دبیركل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینكه مقرر شده كمیته سه جانبه‌ای برای تهیه و تصویب نظام رتبه‌بندی معلمان تشكیل شود، گفت: با تصویب این نظام نامه تحول اساسی در نوع «رتبه‌بندی» و «حقوق» معلمان آنها ایجاد خواهد شد.

مهدی نویدادهم افزود: یكی از احكام سند تحول، استقرار نظام رتبه‌بندی معلمان است و بر این اساس معلمان پس از تایید شایستگی‌های خود به چندین گروه تقسیم خواهند شد.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی چنین رتبه‌بندی وجود ندارد و این موضوع از لحاظ منزلت اجتماعی و دریافت حقوق معلمان علیرغم اینكه سنوات خدمت آنها متفاوت و كارایی و اثربخشی آنها بالاست وجود ندارد و به صورت یكسان درنظر گرفته شده است.

نوید ادهم تصریح كرد:‌ در حال حاضر معلمی كه دارای یك سال سابقه تدریس است با معلمی كه دارای ۳۰ سال سابقه است با عنوان «معلم» نامیده می‌شوند، این در حالیست كه در سایر اقشار از جمله نیروهای نظامی و اساتید دانشگاه این نظام رتبه‌بندی وجود دارد، لذا مقرر شد بر اساس این تجارب نظام رتبه‌بندی برای معلمان نیز لحاظ شود.

دبیركل شورای عالی آموزش و پرورش به ایسنا گفت: بر اساس این بخش از سند تحول بنیادین و در جلسه‌ای كه با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد، آنها نیز تاكید داشتند كه این نظام رتبه‌بندی باید اجرا شود و یك طرح ضروری برای آموزش و پرورش است.

وی خاطرنشان كرد: بر این اساس مقرر شد، كمیته سه جانبه‌ای با حضور نمایندگان وزارت آموزش و پرورش، كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی تشكیل و نظام رتبه‌بندی معلمان تهیه شود.

نوید ادهم با بیان اینكه این نظام نامه تا پایان دولت دهم تهیه و تصویب خواهد شد تاكید كرد: پس از تصویب و ابلاغ آن تمامی معلمان بر اساس این نظام‌نامه رتبه‌بندی شده و حقوق و مزایای دریافتی آنها نیز متاثر از این رتبه‌بندی خواهد بود. ضمن آنكه برای معلمان در پایه‌ها و سوابق مختلف عناوین جدیدی درنظر گرفته خواهد شد.