بازتاب سخنان روز گذشته رهبر معظم انقلاب در خراسان شمالی، تکذیب سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران، تکذیب اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره روابط با امارات، تصمیم نمایندگان مجلس ایران برای سفر به کانادا جهت شرکت در نشست اتحادیه بین المجالس و آخرین اخبار از وضعیت گروگان های ایرانی در سوریه، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

به گزارش «تابناک»، بخش مهمی از اخبار مطبوعات جهان از روز گذشته تاکنون، به بازتاب اظهارات رهبر انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه ای در جریان سفر به استان خراسان شمالی اختصاص دارد.

سایت شبکه خبری «صدای آمریکا» اظهارات مقام معظم رهبری در انتقاد از سیاست های تحریمی اتحادیه اروپا را در مرکز توجه قرار داده است. این سایت اشاره می کند که آیت الله خامنه ای در سخنرانی روز چهارشنبه خود در بجنورد، دولت های اروپایی را به سبب فدا کردن خودشان به خاطر آمریکا، نادان خطاب کرده است. صدای آمریکا همچنین می نویسد به اعتقاد رهبری ایران، تحریم ها غیرمنطقی و وحشیانه است و ادعای غرب درباره ارتباط تحریم ها با برنامه هسته ای، دروغ است. این سایت در گزارش مفصل خود به دیگر بخش های سخنان مقام معظم رهبری، از جمله نظر ایشان درباره اغتشاشات اخیر در بازار نیز اشاره کرده است.

روزنامه های «واشنگتن پست» و «ایندیپندنت» از جمله دیگر مطبوعات مهمی هستند که امروز اقدام به انتشار سخنان مقام معظم رهبری کرده اند.

اما پس از آنکه علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران روز گذشته اعلام کرد که قرار است «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به زودی به ایران سفر کند، خبرگزاری «رویترز» با انتشار خبری به نقل از مقامات آژانس، این موضوع را تکذیب کرده است. «سرژ گس»، مدیر روابط عمومی آژانس در بیانیه ای کوتاه اعلام کرده: «آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش های رسانه ها درباره اینکه آمانو برای مذاکرات هسته ای به ایران سفر خواهد کرد را مشاهده کرده است. در حال حاضر، چنین برنامه ای وجود ندارد».

در خبر دیگری از بازار تکذیبیه ها، روزنامه «گالف تایمز» قطر بیانیه وزارت امور خارجه ایران در تکذیب اظهارات اخیر منتسب به مهمانپرست درباره روابط با امارات را مورد توجه قرار داده است. پیش از این اعلام شده بود رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه، در مصاحبه ای به امارات هشدار داده در صورت ادامه ادعاها درباره جزایر سه گانه ایرانی، جمهوری اسلامی ایران روابط خود را با این شیخ نشین قطع خواهد کرد. اینک در بیانیه وزارت خارجه آمده که این وزارتخانه بیان چنین اظهاراتی را از سوی مهمانپرست تکذیب می کند و رسانه ها اظهارات وی را تحریف کرده اند.

روزنامه «هافینگتون پست» کانادا در مطلبی با اشاره به برگزاری اتحادیه جهانی بین المجالس در «کبک» کانادا، از درخواست ویزای شماری از نمایندگان مجلس ایران برای شرکت در این اجلاس خبر داده است. بر اساس این خبر، اتحادیه مذکور از ۱۶۲ کشور، از جمله ایران دعوت کرده تا در نشست آتی آن شرکت کنند؛ اما با توجه به قطع روابط سیاسی میان ایران و کانادا، صدور یا عدم صدور ویزا برای نمایندگان ایران، اکنون به نظر اداره اقامت و مهاجرت کانادا بستگی دارد. هافینگتون پست در مطلب خود اشاره کرده که دولت محافظه کار کانادا، ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرده و به همین بهانه، روابط خود را با ایران قطع کرده است.

در نهایت، در جدیدترین خبر مربوط به گروگان های ایرانی در سوریه، روزنامه «دیلی استار» لبنان اظهارات علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران را منتشر کرده که وضع سلامت آن ها را خوب توصیف کرده است. صالحی همچنین اظهار داشته ایران با قطر و ترکیه که حامیان مخالفان بشار اسد به شمار می روند و همچنین با دولت دمشق در تماس بوده تا آزادی شهروندان خود را تضمین نماید. شورشیان سوری پیش از این تهدید کرده بودند در صورت عدم موافقت فوری دولت سوریه با درخواستهایشان، ایرانیان گروگان گرفته شده را خواهند کشت.