در بلاک چین بیت کوین، سیستم‌های پرداخت شخص ثالث در بازار سنتی، با شبکه توزیع شده‌ای از اپراتورها و ماینرها جایگزین می‌شوند. این اپراتورها و ماینرها تراکنش‌ها را تایید می‌کنند.

گره بیت کوین چیست؟

نود بیت کوین (Bitcoin node) معروف‌ترین نود بلاکچین است که وظیفه اصلی آن برقراری ارتباط و تأمین امنیت در شبکه بیت کوین است. هر نود وظایف منحصربه‌فرد خود را دارد و هر کدام از آنها برای عملکردهای خاصی استفاده می‌شوند.
نودها ستون‌های شبکه بیت کوین هستند. این گره‌ها به طور مداوم زنجیره بلوکی و تاریخچه کامل تراکنش‌های آن را کنترل می‌کنند. تا از دسترسی به تراکنش‌های غیر قانونی جلوگیری کند. تراکنش‌های غیر قانونی تلاش می‌کنند یک بیت کوین را به صورت تقلبی دوبار خرج کنند. این مسئله به عنوان خرج دوگانه نیز شناخته می‌شود.
هر رایانه‌ای که نرم افزار بیت کوین را دانلود می‌کند و به شبکه بیت کوین می‌پیوندد، گره نامیده می‌شود. یک گره، تاریخچه و گاهشماری کامل بلاک چین بیت کوین را در اختیار دارد. این گاه شمار مانند یک دفتر کل عمل می‌کند و از طریق مکانیسم اجماع به امنیت شبکه بیت کوین کمک می‌کند. چرا که گره‌ها هر تراکنشی را که قوانین اجماع را زیر پا می‌گذارد، رد می‌کنند. شما می‌توانید قیمت بیت کوین را به همراه قیمت بیش از ۱۰۰ ارز دیجیتال برتر به صورت لحظه‌ای در صرافی ارز دیجیتال والکس مشاهده کنید. شاید مشاهده تغییرات قیمت آلت کوین‌ها به ویژه استیبل کوین در هر لحظه تفاوت چندانی نداشته باشد اما قیمت BTC به دلیل بالا بودن با هر تغییر کوچکی برای شما فرصتی تازه خلق می‌کند.

گره‌ها در بلاک چین چگونه هستند؟

ستون فقرات شبکه‌های بلاک چین بر اساس ساختار بیت کوین است که اولین بار این فناوری را پایه گذاری کرد. بنابراین، درک اصول گره‌های بیت کوین به درک نحوه عملکرد بیشتر بلاک چین‌ها کمک می‌کند. این دو فقط پروتکل‌های مختلف با قوانین متفاوت دارند، اما جنبه عملکردی آنها یکسان است.
عملکرد اصلی گره‌های بلاک چین، اطمینان از قانونی بودن تراکنش‌ها و بلوک‌های شبکه، همچنین پیروی از قوانین پروتکل است. آنها باید تضمین کنند که داده‌ها و شبکه قابل اعتماد هستند. گره‌های معمولی که زیرساخت یک بلاک چین را حفظ می‌کنند گره‌های اصلی و گره‌های ماینر هستند.

گره‌های بلاک چین چگونه کار می‌کنند؟

گره‌ها تراکنش‌های شبکه را اعتبارسنجی و پخش می‌کنند. این تراکنش‌ها که به‌عنوان "در انتظار" یا "pending" نشان داده می‌شوند توسط یک ماینر یا یک استخر استخراج می‌شوند. سپس آنها به دفتر کل بلاک چین اضافه می‌شوند. ماینرها به جای تایید هر تراکنش جداگانه، تراکنش‌های معلق در بلاکچین را دسته‌بندی می‌کنند. بلوک تایید شده در سراسر شبکه پخش می‌شود. پس از تأیید اعتبار، گره‌ها بلوک جدید را به سری قبلی بلوک‌ها اضافه می‌کنند. بنابراین یک زنجیره بلوکی ایجاد می‌کنند و به تسویه نهایی تراکنش‌ها می‌رسند.

انواع گره‌های بلاک چین

 گره های بیت کوین و بلاک چین


از آنجایی که تایید تراکنش و پخش بلوک ها، باید به سرعت انجام شود و به صورت فشرده از منابع استفاده کند. تا فرآیند اعتبار سنجی را سرعت بخشند. گره‌های کامل همه تراکنش‌ها را با دانلود تاریخچه کامل بلاک چین تأیید می‌کنند. در حالی که گره‌های سبک وزن فقط داده‌های هدر کلید را دانلود می‌کنند. انواع اصلی گره‌های بیت کوین گره‌های فول، سبک و ماینینگ هستند. در ادامه این گره‌ها را توضیح می‌دهیم:

گره‌های کامل یا Full nodes

آنها را گره‌های کامل یا فول نود بیت کوین می‌نامند چرا که تأیید می‌کنند که تمام قوانین پروتکل بیت کوین رعایت شده است. گره‌های کامل باید تأیید کنند که تمام تراکنش‌های انجام‌ شده در شبکه بیت کوین قانونی هستند. همچنین از مسئله دوبار خرج کردن جلوگیری می‌کنند. به این معنی که بیت کوین‌های پردازش‌ شده باید قبلاً در جای دیگری خرج نشده باشند.
یک گره کامل یا فول نود باید موارد زیر را دانلود کند.
●    هر تراکنشی را که تاکنون اجرا شده است
●    همه تراکنش‌های جدید
●    همه سربرگ‌های بلوک
همچنین داده‌ها را روی هر خروجی تراکنش مصرف‌ نشده ذخیره کند.  به همین دلیل است که نودهای کامل باید کل تاریخچه بلاک چین، هر بلوک و تراکنش را دانلود کنند و عملکرد همه را طبق قوانین اجماع بیت کوین بررسی کنند.

گره‌های سبک یا Light Nodes

گره‌های سبک یا لایت نود فقط داده‌های ضروری تراکنش‌های پردازش شده را دانلود می‌کنند. این گره‌ها به عنوان کیف پول استفاده و به گره‌های کامل متصل می‌شوند. آنها فقط هدر بلوک را دانلود می‌کنند. هدر بلوک خلاصه‌ای از یک بلوک است که حاوی یک مرجع هش به بلوک قبلی، زمان استخراج و کد nonce (شماره شناسایی منحصر به فرد) تراکنش‌های قبلی است. گره‌های سبک، به جای کل مجموعه داده، تنها بخش‌های کوچکی از بلاک چین را پردازش می‌کنند. آنها برای گره‌هایی که ظرفیت ذخیره سازی یا پردازش زیادی ندارند مقرون به صرفه هستند. یک گره سبک وظیفه دارد بررسی کند که آیا تراکنش‌ها از طریق تأیید پرداخت ساده (SPV) در یک بلوک گنجانده شده‌اند یا خیر.

گره‌های استخراج یا Mining Nodes

گره‌های استخراج یا ماینینگ نود از تجهیزات و نرم افزارهای خاصی برای حل مشکلات محاسباتی پیچیده با هدف استخراج بیت کوین و تولید بلوک‌های جدید برای افزودن به بلاک چین استفاده می‌کنند. تا سال ۲۰۱۰، یک CPU خانگی ساده می‌توانست به عنوان یک گره ماینر استفاده شود. با گسترش شبکه بیت کوین، تجهیزات استخراج گران‌تر و پرهزینه‌تر شدند و معامله‌گرها بیشتر به سمت خرید بیت کوین از دارندگان آن رفتند. شما نیز می‌توانید برای خرید بیت کوین اینجا کلیک کنید. (خرید آسان و سریع)

گره کامل بیت کوین در مقابل گره استخراج بیت کوین

گره‌های کامل و گره‌های ماینر اگر چه عملکردهای مختلفی را انجام می‌دهند اما اجزای ضروری شبکه بیت کوین هستند. یک ماینر لزوماً یک گره کامل را اجرا می‌کند اما یک گره کامل لزوماً یک ماینر نخواهد بود. وظیفه یک گره کامل بیت کوین اعتبارسنجی تراکنش‌ها و بلاک‌ها است. اما گره ماینر سخت افزار تخصصی استخراج لازم را برای حل مسائل پیچیده ریاضی به جهت ایجاد یک بلوک جدید و آپلود تراکنش‌های جدید در آن بلوک فراهم می‌کند. در صورتی که گره ماینر از قدرت کافی برخوردار باشد می‌تواند علاوه بر استخراج، یک گره کامل را نیز اجرا کند.
وبگردی