رییس بیمارستان شریعتی گفت: چاقی پس از مصرف دخانیات دومین علت مرگ ایرانیان است که قابلیت پیشگیری دارد و با توجه به هزینه‌های بالایی که برای درمان بیماری‌های ناشی از آن مصرف می‌شود مستلزم مبارزه با این عارضه است.

دکتر احمدرضا سروش در سمینار چاقی، عوارض و درمان‌های آن گفت:‌ عوامل متعددی در بروز چاقی در جامعه تاثیر دارد و عوارض ناشی از این بیماری فشار زیادی به هزینه‌های بهداشت و درمان کشور وارد می‌کند و این امر خود به عنوان زنگ هشدار برای مسوولان و سیاست‌گذاران است.

وی ادامه داد: در همه جای دنیا مسئله مبارزه با چاقی وجود دارد و هیچ روشی اعم از روش دارویی، فیزیکی و جراحی صد درصد موفق شناسایی نشده است.

سروش در رابطه با درصد چاقی در دنیا گفت:‌ ۵۴ درصد از مردان و ۷۴ درصد از زنان در دنیا دچار چاقی و اضافه وزن هستند ولی موضوع هشداردهنده چاقی در کودکان است که دارای ۷.۶ درصد به طور متوسط در جهان است.

رییس بیمارستان شریعتی ایران را در مقام شصت و ششمین کشور چاق دنیا عنوان کرد و افزود: با توجه به مطالعات اگر شرایط چاقی در جهان ادامه داشته باشد در آینده این مسئله شدیدتر می شود، بنابراین باید با برنامه‌ریزی‌های اصولی چاقی را کاهش و به سلامت جامعه کمک کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر باقر لاریجانی رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم نیز در سمینار چاقی، عوارض و درمان‌های آن، تصریح کرد: گذشته از تحقیقات پایه‌ای که در این پژوهشگاه انجام می‌شود به تحقیقاتی که جامعه به آن نیاز دارد نیز پرداخته می‌شود.

وی چاقی را مسئله‌ای مهم برای سلامت جامعه ایران دانست و گفت:‌ عوامل مختلفی در بروز آن نقش دارند و تاثیرات زیادی بر بیماری‌های مختلف می‌گذارد. ایران در این زمینه به نقشه راه برای از بین بردن این معضل نیاز دارد.

وی چاق‌ترین کشورهای جهان را این گونه تشریح کرد: درصد چاقی و اضافه وزن زنان کویت ۴۸ و ۳۶ درصد برای آقایان، در قطر نیز ۴۵ درصد زنان و ۳۵ درصد آقایان و در عربستان ۲۵ درصد مردان از چاقی رنج می برند که به دنبال آن ۲۰ درصد دیابت در کشورها وجود دارد.

به گفته وی، سبک زندگی شامل رژیم غذایی و فعالیت بدنی، همچنین درمان های دارویی و عمل‌های جراحی در کاهش وزن موثر بوده و با استفاده ازاین روش‌ها می توان از افزایش چاقی در ایران جلوگیری کرد.