در حالی که برخی گزارش‌هایی از اقدام نیروهای ارتش آزاد در دزدی و غارت در شهر حلب حکایت دارد. برخی رسانه های غربی از یک قتل بزرگ در شهر حمص خبر دادند. بی بی سی ادعا کرد شواهدی به دست آورده که گزارش های حاکی از کشتار دست کم صد نفر در سوریه و به آتش کشیده شدن خانه های آنها را تایید می کند.

به گزارش فرارو، یک گروه از خبرنگاران بی بی سی که از روستای حصوه در حمص بازدید کرده اند اجساد ذغال شده ای را دیده اند که هنوز در یکی از خانه ها به حال خود رها شده بودند.

براساس این گزارش، نیروهای دولتی گفتند اجساد قربانیان از محل جمع آوری شده و درگیری شبه نظامیان اسلام گرا و شورشیان را عامل کشتار خواندند. با این همه یکی از اهالی روستا به بی بی سی گفت ارتش سوریه هنگام کشتار حاضر بوده است.

در تحولی تازه در حلب نیز یک راکت با ساختمانی دیگر در حلب اصابت کرده است. رسانه های دولتی "تروریست" ها را عامل آن خوانده اند و مخالفان دولت می گویند این حمله ای هوایی بوده است. در شهر درعا دو بمب گذاری دیگر نیز در دو خودرو رخ داده است.

گزارش کشتار در حصویه روز ۵ شنبه از سوی فعالان حقوق بشری و مخالفان دولت منتشر شد اما بلافاصله قابل تایید نبود.

گروه "ناظران حقوق بشر سوریه" ادعا کردند که ۱۰۶ نفر از جمله زنان و کودکان به دست نیروهای حامی بشار اسد رهبر سوریه کشته شده اند.

این گروه که مقیم لندن است گفته برخی از همراه با خانه هایشان به آتش کشیده شدند و عده ای نیز به ضرب چاقو کشته شده اند. براساس این گزارش در چند مورد تمام اعضای یک خانواده کشته شده اند و یک نمونه آن قتل ۳۲ عضو خانواده بوده است. با این حال همه مقامات دولتی در دمشق این گزارش ها را رد کرده اند

به گزارش خبرنگار بی بی سی؛ "سه جسد ذغال شده داخل یک خانه رها شده بودند و خون کف سیمانی خانه را سرخ کرده بود." به گفته او در آشپزخانه فنجان های چینی چای دست نخورده و مرتب روی قفسه بودند و دهها پوکه گلوله روی زمین ریخته بود.

روستاییان که هنوز در شوک بودند به بی بی سی گفتند در روز حادثه دست کم صد نفر کشته شده اند. سربازانی که گروه خبری بی بی سی را همراهی می کردند گفتند صدها عضو جبهه النصره، گروه اسلام گرای شورشی، دست به این کشتار زده اند. یک زن نیز این گفته را تایید کرد.

با این همه به دور از چشم و گوش سربازان سوری، زن دیگری گفت ارتش موقع کشتار در منطقه حاضر بوده و حتی برخی سربازان از آنها بابت کشتار عذرخواهی کرده اند وگفته اند عاملان کشتارها سرخود و بدون دستور مرتکب این قتل ها شده اند.

گروه ناظران حقوق بشر سوریه گفته به نظر می رسد تمام قربانیان سنی بوده اند.سنی ها اکثریت جمعیت سوریه را تشکیل می دهند و در سال گذشته نیز در خط مقدم اعتراضات و شورش های علیه بشار اسد بوده اند.

سازمان ملل متحد می گوید درگیری های سوریه در ۲۲ ماه گذشته بیش از ۶۰ هزار نفر کشته به جا گذاشته است. اوایل هفته نیروهای دولتی و شورشیان در اطراف حصویه درگیر شدند. روزنامه حامی دولت الوطن نوشت نیروهای دولتی به حومه حمص پیشروی کرده اند و روستاهای حصویه و دویر را پاکسازی کرده اند.

در حالی اخباری از کشتار در حصویه منتشر شده است که حلب و دمشق نیز وضعیت بسیار بحرانی دارند. در حلب گروه جبهه النصره وابسته به القاعده که با نظامیان بشار اسد می جنگد توانسته است در کنار مورد توجه برخی از اهالی حلب قرار گیرد. این اتفاق پس از آن رخ داد که نیروهای ارتش آزاد سوریه دست به غارتگری، دزدی و آدم ربایی در این شهر زدند.

دمشق "ارتش دفاع ملی" تشکیل می‌دهد

همچنین امروز مسعود خان، سفیر پاکستان در شورای امنیت و رئیس دوره‌ای این شورا اعلام کرد که اخضر الابراهیمی، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه قصد دارد ۲۹ ماه جاری میلادی گزارش خود را در خصوص وضعیت سوریه را به اعضای شورای امنیت تقدیم کند.

وی گفت: «الابراهیمی گزارشش را در خصوص سوریه و مذاکرات سه جانبه‌اش با معاون وزیر خارجه آمریکا و روسیه که ۱۱ ژانویه در ژنو و با هدف رسیدن به راهکاری سیاسی در خصوص سوریه بر اساس توافقنامه ژنو برگزار شد، ارائه خواهد داد.»

اخضر الابراهیمی پیشتر مذاکراتی را با میخائیل بوگدانف، معاون وزیر امور خارجه روسیه و ویلیام برنز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در ژنو برگزار کرد.

قرار است الابراهیمی علاوه بر گزارش خود درباره سوریه گزارشی را درباره این دیدار به شورای امنیت تقدیم کند.

در همین حال، شبکه خبری الجزیره در گزارشی اعلام کرد: کشورهای عضو شورای امنیت در نشست روز جمعه خود نتوانستند در خصوص ارجاع پرونده سوریه به دادگاه کیفری بین‌المللی به توافق دست یابند.

بنا به گزارش شبکه خبری الجزیره، فرانسه، انگلیس، استرالیا، لوگزامبورگ و کره جنوبی اخیرا بیانیه‌ای را صادر کردند که در آن از درخواست اخیر سوئیس به شورای امنیت به نیابت از ۵۸ کشور جهان در خصوص ارجاع پرونده سوریه به دادگاه کیفری بین‌المللی حمایت شده است.

این در حالی است که ۱۵ عضو شورای امنیت از جمله روسیه و چین که از مخالفان اتخاذ هر گونه تصمیم علیه نظام سوریه هستند مخالفت خود را با این مساله اعلام کردند.

شورای امنیت روز جمعه نشستی پشت درهای بسته در خصوص سوریه برگزار کرد که طی آن ناوی پیلای، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل و والری آموس، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه نیز گزارش‌های خود را در خصوص سوریه اعلام کردند.

ناوی پیلای در مصاحبه با شبکه الجزیره اعلام کرد که مجددا از شورای امنیت خواسته تا پرونده سوریه را به دادگاه کیفری بین‌المللی ارجاع دهد. پیلای در این مصاحبه اعلام کرد که دولت سوریه جنایت‌های زیادی را مرتکب شده و هنوز نیز به جنایت‌ها ادامه می‌دهد لذا باید مورد تحقیق قرار گیرد.

از سوی دیگر، یک منبع آگاه در دولت سوریه نیز اعلام کرد: «مقامات این کشور در صدد تشکیل ارتشی موسوم به "ارتش دفاع ملی" برای حمایت از شهروندان سوری در برابر حملات گروه‌های مسلح مخالف هستند.»

وی گفت که ارتش مذکور متشکل از ۱۰ هزار جوان سوری است که ماموریتشان حمایت از مناطق مختلف سوریه و شهروندان این کشور در برابر حملات تروریست‌هاست.

این منبع در گفتگو با شبکه خبری روسیا الیوم، تاکید کرد: ارتش جدید متشکل از غیرنظامیانی است که به خدمت نظامی گرفته‌ شده‌اند این در حالی است که شماری از اعضای کمیته‌های مردمی نیز به طور داوطلبانه در این ارتش حضور خواهند داشت.

بنا به گفته این منبع، ارتش دفاع ملی وظیفه‌اش حمایت از مناطق مختلف بوده و ماهانه حقوق دریافت خواهد کرد و اعضای ارتش مذکور لباسی یک شکل به تن خواهند داشت.