رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مسایل فرهنگی از جمله حجاب باید شاخص و الگوهای خاصی داشته باشد كه اعمال سلیقه نتواند به آن آسیب بزند؛ البته برخورد با گروهی كه عناد و دشمنی داشته و تمرد از قانون می‌كنند، جداست.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از فعالان فرهنگی تهران و شهر ری، با تبریك مبعث حضرت رسول اكرم(ص)، این عید را از اعیاد بزرگ و مهم مسلمانان خواند و گفت: مدینه‌النبی پیامبر گرامی اسلام بیش از اینكه جامعه‌ای سیاسی و اقتصادی باشد، جامعه‌ای فرهنگی و براساس كرامت انسان‌ها و مكارم اخلاق بود، به‌گونه‌ای كه پس از گذشت یك دهه از حضور آن حضرت در مدینه بسیاری از طوایف و قبایل جاهلی آن دوران جذب مكتب رهایی‌بخش اسلام شده بودند.

وی، انقلاب اسلامی ایران را برگرفته از تعالیم ناب اسلام و اهل بیت(ع) خواند و با اشاره به اینكه جمهوری اسلامی ایران اولین حكومت شیعه كه براساس فقه اهل بیت(ع) شكل گرفته است، تصریح كرد: از دیدگاه حضرت امام(ره) و انقلابیون، حكومت اسلامی بنا داشت با پیاده‌سازی فقه سیاسی و حكومتی، الگویی موفق و الهام‌بخش از جامعه اسلامی كه بشر انتظار آن را می‌كشید، برپا كند.

هاشمی رفسنجانی، جمهوری اسلامی ایران را براساس تعالیم اسلام و فقه تشیّع، اما جوان و كم تجربه در امر حكومت‌داری خواند و افزود: تجربه حكومتی سه دهه گذشته جمهوری اسلامی ایران، گرانقدر و شایان توجه است اما اشكالات و ضعف‌هایی هم دیده می‌شود كه امید است با رفع ایرادات و نواقص بتوانیم شاهد رشد و توسعه بیش از پیش جمهوری اسلامی ایران باشیم.

وی خاطرنشان كرد: اسلام دینی تمام شمول است كه برای كلیه امور زندگی برنامه و راهكار دارد و اگر بدون افراط و تفریط و پیرایه‌‌ها و خرافات و برخوردهای سلیقه‌ای پیاده شود، الگوی مناسبی برای مسلمانان و حتی غیرمسلمانان است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه، در پاسخ به پرسشی درباره مشكلات فرهنگی نظام پس از گذشت سه دهه از انقلاب اسلامی، اسلام را حاوی مجموعه‌ای از اعتقادات، اخلاقیات و احكام فردی و اجتماعی خواند و با تأكید بر آیه شریفه «لااكراه فی‌الدین...» بر لزوم اجرای همه‌جانبه اسلام اشاره كرد و گفت: اسلام عزیز راه صحیح و غیرصحیح را به انسان معرفی كرده و در عین حال به بشر اختیار انتخاب داده كه راه نور یا ظلمت را انتخاب و به بهشت یا جهنم برود و هیچ جا اشاره نشده است كه باید به زور انسان‌ها را به بهشت برد.

وی فقه و اجتهاد پویا را برای انطباق احكام با مسائل روز بسیار موفق دانست و افزود: امام راحل در زمان حیاتشان بسیاری از تابوها و سدهای خرافی را شكستند و الگوهای روشنی به جامعه در مورد مسائل فرهنگی از جمله فیلم، موسیقی، ورزش و سایر امور اجتماعی و سیاسی ارائه كردند.

هاشمی رفسنجانی با تأكید بر آیه شریفه «فبشر عبادی الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه» تفكرات اسلامی را بسیار مترقی، روزآمد و قابل انعطاف خواند و تصریح كرد: مطمئناً اگر معارف اسلامی به صورت صحیح به ذهن و دل انسان‌ها و به خصوص جوانان ارائه و در این راه از روش اقناع استفاده شود، مردم راه صلاح و رستگاری را انتخاب خواهند كرد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسشی درباره مساله عفاف و حجاب و برخوردهایی كه در این زمینه با بخشی از جامعه صورت می‌گیرد، معیار و مبنای حجاب را با وجود تفاسیر مختلف، براساس اسلام مشخص خواند و اظهار كرد: آیت‌الله شهید مطهری دیدگاه جالب و میانه‌ای در خصوص حجاب دارند و خوشبختانه آرای این متفكر اسلامی مورد تأیید حضرت امام(ره) هم قرار گرفته است و می‌تواند مبنای خوبی برای مواجهه با امر عفاف و حجاب باشد.

وی افزود: مسائل فرهنگی از جمله حجاب باید شاخص و الگوهای خاصی داشته باشد كه اعمال سلیقه نتواند به آن آسیب بزند. البته برخورد با گروهی كه عناد و دشمنی داشته و تمرّد از قانون می‌كنند، جداست.

هاشمی رفسنجانی درباره مسائل فرهنگی، اعتقادی و سیاسی نیز با تأكید بر لزوم اجرای كامل اصول قانون اساسی، بویژه بخش حقوق مردم، تاكید كرد: اگر بخش‌های حقوق مردم در قانون اساسی و بالعكس به طور كامل و بدون گزینش و تبعیض اجرا شود، در آن صورت حقوق حاكمیت و جامعه اجرا می‌شود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، داشتن رفاه و ریشه‌كنی فقر را یكی از حقوق مردم خواند و با اشاره به استعداد و ثروت سرشار كشورمان گفت: مردم ایران مستحق داشتن اقتصاد، تولید و زندگی بهتری نسبت به وضع كنونی هستند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره كیفیت روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران، الگوسازی در روابط خارجی را اساس سیاست خارجی جمهوری اسلامی خواند و افزود: ما اگر بتوانیم در داخل اسلام را صحیح و همه‌جانبه اجرا كنیم، آنگاه منطق و سخن مستدل برای سایر جوامع داریم و می‌توانیم با تبلیغ افكار و دیدگاه‌های خود و بدون دخالت، سایر مسلمانان را جذب انقلاب اسلامی كنیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسش دیگری درباره القاء بی‌توجهی دولت سازندگی به مسائل فرهنگی در مقایسه با مسائل اقتصادی، این برداشت را نادرست خواند و گفت: سیاست اعتدال كه در آن دوره شكل گرفت، مناسب‌ترین راه برای اعتلای فرهنگی عمیق، انتخابی و به دور از تحمیل بود و با تشریح اوضاع اقتصادی كشور در مقطع پایان جنگ، ساختن بنیان‌های كشور و افزایش تولید و اشتغال، مهمترین نیاز كشور پس از جنگ بود. هر واقعه‌ای را باید در ظرف زمانی خود تحلیل كرد، در حالی كه در طول جنگ بسیاری از زیربناهای كشور ویران و اقتصاد كشور آسیب جدّی دیده بود، نیاز بود با توجه ویژه به اقتصاد، تولید و اشتغال را بالا ببریم تا بتوان كشور را سرپا نگاه داشت.

بر اساس این گزارش، در ابتدای این دیدار برخی از حاضران دیدگاه‌ها و پرسش‌های خود را در رابطه با مشكلات و معضلات فرهنگی كشور ارائه كردند و خواستار پاسخ و ارائه دیدگاه از سوی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در این زمینه شدند.