علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان که بنا به دعوت رسمی همتای سعودی خود و جهت شرکت در اجلاس گروه تماس سازمان همکاری اسلامی در خصوص بحران کشور مالی و رایزنی پیرامون مسائل منطقه‌ای و دیگر موضوعات مورد علاقه به جده سفر کرده است، یکشنبه شب با سعود الفیصل همتای سعودی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به عربستان،در این دیدار که موضوعات مربوط به روابط دو جانبه و تحولات منطقه‌ای مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت، صالحی سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در گسترش و تقویت مناسبات و افزایش همکاری با کشورهای منطقه به وی‍ژه همسایگان را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان، افزایش تماس‌ها و استمرار رایزنی‌ها بین مقامات و مسوولین دو کشور در حوزه‌های مختلف مورد علاقه و توجه طرفین را در هموار کردن بسترهای همکاری و رفع موانع بر سر راه گسترش روابط، سازنده و تاثیر گذار دانست.

وی همکاری دو کشور تاثیرگذار در منطقه را در جهت منافع دو کشور و دیگر کشورهای منطقه و همچنین تقویت امنیت و ثبات منطقه خلیج فارس به عنوان شریان حیاتی کشورهای این منطقه توصیف کرد و امنیت کشورهای منطقه را در هم تنیده و در گرو همکاری جمعی کشورهای منطقه دانست.

صالحی با تشریح تلاشهای بی شائبه جمهوری اسلامی ایران در جهت کمک به حل و فصل بحرانهای منطقه‌ای و کاهش آلام و مشکلات مردم منطقه، تلاشها و مواضع کشورمان در خصوص تحولات منطقه به وی‍‍‍‍‍‍‍‍‍‌ژه سوریه، بحرین و عراق را خاطرنشان ساخت.

وی با طبیعی توصیف کردن وجود برخی اختلاف نظرها میان کشورها در خصوص مسائل منطقه‌ای، ضرورت تمرکز بر سرمایه‌گذاری در مشترکات و منافع متقابل به منظور حرکت در جهت نزدیکی و تقارب مواضع را یادآور شد.

سعود الفیصل نیز در این دیدار ایران و عربستان را دو کشور مهم منطقه خواند و گفت: عربستان همواره برای ایران طلب خیر می کند.

وی تصریح کرد: همواره تاکید کرده ایم که ایران کشور بزرگی است که دارای جایگاه در جهان اسلام و جهان است.

وزیر امور خارجه عربستان افزود: ما علاقمندیم روابط مبتنی بر منافع مشترک و برادری بنا گردد.