۹۵ درصد زعفران جهان در ایران تولید می‌شود و به ۴۱ کشور دنیا صادر می‌شود.

عبدالله ملافیلابی - عضو هیات علمی گروه زیست فناوری مواد غذایی - در جشنواره زعفران طلای سرخ در قاینات، اظهار کرد: ۹۸ درصد زعفران ایران در خراسان رضوی و جنوبی تولید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه زعفران ایران به ۴۱ کشور دنیا صادر می‌شود، افزود: زعفران سه تا چهار درصد از تجارت جهانی ادویه را به خود اختصاص داده است.

ملافیلابی با اشاره به اینکه زعفران هم اکنون به عنوان گیاه دارویی شناخته شده است افزود: این گیاه مصارف غذایی، آرایشی و بهداشتی صنعت رنگرزی، کارهای هنری و به عنوان داروی ضدسرطان در جهان شناخته شده است.

وی با اشاره به اینکه از فروردین ماه سال گذشته تا فروردین امسال ۱۳۳.۵ تن صادارت رسمی کشور به ارزش ۴۵۰ میلیون دلار به زعفران اختصاص داشته عنوان کرد: میانگین ارزش دلاری زعفران کیلویی ۳۰۰۰ دلار برآورد شده است.

ملافیلابی با اشاره به اینکه محصولات جدید این گیاه در دست تهیه است ‌افزود: کیک‌های زعفرانی،‌‍ ژله و پودر سوخاری از جمله محصولات شناخته شده است.

عضو هیات علمی گروه زیست فناوری مواد غذایی با اشاره به اینکه مراحل کاشت، داشت و برداشت این محصول استراتژیک در حال بررسی است تصریح کرد: میانگین در مرحله کاشت ۲۷ نفر اشتغالزایی، داشت ۷۲ نفر و در مرحله برداشت ۱۹۰ نفر اشتغال ایجاد می‌شود.

ملافیلابی افزود: در هر هکتار زعفران کاشت شده ۲۸۰ نفر روز کاری وجود دارد که با ۸۰ هزار هکتار سطح زیرکشت موجود ۹۰ هزار خانوار و ۴۸۰ نفر جمعیت ارتزاق می‌کنند.

وی به چالش‌های پیش روی این محصول جهانی اشاره و اظهار کرد: تبادل اطلاعات باید بین کشاورزان انجام شود چراکه کمبود اطلاعات و دانش روز و عدم توجه به آموزش کشاورزان و ترویج از چالش‌های اصلی در این زمینه است.