مدیرکل مهندسی عملیات شبکه دیتای شرکت ارتباطات زیرساخت از افزوده شدن ۲۰۰ خط STM۱ به شبکه اینترنت بین‌الملل کشور طی سه ماهه آتی خبر داد و گفت: با توجه به نیاز فزاینده ارتباطی کشور به هیچ عنوان نمی‌توان گفت این ظرفیت پاسخ‌گوی تمام نیاز‌های کشور خواهد بود.

حسن کریمی با اعلام این مطلب اظهار کرد: در حال حاضر در درگاه‌های چابهار و آستارا و نوردوز و بوشهر تجهیزات فنی مختلفی نصب شده و برنامه‌ریزی شده است تا از این طریق ظرفیتی معادل STM۱ ۲۰۰ به ظرفیت کشور افزوده شود.

وی در عین حال عنوان کرد: اکنون مراحل فنی و امور مربوط به نصب این تجهیزات به پایان رسیده و در مرحله‌ی آزمایش‌های نهایی قرار داریم و به‌طور همزمان با شرکت‌های مختلف در زمینه‌ی قیمت در حال مذاکره هستیم و پیش‌بینی می‌کنیم ظرف سه ماه آینده این روند تکمیل شده و این رقم به ظرفیت اینترنت کشور اضافه شود.

اما کریمی در پاسخ به این سوال که با افزایش این ظرفیت سرعت اینترنت کشور دستخوش چه تغییراتی خواهد شد به ذکر مثالی پرداخت و توضیح داد: ممکن است به عنوان مثال بررسی‌هایی صورت بگیرد و اعلام شود هر هزار نفر تهرانی نیاز به یک تخت بیمارستانی دارند و برای رسیدن به سطح استاندارد لازم است هزار تخت دیگر به کشور اضافه شود. در همین راستا هم عملیات ساخت چند بیمارستان آغاز می‌شود اما آیا تا زمانی که ساخت این بیمارستان‌ها به پایان برسد، جمعیت کشور و میزان نیاز به این تخت‌ها یکسان باقی می‌ماند؟

وی ادامه داد: در زمینه اینترنت و نیاز‌های ارتباطی هم دقیقا چنین شرایطی وجود دارد و با توجه به این‌که نیاز‌های ارتباطی کشور به سرعت در حال افزایش هستند، این ۲۰۰ خط STM۱ به هیچ وجه پاسخ‌گوی تمام نیاز‌ها نخواهد بود و لازم است این توسعه به صورت دائم باشد.

مدیرکل مهندسی عملیات شبکه دیتا در عین حال خاطر نشان کرد: به همین دلیل شاید با افزوده‌ شدن این ظرفیت تغییر چشم‌گیری در زمینه‌ی سرعت اینترنت ایجاد نشود، اما تعداد کاربران و سرویس‌هایی که مردم می‌گیرند، قطعا افزایش خواهد داشت.