دكتر قاسم قاضی ـ روانشناس مشاوره ـ از اتفاق ناگواری كه به تازگی در مراسمی با اجرای «خاله شادونه» در خرم‌دره اتفاق افتاد و به مرگ سه كودك انجامید، ابراز تاسف و ناراحتی كرد و گفت: متاسفانه مشكل ما این است كه هیچگاه حقوق كودك را رعایت نمی‌كنیم و در نهایت منجر به چنین اتفاقات تلخی می‌شود كه جبران‌ناپذیر است.

این روانشناس در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: فرزندان ما تا زیر ۱۸ سال كودك محسوب می‌شوند،‌ كشور ما اعلامیه‌ی حقوق كودك را امضاء كرده است ولی متاسفانه هیچگاه حق و حقوق آنها رعایت نمی‌شود در حالی كه ما باید به كودكانمان احترام بگذاریم و مراقب آنها باشیم حالا این مراقبت فرقی نمی‌كند كه در سالن اجرای برنامه‌ی كودك‌، زمین فوتبال،‌ اتوبوس و یا هرجای دیگری كه ممكن است جمعیت هجوم بیاورند تا كودكان صدمه ببینند، باشد.

وی خاطرنشان كرد: جامعه‌ی ما به حقوق كودكان حساسیت نشان نمی‌دهد و خیلی مواقع دیده می‌شود كه مادر و پدرها در خیابان، كودكان خود را در مقابل اتومبیل رها می‌كنند و اصلا حواسشان نیست كه ممكن است اتفاق تلخی برایشان بیفتد. به نظر من یكسری آموزش‌هایی تحت عنوان حقوق كودك و مراقبت‌ از كودك باید برای خانواده‌ها در نظر گرفته شود تا بشتر دقت نكنند.

قاضی درباره‌ی اینكه رسانه صداوسیما در چنین مواقعی چقدر باید بر فعالیت‌های خارج از سازمانی مجریان خود نظارت داشته باشد تا اتفاقاتی تلخ از این دست رخ ندهد،‌ گفت: رسانه یك وسیله است و هدف نیست و نمی‌توان آن را مقصر دانست؛ چرا كه مقصر اصلی برگزار كننده‌های این برنامه‌ هستند كه نتوانستند جمعیت را كنترل كنند و باید این قضیه را دنبال كرد كه چرا كوتاهی كردند تا بیش از اندازه ظرفیت سالن جمعیت وارد شود حداقل باید دائما با بلندگو اعلام می‌كردند كه خانواده‌ها مراقب فرزندان خود باشند،‌ دستشان را رها نكنند و زمانی كه برنامه به پایان رسید صبر كنند تا آرام آرام جمعیت به بیرون روانه شوند.

او در پاسخ به اینكه مجریانی كه از طریق تلویزیون شناخته و محبوب می‌شوند و مخاطبان و خصوصا كودكان به شوق دیدن آنها به مراسم‌هایی از این دست می‌روند، چقدر در قبال برگزاری چنین مراسم‌هایی مسؤولیت دارند و تا چه اندازه لازم است شأن رسانه را حفظ كنند و حاضر به شركت در هر مراسمی نباشند؟ گفت: مجری هیچ گناهی ندارد، چرا كه او تمام حواسش به این بوده كه برنامه را خوب و به نحو احسن اجرا كند و نمی‌تواند هم برنامه را كنترل كند و هم مراقب جمعیت باشد كه بیش از اندازه وارد نشوند. در اینجا مدیر برنامه‌ها و برگزار كننده كه از محل برگزاری برنامه آشنایی داشت، باید مطلع می‌شد كه ظرفیت سالن چقدر است تا كنترل كند.

این روانشناس در ادامه‌ی گفت‌وگوی خود با ایسنا با تاكید دوباره به اینكه مسؤولان برگزار كننده مقصر اصلی چنین اتفاق ناگواری هستند، یادآور شد: این اولین باری نیست كه شاهد چنین اتفاقات تلخی می‌شویم و تمام اینها به خاطر این است كه ظرفیت مكان مورد نظر سنجیده نشده و بیشتر از اندازه‌ جمعیت وارد شده‌اند و در نهایت موجب چنین حادثه‌ای شده است. درست است كه مدیر مسؤول یا برگزاركننده نمی‌تواند پیش‌بینی كند كه چقدر جمعیت قرار است از برنامه استقبال كنند ولی حداقل زمانی كه جمعیت را مشاهده كرد می‌توانست از ورود تعدادی جلوگیری كرده و درها را می‌بیستند تا این حادثه رخ نمی‌داد.

وی مقصر دیگر اتفاق اخیر كه روز پنجشنبه در خرم‌دره رخ داد را پدر و مادرها دانست و افزود: به نظر من پدرها و مادرها در این جا كوتاهی كردند و حواسشان به كودكان خود نبوده در حالی كه نباید كودكان خود را در انبوهی از جمعیت رها كنند والدین خودشان كوتاهی كردند، چرا كه وقتی با فرزند خود بیرون می‌روند باید تمام حواسشان به كودكانشان باشد چرا كه در قبال آنها مسؤولند و بچه‌ها معصوم كه چیزی متوجه نیستند و مسؤولیتی در قبال خودشان ندارند،‌ در نهایت این پدر و مادرها هستند كه باید جوابگوی فرزندان بی‌گناه و معصوم خود باشند.

قاضی در پایان به خبرنگار ایسنا گفت: باز هم از بروز چنین حادثه‌ی تلخی ابراز تاسف می‌كنم و توصیه‌ی من به عنوان یك روانشناس این است كه به حقوق كودكان احترام بگذاریم و برایشان ارزش قائل باشیم.