آفتاب

سخنگوی ستاد ملی کرونا:

از فردا طرح ترافیک در تهران لغو می شودسخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: طرح ترافیک در تهران از فردا (یکشنبه) به مدت یک هفته لغو می‌شود و برگزاری مراسم شب های احیا در ماه رمضان نیز با رعایت دستورالعمل‌های مصوب مجاز است.

ایرنا: علیرضا رئیسی روز شنبه پس از برگزاری جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور رئیس جمهوری اعلام کرد: طرح ترافیک در تهران از فردا (یکشنبه) به مدت یک هفته لغو می شود. یکی از مسائلی که نگران کننده است وجود مترو و حمل و نقل عمومی است که باعث انتقال بیماری می شود به خصوص اینکه در این فضاها فاصله گذاری وجود ندارد. امیدواریم این تصمیم به خصوص در کلانشهر تهران تا حدی کمک کند که شیوع بیماری کم شود. این هفته طرح ترافیک برداشته می شود و برای ادامه آن در هفته های بعد تصمیم گیری خواهد شد.

برگزاری شب های احیا با رعایت شیوه نامه های بهداشتی مصوب

وی درباره مراسم ماه رمضان نیز گفت: از جمله مصوبات این جلسه این بود که مراسم شب های قدر و احیا از جمله نماز عید فطر در ماه رمضان در شهرهای زرد و آبی با رعایت پروتکل ها برگزار شود و در شهرهای قرمز و نارنجی حتما مراسم شبهای احیا و نمازها باید فضای باز برگزار شود، مدت مجاز برگزاری این مراسم حداکثر دو ساعت و برای نمازها نیم ساعت است. ممنوعیت تردد شبانه از ساعت ۲۲ تا ۳ شب نیز فقط در شبهای قدر برداشته می شود.

وضعیت کرونا در ۷ استان صعودی است

رئیسی افزود: وضعیت کرونا در هفت استان صعودی است. در ۲۵ استان وضعیت خوب نیست. هفت استانی که بیشترین میزان شیوع کرونا را دارند، استانهای تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان، لرستان و همدان است. ۱۸ استان دیگر نیز همچنان روند صعودی کرونا را طی می کنند.

معاون وزیر بهداشت گفت: تعدادی از استانها به قله اوج شیوع کرونا در موج جدید نزدیک می شوند. استانهایی مثل مازندران، خوزستان، قزوین، فارس و تا حدودی اردبیل، کردستان روند نسبتا ملایم تری را طی می کنند. برخی استانها به اوج بیماری رسیده اند و روند نزولی را شروع کرده اند.

وی ادامه داد: متاسفانه با وجود اعلام وضعیت قرمز و نارنجی در اکثر شهرهای کشور میزان رعایت پروتکل ها به میزانی که انتظار داشتیم افزایش نیافته و در دو هفته ای که وضعیت رنگ بندی جدید، منع تردد و تعطیلی مشاغل اعلام شده، میزان رعایت پروتکل ها خیلی مناسب نیست و به طور میانگین به حدود ۶۱  درصد رسیده است.

رئیسی گفت: سوپر مارکت ها، خواربار فروشی ها، نانوایی، بانک ها و فروشگاههای زنجیره ای که جزو مشاغل گروه یک هستند و در شهرهای قرمز و نارنجی باز هستند جزو بدترین مشاغل از نظر رعایت پروتکل ها هستند. کمترین میزان رعایت پروتکل ها را دارند. نیاز است این مراکز بیشتر رعایت کنند و نظارت بیشتری بر آنها باشد و گرنه بسیار دردساز می شوند.

پروتکل شکنی در ترددهای بین شهری

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: آمار تردد بین شهری در جاده ها نیز از ۱۴ تا آخر فروردین نسبت به سال گذشته ۵۶ درصد بیشتر شده در حالیکه  ۳۰۱ شهر قرمز، ۹۵ شهر نارنجی،  ۴۵ زرد و هفت شهر آبی داریم. افزایش ترددها ناشی از این است که در خیلی از

استانها پروتکل های منع ترددها رعایت نمی شود و نوعی پروتکل شکلی انجام می شود.

رئیسی گفت: میانگین تمکین مراکز خرید و مجتمع های تجاری اصلی در رعایت پروتکل ها و تعطیلی در شهرهای قرمز و نارنجی ۸۷ درصد است و در مورد اصناف فعال در معابر و خیابانها و غیره ۸۰ درصد است و استانهای زنجان، کرمان، خراسان جنوبی بیشترین میزان رعایت پروتکل ها را داشته اند.

وی ادامه داد: در مورد سایر پروتکل ها بحث رعایت مناسب بودن تهویه در مراکز سربسته که از عوامل بسیار مهم در ممانعت از انتقال بیماری است هم مطرح است و بی توجهی به آن در انتقال بیماری نقش دارد. تهویه مناسب فقط ۶۴ درصد در اماکن عمومی رعایت می شود. ماسک زدن در اماکن عمومی ۶۳ درصد، رعایت فاصله گذاری ۶۱ درصد و رعایت در فروشگاههای زنجیره ای حدود ۸۱ درصد است. اگر این اعداد زیر ۹۰ درصد باشد خیلی اثربخشی ندارد بنابراین رعایت پروتکل ها مناسب نیست و حتما باید توجه بیشتری بشود.

پلمب ۵۸۰۰ صنف متخلف
معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: در حوزه نظارت در یک هفته گذشته، ۹۸ هزار تذکر و اخطار داده شد. ۵۸۰۰ از اماکنی که پروتکل ها را رعایت نکردند نیز پلمب شدند.

ویروس هندی از انگلیسی هم خطرناکتر است
رئیسی گفت: بحث مهم دیگر که حتما نیاز است به آن توجه شود است که ویروس جهش یافته انگلیسی نوع غالب ویروس در کشور شده و تاخت و تاز می کند و باید جدی گرفته شود. خطر ویروس جدیدی است که در هندوستان شناسایی شده است. این ویروس به شدت مسری است و میزان تلفات بالایی دارد حتی از ویروس های دیگری مثل انگلیسی، بزریلی و آفریقای جنوبی شدیدتر است. استانهای مرزهای شرقی که در همسایگی پاکستان و افغانستان هستند باید بیشتر رعایت کنند و توصیه شد که روسای دانشگاههای علوم پزشکی و استانداران باید تمهیدات لازم را انجام دهند تا بتوانیم کنترل کنیم.

وی افزود: تعطیلی های شهرهای قرمز و نارنجی تا پایان هفته ادامه دارد اما بر اساس ارزیابی ها در  دو هفته گذشته آن طور که باید و شاید این تعطیلی ها و محدودیت ها خیلی خوب رعایت نشده است.

رئیسی گفت: امیدواریم با رعایت پروتکل ها حجم ورودی بیماران به بیمارستانها که بسیار زیاد شده کم شود، تمهیداتی برای افزایش تخت های بیماستانی و خالی کردن تختهای آنها برای بیماران کرونا انجام شده اما پروتکل ها حتما باید رعایت شود تا ورودی بیمارستان ها کم شود. ستاد ملی کرونا هم امروز دستور داد تا جلسه ای در قرارگاه کرونا در وزارت کشور برگزار شود تا برای نظارت بیشتر بر اجرای پروتکل ها، تصمیمات جدید گرفته شود.
وبگردی