هشدار ایران به امارات بر سر مسأله جزایر سه‌گانه، تغییر نظر مقامات رژیم صهیونیستی درباره حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران، تصمیم نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای برگزاری انتخابات زودهنگام، قطع ارتباطات شرکت حمل و نقل دریایی دانمارکی با ایران و اقدامات دولت سعودی در کاهش بهای جهانی نفت، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

به گزارش «تابناک»، یکی از اخبار مورد توجه رسانه‌ای مربوط به ایران در ساعات گذشته، هشدار ایران به امارات متحده عربی درباره احتمال قطع روابط به واسطه مسأله جزایر سه‌گانه ایرانی است. روزنامه «واشنگتن تایمز» در این باره نوشته است: ایران به امارات هشدار داده در صورت تکرار ادعاها درباره جزایر سه‌گانه، روابط با این کشور را قطع خواهد کرد. این روزنامه در مطلب خود با اشاره به قرار داشتن جزایر نامبرده در دهانه تنگه هرمز، بر اهمیت راهبردی آنها تأکید کرده است.

واشنگتن تایمز همچنین به اظهارات اخیر وزیر خارجه امارات در مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرده که مدعی شده بود، ایران این جزایر را اشغال کرده است.

سایت خبری «عربین بیزنس» و روزنامه «واشنگتن پست» از دیگر مطبوعاتی هستند که امروز این خبر را مورد توجه قرار داده‌اند.

روزنامه انگلیسی «تلگراف» در مطلبی با اشاره به گزارش‌های اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همچنین برآوردهای دستگاه‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی، نوشته این گزارش‌ها و اطلاعات، نظر مقامات این رژیم درباره ضرورت حمله به تأسیسات هسته ای ایران را تغییر داده است. این گزارش‌ها حاکی از آن است که ایران در ماه‌های گذشته، بخش بسیاری از اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده خود را به منظور استفاده‌های پزشکی و تحقیقاتی، به صفحات سوخت رآکتور تبدیل کرده و استفاده از آنها در ساخت سلاح هسته‌ای دیگر امکان پذیر نیست. به نوشته این روزنامه، همین مسأله بود که باعث شد ضرب‌الاجل نتانیاهو برای برنامه هسته‌‌ای ایران، تا بهار سال آینده به تعویق بیفتد.

اما روزنامه «گاردین»، امروز توجه خود را به برگزاری انتخابات زودهنگام در سرزمین‌های اشغالی معطوف و مطلبی را در این رابطه منتشر کرده است. به گزارش این روزنامه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، روز گذشته اعلام کرده که می‌خواهد با انحلال پارلمان، انتخابات زودهنگام برگزار کند. وی از مسائل اقتصادی و امنیتی به عنوان اصلی‌ترین دلایل این تصمیم یاد کرده است.

به باور گاردین، برگزاری این انتخابات و انتخاب دوباره، احتمالاً می‌تواند افزون بر حفظ وی در برابر پیامدهای شرایط نامساعد اقتصادی، همراهی بیشتری را نیز در موضعش در قبال ایران برای وی به همراه بیاورد. با این حال، در بعد داخلی، غلبه بر مسائل اقتصادی و نیز کنار زدن رقبا، مهمترین عوامل سبب ساز این تصمیم نتانیاهو بوده است.

در خبری اقتصادی، روزنامه «تایمز اسرائیل» از تصمیم شرکت «مولر ـ مرسک»، بزرگترین شرکت حمل و نقل دریایی جهان در قطع روابط با ایران خبر داده است. این شرکت دانمارکی، تحریم‌های وضع شده علیه صادرات نفت، نظام بانکی و دیگر بخش‌های ایران را به عنوان دلیل این تصمیم مورد اشاره قرار داده و مدعی شده این تحریم‌ها، این شرکت را از همکاری تجاری با ایران ناتوان کرده است. به نوشته تایمز اسرائیل، در بیانیه کوتاهی که توسط مولر ـ مرسک منتشر شده، آمده است که این شرکت تا اطلاع ثانوی، فعالیت‌های خود را در رابطه با ایران متوقف می‌کند.

در پایان، «عرب نیوز» با اشاره به اقدامات دولت عربستان سعودی در زمینه کاهش بهای نفت، اقدامات کارشکنانه این کشور را یک «شاهکار» خطاب کرده است. این روزنامه که عبارت یاد دشه را از اظهارات «علی النعیمی»، وزیر نفت و منابع معدنی سعودی بیرون آورده، می‌نویسد این کشور از کاهش بهای نفت به سطحی که به رشد اقتصاد جهانی آسیب نرساند، خوشحال است.

به نوشته این روزنامه، کشورهای عربی می‌خواهند به رغم تحریم‌های غرب علیه بخش نفت ایران، با بالا بردن تولید، قیمت را کاهش دهند.