شرکت اروهد ریسرچ اطلاعات جدیدی را درباره نانو داروی ضد ویروس هپاتیت بی ARC-۵۲۰ منتشر کرده است که نشان می‌دهد این دارو به شدت از سطح آنتی‌ژن ویروس در خون کاسته و موجب تحریک سیستم ایمنی بدن می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، شرکت اروهد ریسرچ یکی از شرکت‌های دارو سازی بوده که روی تولید داروهای مبتنی بر RNAi نانو داروی ضد ویروس هپاتیت B فعالیت دارد. این شرکت به تازگی اطلاعات جدیدی را درباره داروی ARC-۵۲۰ خود منتشر کرده است.

این اطلاعات درباره تست‌های انجام شده روی این دارو برای مبارزه با ویروس هپاتیت B است که در نشست سالانه AASLD ۲۰۱۳ ارائه خواهد شد.

این اطلاعات جدید نشان می‌دهد که دو دوز ۲ و ۳ میکروگرم بر کیلوگرم از ARC-۵۲۰ در شامپانزه‌های مبتلا به هپاتیت B موجب شد تا مقدار HBeAg و HBsAg (آنتی‌ژن‌های اصلی ویروس هپاتیت B) در بدن این حیوانات کاهش یافته و تا ۴۳ و ۷۳ روز ( به ترتیب برای دوز ۲ و ۳ میکروگرم بر کیلوگرم) به مقدار اولیه باز نگردد. همچنین مشخص شد که بعد از گذشت ۴ هفته از تزریق این دوز، افزایش غلظت ترانزآمیناز آلانین سرم (ATL) در بدن دیده می‌شود (این ماده آنزیمی است که در بخش‌های مختلف بدن دیده می‌شود اما خاستگاه اصلی آن کبد است).

این امر به این معنا است که سیستم ایمنی در بدن برای مبارزه با این بیماری فعال شده‌است.

این تحقیق اهمیت زیادی دارد؛ چرا که در صورت اثبات ایمن و موثر بودن ARC-۵۲۰ و تاثیر آن در کاهش آنتی‌ژن ویروس، گام مهمی را در مسیر اثبات خواص درمانی این دارو برداشته شده ‌است. تغییر سطح آنزیم ALT بعد از تزریق دارو نشان می‌دهد که سیستم ایمنی بدن نیز در اثر وارد شدن دارو تحریک شده‌است.

شرکت آروهد پیش از این نتایج تست‌های بالینی این دارو را نیز منتشر کرده بود. این اطلاعات مربوط به یک دوره تست بالینی اولیه در مدت زمان ۲۹ روز بود. در این پژوهش جدید، این شرکت حیوانات را تا ۸۵ روز در معرض این دارو قرار داد تا اثرات آن و عوارض جانبی این دارو را ارزیابی کند. نتایج نشان داد که با دوز ۳ میکروگرم بر کیلوگرم، این دارو توانسته است ۳۲ برابر از سطح ویروس‌ها را در بدن بکاهد.