با انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران و وعده وی برای بهبود روابط با دیگر کشورهای جهان، فضای مثبتی در کشورهای غربی نسبت به آینده تعامل با جمهوری اسلامی ایران به وجود آمده است. با این حال، به نظر می رسد کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به شدت نگران هرگونه بهبود روابط ایران با غرب، به ویژه آمریکا هستند.

به گزارش «تابناک»، روزنامه «گالف نیوز» امارات در مطلبی به بررسی چشم انداز بهبود روابط میان ایران و آمریکا و موضع کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در این زمینه پرداخته و به صراحت اشاره می کند که این کشورها، طاقت تحمل چنین اتفاقی را ندارند.

گالف نیوز در این مطلب اشاره می کند که کشورهای عضو شورای همکاری، احتمالاً دیر یا زود ناچار خواهند بود با حقیقت بهبود روابط میان ایران و آمریکا روبرو شوند. دولت کنونی آمریکا تمایلی به مداخلات نظامی در سطح وسیع ندارد و آن گونه که از موضوع سوریه و دیگر مسائل خاورمیانه برمی آید، تمایل دارد که موضوعات مهم را از طریق دیپلماتیک پیگیری نماید.

این روزنامه می افزاید امید به یافتن راه حلی دیپلماتیک در مقابل ایران، با انتخاب حسن روحانی به عنوان یک رئیس جمهور عملگرا تقویت شده است. دولت اوباما تاکنون تمایل خود را به تعامل با دولت جدید ایران نشان داده و در صورتی که کنگره مانعی ایجاد نکند، می توان انتظار پیشرفت در این زمینه را داشت. بر این اساس، کشورهای منطقه باید ضمن ارزیابی شرایط، در صورت لزوم در راهبر خود نسبت به ایران تجدیدنظر کنند.

دوران جرج بوش که در آن، کشورهای منطقه نیاز به تلاش چندانی برای تهدیدآمیز جلوه دادن ایران نداشتند، گذشته است. در آن زمان، روزی نبود که «جان بولتون»، نماینده آمریکا در سازمان ملل از خواب بیدار شود و آن را روز را برای حمله به ایران مناسب نداند. اما دولت اوباما نسبت به انتخاب روحانی از خود موضع مثبت نشان داده است.

از آن مهمتر، کاخ سفید به صراحت مخالفت خود را با تحریم های جدید تصویب شده علیه ایران در مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرده؛ زیرا در صورت تصویب نهایی، فضای مانور دیپلماتیک در مقابل ایران را به شدت محدود می کند. فضای دیپلماسی خواهانه اروپایی، اکنون در آمریکا نیز طرفدار پیدا کرده و آن را می توان در نوشته های روزنامه نگاران، اساتید دانشگاه، اندیشکده ها و حتی ۱۳۰ نماینده ای که برای اوباما نامه نوشتند، مشاهده کرد.

در طرف مقابل، در ایران نیز دولت جدید به گونه ای محتاطانه در پی تعامل با غرب است. انتخاب محمد جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه جدید، نشانه ای از تعامل روحانی در این راستا است. البته هم روحانی و هم اوباما برای بهبود روابط با چالش هایی در داخل مواجه هستند که از جنبه گروه های تندرو متوجه آن ها می شود. به عنوان مثال، لابی صهیونیستی (آیپک) به شدت مخالفت خود را با بهبود روابط آمریکا با ایران اعلام کرده است.

اما با وجود همه موانع، تلاش ها برای تعامل انجام خواهد گرفت. به این ترتیب، سوال این است کشورهای منطقه خلیج فارس باید چه اقدامی انجام دهند؟ آیا توافقی که آمریکا به دنبال آن است، با آنچه این کشورها می خواهند متفاوت است؟ آیا واشنگتن و متحدانش دیدگاه مشابهی نسبت به پارامترهای توافق با ایران دارند؟

با توجه به حساسیت موضوع، دقیقاً مشخص نیست که کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، چه چیزی را خواهند پذیرفت. در وهله نخست، یک برنامه صلح آمیز هسته ای با بازرسی های دقیق و تعلیق همه جنبه های نظامی احتمالی، امری است که برای جامعه بین المللی قابل قبول است. اما آیا کشورهای خلیج فارس، با توجه به پیشینه روابط خود با جمهوری اسلامی ایران، چنین چیزی را خواهند پذیرفت؟

در همین حال، کشورهای حاشیه خلیج فارس باید این احتمال را در نظر داشته باشند که بهبود روابط ایران و غرب، ممکن است مباحثات مربوط به دیگر موضوعات ورای مسئله هسته ای را از دستور کار حذف کند. در صورتی که توافقی قابل حصول باشد، غیرمحتمل است که بپذیریم واشنگتن موضوعات جنجالی همچون حزب الله، سیاست منطقه ای ایران، جزایر سه گانه و یا حتی سوریه را در بحث دخالت دهد.

تحریم های وضع شده علیه ایران، مستقیماً به برنامه هسته ای مربوط هستند و برداشتن گام هایی در مسیر حل و فصل مسائل مربوط به این برنامه، احتمالاً با کاهش تحریم ها پاداش داده خواهد شد. برای آمریکا، ایران مسلح به سلاح هسته ای، تهدیدی مستقیم علیه امنیت ملی است. با این حال، نفوذ ایران در لبنان، عراق و یمن، منازعه ایران با امارات بر سر جزایر سه گانه و یا حمایت این کشور از دولت اسد در سوریه، تهدیدی علیه امنیت ملی آمریکا به شمار نمی رود.

اما برای کشورهای حاشیه خلیج فارس، سیاست خارجی ایران در تمامی جنبه های آن، یک تهدید به شمار می رود. پرونده ایران برای این کشورها، بسیار قطورتر از این پرونده برای آمریکاست. بر این اساس، احتمال اینکه کشورهای حاشیه خلیج فارس توافق مورد حمایت آمریکا را با ایران بپذیرند، بسیار ضعیف است.