آفتاب: ناوگروه بیست و هفتم نیروی دریایی ارتش با هدف تامین امنیت خطوط مواصلاتی و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، ارسال پیام صلح و دوستی به کشورهای منطقه و تحکیم روابط ایران و سودان در بندر پورت در کشور سودان پهلو گرفت.

این ناو گروه که متشکل از ناو بالگردبر خارک و ناوشکن جمهوری اسلامی ایران سبلان است، پس از یک ماه دریانوردی و طی کردن ۲۶۰۰ مایل دریایی ضمن حضور در دریای سرخ، در بندر پورت پهلو گرفت.

ناو گروه بیست و هفتم نیروی دریایی ارتش در طول مسیر رفت تا بندر سودان، ضمن رهگیری بیش از ۴۳ یگان نظامی قریب به ۱۴ فروند کشتی تجاری و نفتکش را اسکورت کرده است.

ناوگروه‌های ارتش ایران ضمن به اهتزاز در آوردن پرچم مقدس کشور در پهنه آبهای آزاد با هدف تامین امنیت خطوط مواصلاتی و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، مطابق قوانین بین‌المللی دریانوردی به ماموریت اعزام و علاوه بر حضور مقتدرانه در دریای سرخ، اقیانوس هند و تنگه باب‌المندب، اجازه کوچکترین تعرض به منافع ملی کشور را در دریاها نمی‌دهند.

در مدت اقامت ناو گروه بیست و هفتم نیروی دریایی ارتش در مهمترین بندر سودان، ملاقات‌هایی بین مقامات نظامی سودان و فرماندهان ناوگروه نیروی دریایی ارتش انجام خواهد شد.