پس از گذشت ۶۴ سال از برگزاری اولین المپیک مدرن، لندن جمعه شب چشم یک میلیارد نفر را به "جزیره عجایب" خیره می‌کند تا با برگزاری افتتاحیه سی‌امین المپیک، شب به یادماندنی را برای خود و ورزش جهان رقم بزند.

به گزارش خبرنگار مهر، بازی‎های المپیک ۲۰۱۲ با برگزاری رقابت‏های فوتبال آغاز شد. روز چهارشنبه در اولین روز غیررسمی این دوره از بازی‎ها ۱۲ تیم شرکت کننده در فوتبال زنان رقابت خود را آغاز کردند و روز پنجشنبه نیز مسابقات فوتبال مردان المپیک با دیدار دو تیم هندوراس و مراکش کلید خورد.

این در حالی است که سی‌امین دوره بازی‎های المپیک روز جمعه و با برگزاری مراسم افتتاحیه به طور رسمی آغاز می‌شود تا شرکت کنندگان در معتبرترین رویداد ورزشی جهان بتوانند رقابت برای کسب بهترین جایگاه‎های جهانی را به طور جدی در لندن دنبال کنند.

شهری تاریخی میزبان بزرگترین گردهمایی ورزشی

لندن میزبان سی‎امین دوره بازی‏های المپیک است. شهری که با داشتن چهار مکان باستانی (کلیسای باستانی مارگات، برج لندن، روستای گرینویچ و کاخ و باغ سلطنتی) از جمله شهرهای تاریخی جهان به شمار می‎رود.

لندن در قرون وسطی، شهری کوچک و محدود به چند محله بود اما طی قرون گذشته به دلیل مراجعات زیاد و ساخت و ساز در اطراف آن، بر وسعتش افزوده شد طوری که امروز به عنوان شهری بسیار بزرگ و با وسعتی به اندازه ۵۷۷.۱/۳ کیلومتر مربع پایتخت انگلستان است.

این شهر محل اولین دوره بازی‎های المپیک مدرن بود و بعد ازگذشت ۶۴ سال سی‎امین دوره این بازی‎ها نیز در این شهر برگزار خواهد شد. شهری که مهمترین شهر انگلستان است و به عنوان پرجمعیت‎ترین شهر در اروپا مطرح می‎شود.

لندن با ویژگی‌هایی که به عنوان یکی از مراکز مهم تجاری، مالی و فرهنگی عمده در جهان دارد، جمعه شب محل برگزاری مراسم افتتاحیه المپیک ۲۰۱۲ است. ۳ دقیقه با "بیگ بن" ۱۰ ساعت و ۴۷ دقیقه پیش از اینکه مراسم افتتاحیه بازی‎های المپیک لندن برگزار شود که با برگزاری آن بازی‏های المپیک رسما آغاز شود، بزرگ‎ترین و معروف‎ترین برج ساعت جهان یعنی برج ساعت "بیگ بن" آغاز این بازی‎ها را نوید می‎دهد.

"بیگ بن" نام زنگ بزرگ ۱۳ تنی است که در داخل برج قرار دارد و قرار است در صبح روز افتتاحیه از ساعت ۸:۱۲ تا ۸:۱۵ صبح روز جمعه، به مدت سه دقیقه بیش از ۴۰ بار به صدا در بیاید. این در حالی است که برج ساعت بیگ بن در زمان‌های عادی فقط سر هر ساعت به صدا در می‌آید.

البته پیش از این یکبار دیگر هم ساعت بیگ بن لندن خارج از زمان معمول به صدا در آمده بود. این اتفاق مربوط به سال ۱۹۵۲ در زمان مراسم خاکسپاری "جرج ششم" پادشاه انگلستان می‎شود. هنرمند اسکاتلندی به نام "مارتین کرید" خالق این برنامه است. طبق برنامه او همزمان با به صدا درآمدن زنگ برج ساعت بیگ بن، تمام ناقوس کلیساها، زنگ دوچرخه‎ها، زنگ‌های دستی، سوت‎های کشتی و حتی زنگ تلفن‎های همراه نیز در تمام بریتانیا به صدا درمی‌آیند تا یک رکورد جهانی از تعداد زنگ‎هایی که همزمان نواخته می‎شوند، ثبت شود.

چشم یک میلیارد نفر به "جزیره عجایب"

مراسم افتتاحیه را می‌توان به عنوان یکی از اولین و شاید هم اولین ملاک ارزیابی هر رویدادی به تنهایی در یک کفه ترازو قرار داد و دیگر برنامه‌های مربوط به آن رویداد را در کفه دیگر؛ شاید به همین دلیل است که برگزارکنندگان بازی‎های المپیک لندن تلاش زیادی داشتند تا اجازه ندهند اطلاعات مربوط به برگزاری این مراسم رسانه‎ای شود هر چند که در نهایت محفوظ نگه داشتن بخشی از اطلاعات مراسم افتتاحیه از توان برگزارکنندگان آن خارج شد.

"جزیره عجایب" نام منتخب برای مراسم افتتاحیه سی‌امین دوره بازی‌های المپیک تابستانی است. مدیریت هنری این مراسم بر عهده "دنی بویل" است که به خاطر کارگردانی فیلم "میلیونر زاغه نشین" برنده جایزه اسکار شد. وی استادیوم ۸۰ هزار نفری پارک المپیک را برای برگزاری این مراسم انتخاب کرده است. گفته می‎شود اجرای مراسم افتتاحیه بر عهده ۱۰ هزار نفر است.

با به صدا درآمدن بزرگ‌ترین ناقوس هارمونیک دنیا که ۴۴۲ سال قدمت دارد، اجرای برنامه در جزیره عجایب آغاز می‎شود. ضمن اینکه یک دقیقه سکوت به خاطر گرامیداشت یاد ۱۱ کشته اسرائیلی در المپیک ۱۹۷۲ مونیخ (معروف به کشتار مونیخ) نیز از برنامه‌های در نظر گرفته شده برای دقایق آغازین مراسم افتتاحیه است.

در بخش آغازین این مراسم فیلم کوتاهی از "دانیل کرگ" بازیگر نقش "جیمزباند" پخش خواهد شد. "سرپل مک کارتنی" نیز عهده‌دار برنامه‎های هنری بخش پایانی مراسم افتتاحیه است. موسیقی نیز نقش مهمی در افتتاحیه المپیک لندن دارد. ساخت و اجرای این بخش به "ریک اسمیت" و "کارل هاید" سپرده شده است. پیش بینی شده که یک میلیارد نفر بیننده و تماشاگر سی‌امین افتتاحیه در ادوار المپیک باشند.

کلید افتتاحیه در دست ملکه الیزابت دوم

گفته می‎شود مراسم افتتاحیه سی‎امین دوره بازی‎های المپیک به طور رسمی با اعلام ملکه الیزابت دوم، پادشاه انگلستان و همسرش "پرنس فیلیپ" آغاز می‌شود. مراسم افتتاحیه بازی‎های المپیک ۲۰۱۲ ساعت ۲۳ به وقت ایران آغاز می‎شود.

کارگردان هنری مراسم افتتاحیه المپیک، در حالی برای این مراسم برنامه ریزی کرده که پیش بینی هوایی صاف را در روز موعد داشت، این در حالی است که نگرانی‎هایی بابت بارش احتمالی باران در این روز وجود دارد به خصوص اینکه بارش باران باعث خاموش شدن مشعل المپیک می‌شود.

روشن شدن مشعل یکی از بخش‌های اصلی مراسم افتتاحیه است که البته هنوز چگونگی روشن شدن آن و اینکه این کار برعهده چه کسی خواهد بود، محرض نشده است. در هر صورت مشعل المپیک تا روز پایانی بازی‌ها و برگزاری مراسم اختتامیه روشن می‌ماند اما در صورت بارش باران، روشن نگه داشتن مشعل کار آسانی نخواهد بود.

رقابت ۱۰ هزار ورزشکار

بدین ترتیب سی‌امین دوره بازی های المپیک تابستانی به طور رسمی از روز جمعه آغاز می‌شود. بیش از ۱۰ هزار ورزشکار مرد و زن از ۲۰۴ کمیته ملی المپیک در این رویداد شرکت می‌کنند. شرکت کنندگان این دوره از بازی‌های المپیک رقابت‌های خود را در ۲۶ رشته و ۳۹ ماده برگزار می‎کنند.

قرار است مراسم افتتاحیه المپیک لندن با اعلام ملکه الیزابت دوم و همسرش آغاز شود. برای نخستین بار رقابت‎های بوکس زنان در المپیک لندن برگزار می‎شود. ۳۶ ورزشکار در سه دسته رقابت‎های این رشته را برگزار خواهند کرد. ضمن اینکه برای نخستین بار از سال ۱۹۲۴، تنیس مختلط نیز وارد رشته‎های المپیک لندن شده است.

در میان کشورهای شرکت کننده در المپیک لندن، کشورهایی مانند بوتان، موریتانی و تیمور شرقی با ۲ ورزشکار در این رویداد شرکت می‎کنند. این کشورها کم جمعت‎ترین کاروان ورزشی را در لندن خواهند داشت این در حالی است که کشور میزبان با ۵۴۲ ورزشکار بزرگترین کاروان ورزشی شرکت کننده در این رویداد را در اختیار دارد.

در این میان آمریکا با ۵۳۰ ورزشکار و آلمان با ۳۹۱ ورزشکار کاروان‎های بزرگی را راهی لندن کرده‎اند. تمام کاروان‎های اعزامی به لندن، علاوه بر ورزشکار مرد، ورزشکار زن هم در اختیار دارند به جز قطر و برونئی؛ البته قرار بود عربستان نیز هیچ ورزشکار زنی در این بازی‎ها نداشته باشد اما در نهایت مسئولان این کشور با اعزام دو ورزشکار زن موافقت کردند.

"مندویل" و "ونلاک"؛ نماد بازی‎های المپیک لندن

عروسک‎هایی با نام‎های "مندویل" و "ونلاک" نماد سی‎امین دوره بازی‌‎های المپیک هستند. مندویل برگرفته از نام شهری است که برای نخستین بار میزبان بازی‎های پارالمپیک در سال ۱۹۴۸ بود. ونلاک هم نام روستایی در بریتانیاست.

نقش خانواده سلطنتی در المپیک لندن

بازی‎های المپیک لندن به مدت شانزده روز دنبال می‎شود. در جریان برگزاری این بازی‏ها برخی از اعضای خانواده سلطنتی از جمله "پرنس ویلیام" و همسرش رقابت شرکت کنندگان در برخی رشته ‏ها را از نزدیک دنبال خواهند کرد.

سوارکاری، تنیس، شنا و دوومیدانی از جمله رشته ‏هایی هستند که کمیته برگزاری بازی‏های المپیک لندن برای حضور خانواده سلطنتی در آن رقابت‏ها برنامه‌ریزی کرده است.

او حق حضور در لندن را ندارد! تماشای المپیک با حضور در محل برگزاری این رویداد بر کسی منع نشده به جز "ناصر بن همام الخلیفه"، رئیس کمیته ملی المپیک بحرین؛ گروه حقوق بشری که مقرشان در آلمان است، گفته‎اند که وی حق حضور در لندن را ندارد چون به نقض حقوق بشر در شورش‎های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ بحرین محکوم است.

شهرداران می‎آیند

برای ساخت استادیوم پارک المپیک ۵۳۷ میلیون پوند هزینه شده است. به همین دلیل مسئولان برگزاری سی‎امین دوره بازی‏های المپیک از همین استادیوم برای برگزاری مراسم اختتامیه استفاده خواهند کرد. این مراسم با حضور "بوریس جانسون"، شهردار لندن و "ادواردو پائس"، شهردار ریودوژانیرو که میزبان المپیک ۲۰۱۶ است، برگزار خواهد شد.